• Pismo to obraz naszej duszy… Podsumowanie Konkursu Kaligraficznego

• 30.05.2023 20:48
      • Kilkudziesięciu młodych ludzi siedzących w ciszy i pełnej koncentracji. Każdy pochylony nad kartką papieru i pochłonięty pracą. To nie obraz z dalekiej przeszłości. Tak 26 maja br. wyglądała sala gimnastyczna w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie. Przybyli tutaj uczniowie z siedemnastu małopolskich szkół, by uczestniczyć w  finale 22. edycji Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”.
        Od samego początku założeniem organizatorów stało się rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności pięknego pisania, uwrażliwienie na walory estetyczne związane ze sztuką kaligrafii, rozwijanie zainteresowań młodzieży oraz przekazywanie wiedzy dotyczącej piśmiennictwa.
        W starszej grupie wiekowej rywalizowali uczniowie klas 7-8, drugą grupę stanowili ich młodsi koledzy z klas 4-6. Na adres organizatora napłynęło ponad 150 prac z terenu całego województwa. W pierwszym etapie konkursu Jury wyłoniło trzydziestu czterech finalistów, którzy przystąpili do dalszych kaligraficznych zmagań. Ich zadanie polegało na pięknym zapisie otrzymanego tekstu pt. „Matka”. Podczas oceny prac zwracano uwagę na ogólne wrażenie estetyczne, rozplanowanie tekstu, płynność połączeń literowych i nachylenie pisma.

Należy wspomnieć o tym, iż podczas konkursowych zmagań uczestnicy obejrzeli montaż słowno – muzyczny  z okazji Dnia Matki w wykonaniu uczniów klas czwartych oraz uczestniczyli  w warsztatach zorganizowanych przez pana Grzegorza Barasińskiego z krakowskiej firmy „Kaligraf”.
         Od kilku lat patronat nad konkursem obejmują: Małopolski Kurator Oświaty, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Wójt Gminy Lipnica Murowana, Urząd Miasta Bochnia, Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu oraz Wydawnictwo „Promyczek”. W finale konkursu wziął udział pan Kacper Bierowiec – przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Instytucja ta ufundowała nagrody dla laureatów oraz upominki dla finalistów w postaci sadzonek dębu. Wszyscy uczestnicy konkursowych zmagań otrzymali także pamiątkowe dyplomy. Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana – pana Tomasza Gromalę trafiły do zwycięzców poszczególnych grup wiekowych. Należy wspomnieć również o firmie Newell Rubbermaid Poland - ogólnopolskim dystrybutorze markowych  materiałów piśmienniczych, która jest fundatorem nagród rzeczowych w postaci piór wiecznych. Podziękowania należą się także dyrekcji Liceum Plastycznego z Nowego Wiśnicza, która wspiera nasze działania w propagowaniu sztuki kaligrafii. Słowa wdzięczności kierujemy do właścicieli piekarni „Zelek”z Rajbrotu oraz Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Rajbrocie za okazaną pomoc materialną i rzeczową.
        Duże zainteresowanie konkursem jest dla organizatorów dowodem na to, że jest on potrzebny oraz trafia w zainteresowania małopolskich uczniów. Dokładamy wszelkich starań, aby kolejne edycje były ciekawe, dobrze zorganizowane i spełniały oczekiwania młodzieży i ich opiekunów.

red. Iwona Mularz