• Program profilaktyki uniwersalnej Unplugged

• 22.04.2021 19:25
        • Od października do marca w naszej szkole uczniowie klas VII realizowali program profilaktyki uniwersalnej Unplugged.

Część programu przeznaczona dla uczniów składa się z 12 lekcji, które koncentrują się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych.

Tematyka zajęć dla uczniów dotyczy problemów takich, jak:

• konformizm,
          • przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,
          • wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,
          • przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,
          • wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,
          • umiejętność komunikowania swoich emocji,
          • umiejętność asertywnej obrony swoich racji,
          • inne umiejętności interpersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,
          • wiedza o narkotykach,
          • umiejętność radzenia sobie z problemami, formułowania celów i podejmowania decyzji.

Metody realizacji zajęć:

prezentacje, praca w grupach, zadania domowe, scenki sytuacyjne, dyskusje, gry edukacyjne, informacje zwrotne.

Zajęcia dla rodziców obejmują trzy spotkania, które prowadzone są w formie wykładowo-warsztatowej. Dwa z nich już się odbyły, natomiast trzecie odbędzie się w najbliższym czasie.

Tematyka zajęć dla rodziców:

• informacje na temat kwestii psychologicznych i społecznych związanych z dojrzewaniem,
          • informacje na temat narkotyków, używanie substancji psychoaktywnych jako element eksperymentalnych zachowań ryzykownych młodzieży,
          • wpływ i rola rodziny w okresie dojrzewania,
          • rozwój autonomii i tożsamości u nastolatków,
          • konflikt pokoleń i konieczny rozwój rodziny,
          • asertywność rodziców, wyznaczanie w rodzinie jasnych granic w zakresie używania substancji psychoaktywnych.

Realizacja programu obejmuje również materiały ćwiczeniowe dla uczniów, które otrzymają dzięki środkom z Urzędu Gminy. Bardzo dziękujemy za wsparcie.

• Spotkanie z psychologiem

• 22.04.2021 19:27
        • W ostatnim czasie 12.04.2021- w naszej szkole odbyło się szkolenie dla nauczycieli zatytułowane: Depresja i samobójstwa wśród młodzieży. Jak pomóc kiedy nie jest jeszcze za późno? Podczas którego pani psycholog Karolina Paszko przekazała nam wiedzę w jaki sposób zauważyć, że uczeń może mieć depresję i jak mu pomóc.

Następnie w dniu 19.04.2021 odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów zatytułowany – Depresja, lęki, zachowania autodestrukcyjne. W czasie zajęć uczniowie klas IV-VIII wspólnie z panią psycholog Julią Kulik zastanawiali się nad tym czym jest depresja, komu może się przydarzyć i jak pomóc osobom, u których ją rozpoznamy.

Celem spotkania było:

» zrozumienie jak istotną rolę odgrywa wsparcie bliskich osób podczas trudności życiowych,
          » uświadomienie uczniom, że każdy człowiek ma w życiu kryzysowe sytuacje,
          » znajomość miejsc i osób, do których należy się zwrócić o pomoc,
          » rozwinięcie empatii i nauka pomocy osobom w kryzysie,
          » wypracowanie odpowiednich technik, które służą do wzmacniania pewności siebie,
          » uświadomienie istoty akceptacji siebie.

W tym samym dniu odbył się także warsztat dla uczniów klas I-III: Wartości, postawy, normy społeczne funkcjonowanie w społeczeństwie, w czasie którego uczniowie wraz z panią psycholog zastanawiali się co jest dla nich ważne i w czym pomagają im zasady.

Cele spotkania to:

» poznanie wartości istniejących w społeczeństwie i ustalenie wartości najważniejszych dla uczniów,
          » zrozumienie zasadności istnienia norm obowiązujących w społeczeństwie i konsekwencji ich nieprzestrzegania,

» empatia, chęć pomocy jako integralne części postawy prospołeczej,

» gdzie szukać informacji na temat postaw i wartości.

Uczniowie uczestniczyli w warsztacie w sposób aktywny, wyrażali swoje zadowolenie ze spotkania z panią psycholog. Wierzymy, że zdobyta wiedza będzie przydatna w trudnym czasie pandemii.

Realizacja zajęć była możliwa dzięki środkom z Urzędu Gminy przeznaczonym na profilaktykę. Dziękujemy panu wójtowi za pozytywne rozpatrzenie wniosku szkoły.