• Podsumowanie zmagań kaligraficznych - edycja 2021/2022

• 20.06.2022 10:05
      • Ostatnie dwa lata były dla nas bardzo trudne. Żyjąc w pandemicznej rzeczywistości czuliśmy się zagrożeni , ograniczeni wszelkimi obostrzeniami, odizolowani od kontaktów z innymi ludźmi. Obecnie powracamy wolno do czasów sprzed pandemii. Możemy się spotykać, uczestniczyć we wspólnych zajęciach czy konkursach. Wykorzystaliśmy taka okazję, by w tradycyjnej formie, znanej od wielu lat, przeprowadzić zmagania finalistów podczas XXI Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”.

Tradycyjne korespondowanie i przelewanie myśli na papier odchodzi w zapomnienie. Na szczęście są  jeszcze tacy, którzy pochylając się nad czystą kartą papieru zastanawiają się nad każdą literą , jej kształtem czy troszczą o właściwe rozplanowanie tekstu. Potrafią pięknie pisać piórem, wykorzystywać możliwości stalówki. Przy tej okazji ćwiczą umiejętność koncentracji oraz uczą się cierpliwości. To właśnie do nich, miłośników pięknego pisania ,adresowany jest nasz konkurs.

Od samego początku podstawowym celem organizatorów stało się rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności pięknego pisania, uwrażliwienie na walory estetyczne związane ze sztuką kaligrafii oraz rozwijanie posiadanych zainteresowań i talentów.

Kilka dni temu – 10 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej  Rajbrocie gościło trzydziestu  uczestników drugiego etapu XXI Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”. Byli to uczniowie klas IV-VI oraz ich starsi koledzy z klas VII-VII z osiemnastu  szkół  województwa małopolskiego. W gronie finalistów znaleźli się także uczniowie z Mielca reprezentujący  Podkarpacie.  Podczas konkursowych zmagań gościliśmy w naszej szkole panią Bernadettę Bibro - wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie, wójta gminy Lipnica Murowana- pana  Tomasza Gromalę oraz reprezentanta Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Opiekę nad konkursem od kilku lat sprawuje firma Rubbermaid Poland Kuratorium Oświaty w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Urząd Marszałkowski w Krakowie oraz Liceum Plastyczne z Nowego Wiśnicza.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej,  Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana.

Zadanie uczestników drugiego etapu konkursowych zmagań polegało na kaligraficznym zapisie tekstu wiersza „Źródło” autorstwa Jana Pawła II. Ocenie podlegały nie tylko walory estetyczne pracy, umiejętność kształtnego pisania lecz także czytelność zapisu i jego rozplanowanie.

W Jury, któremu przewodniczył mgr Włodzimierz Dominiak – nauczyciel Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, zasiadali graficy oraz plastycy.

Podsumowując efekty konkursowych zmagań, przewodniczący Jury podkreślił wysoki poziom umiejętności tegorocznych uczestników oraz  ich niezwykły talent kaligraficzny. Zdumienie wzbudził przede wszystkim kunszt  tych uczennic, które z wielką wprawą posługiwały się piórem kaligraficznym tworząc piękny, dojrzały zapis tekstu.

W gronie uczniów klas młodszych:

• I miejsce otrzymała Maria Kołc z Mielca
        • II miejsce zajęła Oliwia Passek z Tarnowca
        • III miejsce: Gabriela Wilczek z Rajbrotu
        • wyróżnienia: Maria Brach z Przecieszyna, Ksenia Skucińska z Mielca oraz Faustyna Nowak ze szkoły w Czułowie.

Wśród uczniów klas starszych:

• I miejsce otrzymała Weronika Andruszko z Przecieszyna
        • II miejsce zajęła Małgorzata Ruchlewicz z Krakowa
        • III miejsce zajęła Kaja Nowak z Czułowa
        • wyróżnienia: Martyna Bednarz z Naprawy, Sylwia Tworzydło z Rajbrotu, Zuzanna Ormianin z Przecieszyna, Zofia Rogulska z Włosani oraz Oliwia Łaźnia z Rajbrotu.

Laureaci otrzymali pióra marki Parker ufundowane przez firmę Rubbermaid Poland oraz zestawy do kaligrafii, których fundatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Wójt Gminy Lipnica Murowana obdarował zwycięzców upominkami w postaci Smartwatch. Nagrody rzeczowe przekazał także Urząd Marszałkowski w Krakowie, Wydawnictwo „Promyczek” oraz Urząd Miasta Bochnia.

Dodatkową nagrodą stały się warsztaty kaligraficzne przeprowadzone dla uczestników konkursu, podczas których poznali historię pisma, dawne materiały piśmiennicze oraz nauczyli się wykorzystywania w sztuce kaligrafii podstawowego narzędzia, jakim jest stalówka.

Bez wątpienia można stwierdzić, że Małopolski Konkurs Kaligraficzny jest doskonałą wizytówką promującą naszą szkołę, miejscowość oraz Gminę Lipnica Murowana.

Wyrażamy przekonanie, że powyższe zmagania konkursowe przywracają rangę zapomnianej sztuce kaligrafii, uczą wrażliwości na piękno słowa pisanego.

Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby w kolejnych latach nadal propagować umiejętność pięknego pisania, rozwijać talenty młodzieży oraz wychodzić naprzeciw jej oczekiwaniom.

Koordynator konkursu – Iwona Mularz