• Zmagania z pięknym pismem - laureaci

• 15.06.2021 19:25
      • We  współczesnym świecie opanowanym przez komputery i inne urządzenia elektroniczne, pragniemy porozumiewać się szybko i na duże odległości. Tradycyjne korespondowanie i przelewanie myśli na papier odchodzi w zapomnienie. Na szczęście są  jeszcze tacy, którzy pochylając się nad czystą kartą papieru zastanawiają się nad każdą literą, jej kształtem czy troszczą o właściwe rozplanowanie tekstu. Potrafią pięknie pisać piórem, wykorzystywać możliwości stalówki. Przy tej okazji ćwiczą umiejętność koncentracji oraz uczą się cierpliwości. To właśnie do nich, miłośników pięknego pisania, adresowany jest Małopolski Konkurs Kaligraficzny „O złote pióro", organizowany w Publicznej Szkole Podstawowej  w Rajbrocie.

Od samego początku podstawowym celem organizatorów stało się rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności pięknego pisania, uwrażliwienie na walory estetyczne związane ze sztuką kaligrafii oraz rozwijanie posiadanych zainteresowań i talentów.

Tegoroczna, dwudziesta edycja konkursu, była inna, niż dotychczasowe. Wynikało to przede wszystkim z obostrzeń sanitarnych związanych  z pandemią. Nie bez znaczenia był fakt, że uczniowie klas starszych szkół podstawowych ponad pół roku uczyli się zdalnie. Nie mieli więc możliwości bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami oraz nauczycielami. Utrudniony był także przepływ informacji oraz sposobność pokierowania pracą młodzieży. Jeszcze w marcu nie było wiadomo czy finał konkursu uda  się przeprowadzić  w formie stacjonarnej. Na szczęście okazało się to możliwe, z zachowaniem zasad sanitarnych.

Kilka dni temu – 11 czerwca w Rajbrocie gościło trzynastu uczestników drugiego etapu XX Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”. Byli to uczniowie klas IV-VI oraz ich starsi koledzy z klas VII-VIII  z jedenastu szkół  województwa małopolskiego.

Opiekę nad konkursem od kilku lat sprawuje firma Rubbermaid Poland, będąca fundatorem nagród w postaci markowych piór wiecznych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Liceum Plastyczne z Nowego Wiśnicza oraz Urząd Miasta Bochnia.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej,  Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana.

Zadanie uczestników drugiego etapu konkursowych zmagań polegało na kaligraficznym zapisie ośmiu wersów wiersza Idziego Przybyła. Ocenie podlegały nie tylko walory estetyczne pracy, umiejętność kształtnego pisania lecz także czytelność zapisu i jego rozplanowanie.

W Jury, któremu przewodniczył mgr Włodzimierz Dominiak – nauczyciel Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, zasiadali wieloletni nauczyciele sztuki, techniki oraz artysta- grafik.

Podsumowując efekty konkursowych zmagań, przewodniczący Jury podkreślił wysoki poziom umiejętności tegorocznych uczestniczek oraz  ich niezwykły talent kaligraficzny. Z wielką wprawą posługiwały się piórem kaligraficznym tworząc piękny, dojrzały zapis tekstu. Wyniki tegorocznej edycji konkursu prezentują  się następująco:

Uczniowie klas IV-VI

I miejsce – Weronika Andruszko –SP w Przecieszynie

II miejsce - Kaja Nowak - SP w Czułowie

III miejsce-Emilia Brzyszczyk - SP w Czułowie

Wyróżnienia:

Dominika Szczerba- SP w Tarnowcu

Oliwia Passek- SP w Tarnowcu

Uczniowie klas 7-8

I miejsce- Zofia Rogulska- SP we Włosani

II miejsce –Oliwia Żołna - Rajbrot

III miejsce- Maria Trojan- Rajbrot

Wyróżnienia:

Julia Mogilska- Czchów

Emilia Kwiatkowska- Kraków

Hanna Brudny- Czaniec

Emilia Stawowy - Brzeszcze

Amelia Piotrowska- Paleśnica

Laureaci otrzymali pióra marki Parker  ufundowane przez firmę Newell Rubbermaid Poland, zestaw sluchawek bezprzewodowych ufundowany przez Urząd Marszałkowski w Krakowie oraz nagrody książkowe, których fundatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie i Urząd Miasta Bochnia.

Wójt Gminy Lipnica Murowana obdarował zwycięzców w obu kategoriach wiekowych urządzeniem multimedialnym.

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami. Podziękowania przygotowano także dla nauczycieli-opiekunów.

Wyrażamy przekonanie ,że powyższe zmagania konkursowe przywracają  rangę zapomnianej sztuce kaligrafii, uczą wrażliwości na piękno słowa pisanego.

Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby w kolejnych latach nadal propagować umiejętność pięknego pisania, rozwijać talenty młodzieży oraz wychodzić naprzeciw jej oczekiwaniom.

Red. I. Mularz