• SPOTKANIE Z LISTONOSZEM W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA”

13.01.2023 18:59
      13 stycznia w piątek w ramach prowadzonej innowacji „Świetlicowa Wymiana Pocztówkowa”  naszą świetlice szkolną odwiedził Pan Andrzej Chomiak, który jest pracownikiem Poczty Polskiej – listonoszem.
      Pan listonosz opowiedział uczniom o tym jak wygląda obecnie praca listonosza, jak wygląda jego dzień w pracy, a także jak zmienił się zawód listonosza na przestrzeni lat. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak trudna  i odpowiedzialna jest praca listonosza doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów. Nasz gość zaprezentował logo poczty, a także swój mundur.   Pan listonosz opowiedział również o znaczkach pocztowych, a także wymienił rodzaje listów jakie najczęściej teraz dostarcza.
                Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi za przekazanie wielu ciekawych informacji o swojej pracy.
      Red. W. Kępa

• MIKOŁAJKI ŚWIETLICOWE

10.01.2023 18:40
      6 grudnia to szczególny dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Właśnie wtedy przez świat wędruje Święty Mikołaj i obdarowuje wszystkich prezentami.
             W tym roku podczas Mikołajek w świetlicy szkolnej dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach i konkursach m.in. karmiliśmy zaprzęg Świętego Mikołaja makaronem zrobionym z włóczki, bawiliśmy się dzwoneczkami Świętego Mikołaja, śpiewaliśmy piękne piosenki związane z tematem dnia.
      Wszyscy wspaniale się bawili!

red. Weronika Kępa

Innowacja pedagogiczna „ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA”

10.01.2023 18:27
      W roku szkolnym 2022/2023, nasza świetlica szkolna bierze udział w innowacji pedagogicznej „Świetlicowa Wymiana Pocztówkowa”.

Ideą wiodącą innowacji jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie pocztówek. Innowacja skierowana jest do uczniów świetlicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Rajbrocie (uczniowie klas I-III).
      W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek i listów wypierane jest przez korzystanie z nowych technologii komunikacyjnych. Łatwiej i taniej napisać maila, SMS lub porozmawiać na czacie. Dużym plusem tych form przekazu jest szybkie dotarcie do adresata. Ale skrzynkę odbiorczą opróżnimy, SMS skasujemy, a portale społecznościowe, których teraz używamy za ileś lat przestaną istnieć. Natomiast pocztówki i listy to coś trwałego. Mogą one stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Pisanie listów ćwiczy wyobraźnię i cierpliwość oraz rozwija kreatywność. Nadawca wkłada wiele pracy i serca w napisanie i ozdobienie pocztówek. Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom ale również dorosłym. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.
      Nasi uczniowie wspólnie przygotowywali  pocztówki do wysłania, redagowali treść pozdrowień, odczytywali pozdrowienia z otrzymanych kartek. Wspólnie z wychowawcą świetlicy uczniowie stworzyli także własną kartkę pocztowa jako wizytówkę Rajbrotu, na której widnieje zdjęcie naszej szkoły, kościoła, a także mała mapka z zaznaczoną naszą miejscowością. W okresie świątecznym redagowaliśmy również kartki z życzeniami świątecznymi.  Została przygotowana duża mapa Polski z zaznaczonymi województwami i wszystkie otrzymane pocztówki zostają na niej regularnie umieszczane, a więc nasza świetlicowa mapa pocztówkowa ciągle się rozrasta!

Red. W. Kępa

ZIMA W ŚWIETLICY

13.12.2022 21:14
      Zima to bardzo atrakcyjny temat dla dzieci. W naszej świetlicy już czuć zimową, a także i powoli świąteczna aurę.
      Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonywały różnorodne prace z wykorzystaniem wielu technik, a także i różnorodnych materiałów. Powstały m.in.: choinki z rolek po papierze toaletowym, bałwanki z wacików kosmetycznych, czapeczki z włóczki, a także piękne choinki wydzierane z papieru.
                                                                 Red. W.Kępa

• 11 LISTOPADA

09.11.2022 23:37
      11 listopada to dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie uczęszczający na świetlicę wspólnie wykonali „Lapbook- 11 listopada”.
                W naszym lapbooku zawarliśmy wszystkie rzeczy, które kojarzą nam się z odzyskaniem niepodległości przez Naszą Ojczyznę, a więc:
      • krótką informację o 11 listopada – czym dla nas jest ta data.
      • Hymn Polski, który też wspólnie odśpiewaliśmy
      • Symbole Narodowe – godło i flagę
      • kolorowankę – stroje narodowe
      • wiersz patriotyczny „Moja Ojczyzna”
      • krótką informację na temat Józefa Piłsudskiego
       Na koniec zajęć wszyscy razem omówiliśmy wszystkie elementy naszego lapbooka. Dla uczniów była to ciekawa lekcja historii.
                                                                                     red. Weronika Kępa