• O kraju ludzi wolnych, bo... taj to wolny
          • O kraju ludzi wolnych, bo... taj to wolny

          • W środę 29 listopada już po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole podróżnika z grupy Trzask. Tym razem tematem jego opowieści była podróż do egzotycznej dla nas Tajlandii. Jak zwykle, relacja z wyprawy była bardzo ciekawa i nietuzinkowa. Uczestnicy zobaczyli wspaniałe fotografie nietypowych miejsc odwiedzonych przez naszego gościa oraz usłyszeli wiele ciekawostek o życiu mieszkańców, zwyczajach, florze, faunie i klimacie tego odległego kraju. Dziewczęta mogły przymierzyć tradycyjny tajski strój oraz założyć na szyję metalowe kręgi służące do jej wydłużania. Zaskakującym i chyba najciekawszym fragmentem opowieści były informacje na temat potraw kuchni tajskiej oraz stwierdzenie; że w Tajlandii pieniądze, a właściwie surowce do ich produkcji, leżą na ulicy, wystarczy tylko po nie sięgnąć i je odpowiednio przetworzyć 😊

            red. Barbara Wieciech

        • Świat wróżb i magii w klasach I – III
          • Świat wróżb i magii w klasach I – III

          • Andrzejki to stara tradycja ludowa, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś  andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy oraz do pielęgnowania dawnych zwyczajów i tradycji.

            Dzień 28 listopada wprowadził młodszych uczniów naszej szkoły w świat magii i wróżb oraz podtrzymywanie dawnych tradycji ludowych.  Dzień ten zapamiętamy na pewno na długo gdyż był pełen emocji i pozytywnych wrażeń. Już od porannych godzin rozpoczęliśmy zabawę andrzejkową, podczas której  uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Wróżby pantofelkowe doprowadziły do poznania pierwszej pary młodej, a lejąc wosk przez klucz dzieci puściły wodze fantazji.   Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią i doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć.

            Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka. Dzięki rodzicom, w klasach na dzieci czekał słodki poczęstunek.

            Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji uczniów, a radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne andrzejki!

            red. Weronika Kępa

        • "Proszę Państwa, oto miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś..."
          • "Proszę Państwa, oto miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś..."

          • Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest w świecie 25 listopada od 2002 roku, ale przecież dla najmłodszych i nie tylko... pluszaki są ważne każdego dnia. W poniedziałek 27 listopada uczniowie klas pierwszych i drugiej świętowali dzień swojej ulubionej przytulanki. Najpierw zgromadzeni przed ekranem multimedialnym poznali historię misia Teddy i trzeba przyznać, że niektórzy byli bardzo zaskoczeni, że pomysł na wykonanie maskotki powstał na wskutek takich nadzwyczajnych okoliczności. Potem obejrzeli przygody najsłynniejszego Misia z polskich bajek, a mianowicie "Miś Uszatek w podróży". Następnie jedni wykonali rysunki swoich pluszowych pupili, a inni kolorowali sceny z historii związanej z powstaniem misia Teddy. zwieńczeniem dnia była zabawa z pluszakami oraz opowiadanie historii ich otrzymania, czy najciekawszych z misiami zabaw.   

        • W bajkowym świecie
          • W bajkowym świecie

          • W poniedziałek 27 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla najmłodszych klas, do którego przystąpiło 12 uczniów. Jury oceniające występy miało nie lada zadanie, gdyż wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, przygotowując piękne kostiumy, rekwizyty oraz barwne i bardzo ciekawe opowieści na temat ulubionych postaci bajkowych. Ostatecznie ustalono 5 równorzędnych pierwszych miejsc, które przypadły uczniom z klas pierwszych: Karolowi Łaźnia, Mai Cudejko, Klarze Dekert z kl.1b oraz Annie Kurek i Roksanie Fiter z kl. 1a. Laura Słowikowska z kl. 1b, Julia Przybyłko z kl. 2 i Patrycja Piter z kl. 3b zajęły równorzędne miejsce 2, zaś pozostałe uczestniczki: Róża Dekert, Amelia Osiecka  i Zuzanna Czajkowska z kl. 3b oraz Joanna Łacna z kl. 2  otrzymały wyróżnienia.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk p. Małgorzaty Rudek słodki upominek i pamiątkowe dyplomy, zaś najlepszym Pani dyrektor dodatkowo wręczyła nagrody książkowe.

            Konkursowiczom serdecznie gratulujemy!

            red. Barbara Wieciech

          • W hołdzie poległym na Mulowcu

          • Niedzielny poranek zgromadził przedstawicieli władz lokalnych na czele z panem Radnym Powiatu bocheńskiego Józefem Radziętą, gminy na czele z panem wójtem Tomaszem Gomalą i radnymi gminy Lipnica Murowana oraz naszej szkoły, którą reprezentował poczet sztandarowy oraz wicedyrektor Małgorzata Rudek na uroczystej mszy świętej w intencji poległych partyzantów na Mulowcu. Po eucharystii wszyscy udali się na cmentarz parafialny na Fielkowie i złożyli wiąznki oraz zapalili znicze na grobie.

        • Z wizytą w Filharmonii
          • Z wizytą w Filharmonii

          • Wyjście do Filharmonii jest niewątpliwie szczególnym przeżyciem. Dnia 20.11.2023 roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w takim właśnie wydarzeniu. Po odbytych zajęciach edukacyjnych, w odświętnych strojach, wyjechaliśmy do Krakowa, aby obejrzeć i posłuchać bajki pt.”Żabki” z cyklu bajek muzyką pisanych. Wielu uczniów po raz pierwszy znalazło się w takim miejscu, więc zachwytom nie było końca. Przygotowana bajka pozwoliła nam widzom uczestniczyć w niej czynnie. Zafascynował nas piękny śpiew oraz gra na instrumentach muzycznych. Długo będziemy wspominać ową wyprawę.

            red. Lucyna Paruch

        • Happy Thanksgiving Everyone!
          • Happy Thanksgiving Everyone!

          • W każdy czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia – Thanksgiving. Tradycyjnie organizują uroczysty posiłek, w czasie którego jedzą między innymi indyka, aby podziękować za wszelkie dobro i pomyślność, których doświadczyli, a także upamiętnić tradycję sięgającą czasów kolonialnych. W czasie lekcji języka angielskiego poświęconej amerykańskiej tradycji i kulturze uczniowie klas 4-8 zapoznawali się z historią tego święta. Następnie rozwiązywaliśmy quizy oraz wybieraliśmy indiańskie imię po angielsku. Nie zabrakło zabaw selekcyjnych na utrwalenie słownictwa. Uczniowie na tydzień przed szkolnymi obchodami święta przygotowali kartki i listy z podziękowaniami dla swoich najbliższych, które wrzucali do thanksgiving box czyli skrzynki podziękowań. Część z nich można zobaczyć w galerii przy wejściu.

            Pamiętajmy „W codziennym życiu rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że otrzymujemy znacznie więcej, niż dajemy i że tylko poprzez wdzięczność życie staje się bogate” Dietrich Bonhoeffer

            Happy Thanksgiving Everyone!

            red. Ilona Solarz

          • Rozmowy o ziemi rajbrockiej

          • W listopadzie została wydana książka "Ziemia Rajbrocka. Dziedzictwo bogate w historie", której autorką jest pani Teresa Biernat. Chcąc przybliżyć uczniom proces powstawania książki oraz treść, która została zawarte w tym dziele, w naszej szkole zostały zorganizowane dwa spotkania z autorką. Jedno z uczniami klas najmłodszych, a drugie z uczniami klas IV - VIII. Spotkanie miało charakter także rozmowy z uczniami i ich wiedzy na temat dawnego życia w miejscowości, zajęć przodków, a nawet etymologii nazwy miejscowości. Ciekawostką także były zdjęcia prezentowane podczas wystąpienia, które są zamieszczone w książce i pokazują namiastkę tego, jak żyło się dawnej w Rajbrocie. Na koniec jednego i drugiego spotkania społeczność uczniowska podziękowała za spotkanie wręczając drobne upominki.  

        • SPOTKANIE Z EDUKATOREM ZPKWM
          • SPOTKANIE Z EDUKATOREM ZPKWM

          • W dniu 15 listopada 2023 r. dla uczniów klas od 4 do 8 zostały przeprowadzone zajęcia z edukatorem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – panem Tomaszem Gawlikiem. Temat spotkania to:  "Ssaki objęte ścisłą ochroną". Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że obok nas żyją zwierzęta, które mają swoje prawa. Uczniowie dowiedzieli się jaki jest cel ochrony zwierząt, jak zachować się w sytuacji bezpośredniego kontaktu np. z dzikiem, niedźwiedziem czy rysiem oraz poznali rodzaje ochrony (ścisła, częściowa i czynna). W trakcie zajęć omawiana była biologia, zagrożenia, a także sposoby ochrony wybranych gatunków ssaków żyjących w Polsce.

            red. Bożena Orzeł

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 17.11.2023 r. na całym świecie obchodzony był XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który propaguje nabywanie wiedzy matematycznej w przyjazny dla młodego człowieka sposób.

            W naszej szkole również  obchodziliśmy to święto. Nauczyciele matematyki przygotowali konkurs dla wszystkich uczniów, a także pracowników. Z tej okazji uczniowie wykonali plakaty promujące naukę tabliczki mnożenia oraz jej zastosowania. Motto akcji brzmi: "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Dlatego też zorganizowaliśmy akcję, w której uczniowie przepytywali nauczycieli oraz pracowników administracyjnych ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy przepytani pracownicy szkoły odpowiadali prawidłowo i uzyskali  tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            Natomiast uczniowie przystąpili do międzyklasowego konkursu Tabliczki Mnożenia, gdzie każdy mógł sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia oraz szybkość wykorzystywania tej umiejętności, wypełniając arkusz konkursowy pod presją ograniczonego czasu.

            Uczniowie klas III – VIII rozwiązywali 56 działań w ograniczonym czasie (klasy III - 3 minuty, klasy IV-V – 1,5 minuty, natomiast VI - VIII - 1 minuta). Aby wypełnić cały arkusz poprawnie, należało biegle posługiwać się tabliczką mnożenia i dzielenia w zakresie do 100.

            W klasie III a najlepiej poradził sobie Bartłomiej Nakielny, natomiast w klasie 3b  Zofia Janiczek.

            Mistrzowie Tabliczki Mnożenia klas IV- VIII:

            I miejsce – Wiktor Trojan, klasa 5a

            II miejsce – Magdalena Trojan, klasa 6b

            III miejsce – Katarzyna Kanownik, klasa  8a

            Ranking klas w znajomości tabliczki mnożenia:

            I miejsce – klasa 8a                                     V miejsce – klasa 5a

            II miejsce – klasa 6b                                    VI miejsce – klasa 4b

            III miejsce – klasa 6a i 7b                             VII miejsce – klasa 4a

            IV miejsce – klasa 7a                                    

            Ponadto dla chętnych uczniów była przygotowana Liga Zadaniowa. Były to łamigłówki matematyczno-logiczne związane z tabliczką mnożenia.

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

            red. B. Kuska

             

        • Spotkanie wywiadowcze
          • Spotkanie wywiadowcze

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców uczniów klas 1-8 na spotkanie wywiadowcze, które odbędzie się 21 listopada /wtorek/ 2023 roku o godzinie 16:00. Zebranie rozpocznie się na sali gimnastycznej z Dyrektorem szkoły, a następnie w salach lekcyjnych z wychowawcami.

        • Na straży czystego powietrza - jak walczyć ze smogiem?
          • Na straży czystego powietrza - jak walczyć ze smogiem?

