• Kłótnia trzech panów

        • Panowie, którzy zawsze się kłócą, zwłaszcza podczas debaty o fizyce newtonowskiej. To odwrócona wersja klasycznej demonstracji zasady zachowania pędu i energii w kołysce Newtona.   

          Ale dlaczego środkowa sprężyna jest o wiele sztywniejsza???

          To wyjaśnimy już na fizyce :)

          red. Małgorzata Rudek

        • Czy to zabawki?

        • Dzięki drukarce 3D powstają podczas zajęć różne ciekawe przedmioty. Tym razem zaprogramowano i wydrukowano przegubowe ośmiorniczki i jaszczurki.

                  

        • W pracowni fizycznej

        • W pracowni fizycznej dzięki pomocom z projektu Laboratoria przyszłości przeprowadzane są doświadczenia, które z zaciekawieniem obserwują uczniowie. Tym razem podczas zajęć wykorzystano rolki - slow roller oraz tor.

          Rolki_-_slow_roller_i_tor.mp4

           

                  

        • Muzyczne wydruki 3D

        • W ramach ćwiczeń doskonalących obsługę oprogramowania oraz drukarki 3D, zaprojektowano i wydrukowano dla muzyków z naszej szkoły klucze wiolinowe w formie stojaków na telefon, na słuchawki, a także zawieszki.

                

        • Gwizdki dla wuefistów

        • Dla nauczycieli wychowania fizycznego podczas zajęć z wykorzystaniem sprzętu z projektu Laboratoria przyszłości zaprojektowano i wydrukowano gwizdki smileyyes

           

              

        • Nagrody dla uczestników inicjatywy edukacyjnej "Mistrzowie Energii"

        • Na drukarce 3D wydrukowaliśmy nagrody dla uczniów, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem w inicjatywę edukacyjną, którą realizowaliśmy w naszej szkole, a dotyczyła ona oszczędzania energii i zdrowych nawyków, w ramach projektu "Mistrzowie Energii". Nagrodami były brelok w kształcie żarówki.

              

      • Elektronika czy programowanie???

        Klasy 8 przeglądały gotowe zestawy edukacyjne, które posiadają w swoim składzie mikrokontrolery. Nasza szkoła otrzymała w ramach Laboratoriów Przyszłości 16 zestawów z płytką Arduino Uno.

        Arduino UNO jest najpopularniejszym zestawem do nauki elektroniki i programowania. Płytka ta powstała jako pomoc dydaktyczna dla włoskich studentów, szybko stała się jednak międzynarodowym hitem, który używany jest obecnie przez miliony osób z całego świata.

        Cieszymy się, że my również będziemy należeć do tej elity.

        red. A. Pietrzyk

              

    • Rozwijające zajęcia techniczne

      Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać im w odkrywaniu talentów.

      Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Od września br sprzęt zakupiony w ramach programu wykorzystujemy  w ramach zajęć rozwijających zainteresowania techniczne uczniów w naszej szkole. Podczas zajęć skupiliśmy się na kształceniu i rozwijaniu  umiejętności obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, ćwicząc podstawowe czynności technologiczne. 

      red. Rafał Pajor

                      

      • W laboratorium fizycznym


      • Dzięki środkom pozyskanym z programu Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech nasza pracownia fizyczna stała się bardziej nowoczesna i wyposażona w znaczącą ilość różnych pomocy dydaktycznych. Teraz każdy uczeń ma szansę samodzielnie przeprowadzić proste doświadczenia, które na początku jego przygody z fizyką są niezmiernie ważne.

        Celem powstania pracowni jest rozbudzanie zainteresowania i dociekliwości poznawczej wśród uczniów oraz kształtowanie umiejętności obserwacji, a także projektowania, przeprowadzania doświadczeń fizycznych i prezentowania wyników własnej pracy. Z podstawy programowej wynika, że uczeń ma projektować i przeprowadzać doświadczenia. Musi on także umieć odróżnić obserwację od wniosku, czy przyczynę od skutku. Jest to umiejętność trudna dla młodych naukowców, którzy dopiero obywają się z takimi działaniami, dlatego podczas lekcji z wykorzystaniem niezbędnych pomocy, mogą jeszcze lepiej doskonalić się w tej dziedzinie.

        Nauka formułowania hipotezy i problemów badawczych wykonywanych doświadczeń dla ucznia jest ważna. Lekcja fizyki bez doświadczeń, to lekcja nieciekawa, można nawet rzec, że stracona. Natomiast doświadczenie bez postawionej hipotezy, czy problemu, to czysta teoria, która jest mało interesująca dla młodego człowieka. Jeśli uczeń osobiście przeanalizuje kilka doświadczeń i samodzielnie postawi hipotezę, to nawet przy trudniejszym doświadczeniu, nie będzie miał problemu z wysunięciem wniosków.

        Celem jest także kształtowanie umiejętności myślenia i jasnego formułowania wypowiedzi językiem przedmiotu w myśl słów Juliusza Słowackiego, który powiedział: Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…

        Młody fizyk ma za zadanie jasno i precyzyjnie prezentować swoją pracę z użyciem terminów naukowych. Życzę uczniom wiele niezapomnianych doświadczeń w naszej nowej pracowni.

        red. M. Rudek

         

                  

        • Architekci i ich dzieła.

        • Wśród naszych uczniów być może kryją się przyszli architekci krajobrazu. Kto wie? Makiety, które wykonali, pokazują, że potencjał jest ogromny. Nie brakuje pomysłowości i precyzji. Uczniowie niezwykle chętnie korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” tworząc swoje wizje.

          red. Rafał Pajor

            

    • Kreatywność, pomysłowość i... powstają "dzieła".

      Wydaje się że w obecnych czasach te małe paluszki przystosowane są do przesuwania po ekranie smartfonów tabletów i konsoli. Tymczasem, gdy młody człowiek dostaje do ręki odpowiedni sprzęt i jest szczerze zainteresowany to powstają małe, nie bójmy się nazwać, dzieła. Zachęcony i zmobilizowany do działania tworzy, projektuje, buduje, a przy tym zaskakuje swoją kreatywnością. Zobaczcie sami.

       

      red. Rafał Pajor

               

        • Programowanie druku 3D

        •       

        • Efektowne wydruki 3D

        • Z drukarką 3D zakupioną w ramach programu Laboratoria Przyszłości powstają pierwsze projekty. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy drukować piękne ozdoby, które wprowadzają nas w ten świąteczny klimat. 

          red. M. Rudek

           

                   

                

        • Upominki 3D dla naszych gości

        • W naszej pracowni cały czas powstają nietuzinkowe rzeczy. W ostatnich dniach drukowaliśmy upomniki świąteczne dla zaproszonych na Rajbrockie Spotkanie Opłatkowe gości. Trzeba przyznać, że ten miły prezencik wykonany w taki sposób sprawił obdarowanym wiele radości.

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych