Czy we współczesnym świecie odręczne pisanie jest potrzebne? Czy to ma jeszcze sens w erze komputerów, sms-ów, sztucznej inteligencji i niezliczonej ilości komunikatorów? Wielu z nas może zadawać sobie takie lub podobne pytania. Do czego potrzebna jest umiejętność ręcznego pisania z użyciem pióra czy innego tradycyjnego narzędzia?
Jak dowodzą ostatnio przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych badania, umiejętność ta jest niezwykle przydatna. W niektórych stanach Ameryki od dłuższego czasu pozwolono uczniom posługiwać się na zajęciach laptopami, notować z pomocą innych elektronicznych urządzeń. Po kilku latach wycofano się z tego pomysłu. Jak dowodzą badania ,u uczniów, którzy nie ćwiczyli umiejętności tradycyjnego pisania, znacznie spadł iloraz inteligencji. Nie rozwijali bowiem tych obszarów mózgu, które odpowiadają za myślenie, wyobraźnię i kreatywność. Te umiejętności kształtuje ćwiczenie techniki ręcznego pisania.
Z koncentracją, skupieniem i kreatywnością nie mają zapewne problemu uczestnicy XXIII edycji Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O złote pióro”. Trzydzieścioro ośmioro uczniów z terenu Małopolski zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału konkursu, który miał miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie, w dniu 23 maja br. Ich prace zostały ocenione najwyżej z przeszło 170 nadesłanych na adres organizatora.
Od samego początku podstawowym celem organizatorów stało się rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności pięknego pisania, uwrażliwienie na walory estetyczne związane ze sztuką kaligrafii oraz rozwijanie posiadanych zainteresowań i talentów.
Opiekę nad konkursem od kilku lat sprawuje firma Rubbermaid Poland, będąca fundatorem nagród w postaci markowych piór wiecznych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych w Krakowie, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Liceum Plastyczne z Nowego Wiśnicza, Urząd Miasta Bochnia oraz Wydawnictwo "Promyczek”.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana.
Zadanie uczestników konkursu polegało na pięknym zapisaniu fragmentu tekstu miejscowej poetki – pani Marii Fitrzyk.
Ocenie podlegały nie tylko walory estetyczne pracy, umiejętność kształtnego pisania lecz także czytelność zapisu i jego rozplanowanie.
W Jury, któremu przewodniczył mgr Włodzimierz Dominiak – nauczyciel Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, zasiadali wieloletni nauczyciele, artysta - grafik oraz pracownik Muzeum Ziemi Wiśnickiej.
Podsumowując efekty konkursowych zmagań, przewodniczący Jury podkreślił wysoki poziom umiejętności tegorocznych uczestniczek oraz ich niezwykły talent kaligraficzny. Z wielką wprawą posługiwały się piórem kaligraficznym tworząc piękny, dojrzały zapis tekstu. Wyniki tegorocznej edycji konkursu prezentują się następująco:
Uczniowie klas IV-VI:
Grand Prix - Faustyna Nowak z SP w Czułowie
I miejsce – Julia Zgłobicka - SP w Nowym Wiśniczu
II miejsce- Maja Sadowska - SP nr 7 w Bochni
III miejsce: Nikola Marszałek SP w Naprawie oraz Lena Bąk – SP w Ołpinach
Wyróżnienia:
Agata Brzyszczyk SP w Czułowie
Natalia Biela- SP w Sułkowicach
Laura Bolsęga – ZPS w Słopnicach Dolnych
Uczniowie klas VII -VIII:
I miejsce - Oliwia Passek - SP w Tarnowcu
II miejsce – Michalina Bar - SP w Krakowie
III miejsce - Patrycja Ferenc SP w Nowym Wiśniczu
Wyróżnienia:
Patrycja Dudzic - SP w Żegocinie
Dominika Szczerba - SP w Tarnowcu
Patrycja Gębala SP w Słomnikach
Laureaci otrzymali pióra marki Parker ufundowane przez firmę Newell Rubbermaid Poland, upominki elektroniczne ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Krakowie oraz nagrody rzeczowe, których fundatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych w Krakowie, Urząd Miasta Bochnia oraz Wydawnictwo „Promyczek”.
Wójt Gminy Lipnica Murowana obdarował zwycięzców w obu kategoriach wiekowych bonami upominkowymi.
Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami. Podziękowania przygotowano także dla nauczycieli-opiekunów.
Wyrażamy przekonanie, że powyższe zmagania konkursowe przywracają rangę zapomnianej sztuce kaligrafii, uczą wrażliwości na piękno słowa pisanego.
Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby w kolejnych latach nadal propagować umiejętność pięknego pisania, rozwijać talenty młodzieży oraz wychodzić naprzeciw jej oczekiwaniom.
red. Iwona Mularz