          • 14 listopada przypada Dzień Czystego Powietrza. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz II etapu edukacyjnego, w ramach realizowanego programu ESA - Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, uczestniczyli w zajęciach poświęconych zanieczyszczeniom powietrza. Celem zajęć było kształtowanie świadomości zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami atmosfery oraz odpowiedzialności za stan powietrza wokół nas. Chcemy żyć w zdrowym środowisku, chcemy oddychać czystym powietrzem. Współczesny świat potrzebuje strażników, którzy zadbają o to, by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. W tym dniu odbyły się pogadanki w każdej klasach, obejrzeliśmy filmy edukacyjne, wykonaliśmy prace plastyczne, rozwiązywaliśmy łamigłówki oraz grali w edukacyjne gry interaktywne. Zwieńczeniem zajęć był pobyt uczniów klas najmłodszych na placu zabaw, gdzie odbyło się puszczanie latawców. Wiatr nam sprzyjał, a zapomniana już prawie zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Najważniejsze jest budowanie wrażliwości i świadomości ekologicznej od najmłodszych lat.

            red. Lucyna Paruch

        • "To nasza Ojczyzna, to nasz kraj..."
          • "To nasza Ojczyzna, to nasz kraj..."

          • Te słowa wybrzmiały podczas piątkowego spotkania społęczności uczniowskiej zgromadzonej na sali gimnastycznej  z okazji 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

            W poruszającym montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem pana Mirosława Koralewskiego oraz pani Doroty Golonek - Suder ósmoklasiści przenieśli nas myślami do czasów zaborów, powstań i walk o wolność Polski. Wspominali dzieje naszej Ojczyzny, które były trudne, bolesne i pozostawiły wiele ran, o których przypominają nam cmentarze z I wojny światowej, mogiły poległych żołnierzy, pomniki wznoszone na cześć walczących za kraj, a także dzieła literackie, plastyczne i muzyczne upamiętnające te 123 lata niewoli. Wybrzmiały również melodie ukazujące moment chwały i odzyskania niepodległości. Na koniec wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę "O mój rozmarynie".

            Dziękujemy najstarszym uczniom naszej szkoły za tak piękną lekcję historii. 

          • Szaszłykowy zawrót głowy w klasie IA

          • O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą chyba wszyscy. Uczniowie klasy IA postanowili przygotować pyszne, owocowe przekąski. Najpierw przygotowaliśmy się do pracy, założyliśmy fartuchy, a owoce zostały obrane i pokrojone. Następnie z entuzjazmem przystąpiliśmy do komponowania swoich kolorowych szaszłyków. Efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Samodzielnie przygotowane przekąski smakowały nawet  „niejadkom”.

            red. Lucyna Paruch

          • Podążając za marzeniami-wycieczka klasy V i VI

          • Listopadowym rankiem, podążając za marzeniami, klasa piąta i szósta wybrały się do Krakowa na bardzo wzruszający i godny polecenia film „Siła naszych marzeń.”

            Po projekcji przyszedł czas na relaks. Najlepszym miejscem jest Gojump, stąd też pełni energii założyli wszyscy antypoślizgowe skarpety i oddali się słodkiemu szaleństwu na trampolinach. W tę zabawę wplecione były zadania matematyczne. Może ktoś zasłuży na piątkę z matematyki?

            red. Magdalena Pajor

        • „Witajcie w naszej bajce”
          • „Witajcie w naszej bajce”

          • 5 listopada przypada dzień urodzin jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców bajek – Walta Disney’a. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Postaci z Bajek, który w naszej szkole świętowaliśmy w poniedziałek. Każde dziecko miało okazję podzielenia się swoją ulubioną postacią z bajki z innymi. Świętowaniu towarzyszyły zabawy ruchowe z ulubionymi bohaterami, odgadywanie zagadek o bajkowych postaciach, rozpoznawanie bajek za pomocą rekwizytów czy fragmentów tekstu. Nie zabrakło również wspólnego seansu, podczas którego zostały przypomniane bajki, których na próżno szukać we współczesnej telewizji, a które, ku zaskoczeniu dorosłych świetnie znają dzieci. Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie duży plakat z najbardziej znanymi bajkowymi bohaterami.

            Dzięki wspólnemu świętowaniu uświadomiliśmy sobie, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią bajki. One nie tylko rozweselają, przenoszą w magiczny świat, ale uczą rozróżniania dobra od zła i niesienia pomocy innym.

            red. Aneta Radzięta

        • Cztery pory roku „słowem malowane”
          • Cztery pory roku „słowem malowane”

          • „Ziemio polska, tak piękna w swej zielonej szacie letniej, tak śliczna, gdy barwny przepych jesieni okrywa znużone drzewa, piękna, gdy zima otula kraj całunem nieposzlakowanej bieli, piękna o każdej porze, ale szczególnie piękna jesteś w naszych oczach, najśliczniejsza dla uchodźcy, który (…) podąża do polskiej ziemi.”

            Tak pisała w XIX wieku Urszula Ledóchowska, patronka polskich emigrantów w książce “Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy!". Słowa Świętej z Lipnicy nie straciły nic na aktualności, wręcz przeciwnie – domagają się dziś jeszcze większej uwagi, zyskują nowe znaczenie. Bo żyjemy współcześnie we własnym kraju, ale w pośpiechu. Na wakacje lubimy wyjeżdżać w dalekie kraje. Tu, na miejscu nie umiemy się zatrzymać, spojrzeć w dal, sycić się pięknem ojczystej przyrody. Nie traktujemy jej jako skarb. I nie chronimy wystarczająco. Nie wsłuchujemy się – wzorem poetów – w jej szept.

            Wrażliwości na piękno przyrody nie brakuje na pewno tegorocznym uczestnikom Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane”, który odbywał się pod hasłem „Pory roku w literaturze polskiej”. Wyłonieni w przesłuchaniach laureaci zaprezentowali się szerszej publiczności podczas wieczoru poetyckiego w niedzielę 5 listopada w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Organizatorzy zadbali o odpowiednią muzyczną i plastyczną oprawę spotkania, a na końcu wręczyli recytatorom nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym:

            KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III

            II MIEJSCE: Anna Kurek

            DWA RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA:

            Alicja Pławecka

            Dawid Bieniek

             KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY VII-VIII

            I MIEJSCE:

            Natalia Bieniek

            II MIEJSCE:

            Magdalena Trojan

             

            red. Beata Fortuna

          • Służba innym to ich cel...

          • W piątek, 3. listopada, gościliśmy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą działającą w Rajbrocie. Młodzi strażacy opowiedzieli o tym co należy do ich obowiązków, zaprezentowali wyposażenie i strój strażacki. Nasi starsi koledzy zachęcali do zasilenia szeregów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Rajbrocie. To trudna, odpowiedzialna, ale piękna służba.

            Dziękujemy za to spotkanie.

            red. Magdalena Pajor

        • Pamiętamy... Wizyta klas III na Cmentarzu na Górkach
          • Pamiętamy... Wizyta klas III na Cmentarzu na Górkach

          • Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku.

            I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy i tęsknimy.

            We wtorek 31 października, dzień przed dniem Wszystkich Świętych,

            uczniowie klas III odwiedzili Cmentarz na Górkach w Rajbrocie.

             

            W tym dniu pogoda była wyjątkowo piękna. Nie brakowało promieni słońca i ciepłych podmuchów wiatru.

            Uczniowie zapalili znicze na grobie Antoniny Prorokowej – patronki byłego Gimnazjum,

            a także na grobie księdza Musiała – byłego proboszcza Parafii Rajbrot.

            Była to piękna lekcja historii i pamięci o osobach mocno związanych z naszą miejscowością.

            Red. Weronika Kępa

      • Kontakty

    • Galeria zdjęć

        brak danych