• Klasy szósta i piąta odwiedziły Krosno

• Wczesnym czwartkowym rankiem klasy 6 i klasa 5 wyruszyły na wycieczkę do Krosna i okolic. Już o 9 rano zjawiliśmy się w Żarnowcu  w dworku Marii Konopnickiej.  Dzięki przewodnikom przenieśliśmy się w czasie i poczuliśmy atmosferę tamtych dni. Dowiedzieliśmy się wiele o naszej znanej poetce, podróżniczce i tłumaczce. Później zmieniliśmy zupełnie miejsce i znaleźliśmy się w świecie ropy naftowej w Bóbrce. Zastosowanie ropy jest znacznie szersze niż nam się wydawało. Poznanie tego miejsca to bardzo ciekawe doświadczenie. Siedząc w autobusie napędzanym wspomnianym paliwem udaliśmy się do Krosna do Centrum Dziedzictwa Szkła. Tam spędziliśmy bardzo aktywnie czas poznając tajniki produkcji i zdobienia szkła. Wzięliśmy również udział w warsztatach a nasze małe dzieła zabraliśmy do domu. To był udany dzień!

red. Magadalena Pajor

• Konkurs Kaligraficzny - Finaliści

• Informujemy, że lista finalistów Konkursu Kaligraficznego "O złote pióro" - edycja 2024 r. znajduje się w zakładce O ZŁOTE PIÓRO.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z listą finalistów.

• Od kwietnia ruszył program nauki pływania „JUŻ PŁYWAM”

• Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Rajbrocie biorą udział w małopolskim projekcie                 pn: „Już pływam” w ramach zadania: Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży realizowanym przez Gminę Lipnica Murowana. Gmina otrzymała na realizację tego zadania dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego.

W  ramach tego projektu uczniowie podzieleni na 15 osobowe grupy w miesiącu kwietniu, maju i czerwcu realizują zajęcia nauki pływania na Krytej Pływalni im. Jana Kota w Bochni.

Dla każdej grupy przypada jeden wykwalifikowany instruktor pływania.  Dzieciom zapewniony jest wstęp na basen oraz transport i opieka.  Przewidzianych jest 10 wyjazdów, jeden raz w tygodniu. Zajęcia na basenie trwają 2 godziny lekcyjne, a dzieci uczą się pływać pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Zadaniem uczestników projektu jest opanowanie  podstawowych czynności ruchowych w środowisku wodnym tj.  pływania elementarnego, oddychania w wodzie, jak i orientacji pod powierzchnią wody, zapoznania się z zasadami bezpiecznego zachowania się w wodzie i jej pobliżu, a następnie ćwiczenia i doskonalenie nabytych umiejętności.

Zdecydowanie nauka pływania pozytywnie wpłynie na zdrowie i prawidłowy rozwój organizmu, korektę wad postawy, poprawę koordynacji ruchowej oraz kształtowanie się charakteru. Ponadto realizacja tego typu zajęć przekłada się w przyszłości na wzrost bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na różnego rodzaju zbiornikach wodnych.

Projekt ma na celu mądre i aktywne spędzanie czasu wolnego uczniów po zakończeniu zajęć lekcyjnych,  jak i upowszechnianie kultury fizycznej i promowanie aktywności  ruchowej, stwarzając tym samym szansę dla  rozwoju sportowych talentów.

Całość zadania to kwota 41 250,- zł, w tym dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego 7 480,- zł oraz z wkładu finansowego gminy 33 770,- zł.

red.

Krystyna Wilczek

Kierownik ZOSIP Lipnica Murowana

domino_w_wodzie_1.MP4

domino_w_wodzie_2.MP4

• Spotkanie z pracownikiem OZiPZ

• Miniony tydzień był w naszej szkole obchodzony jako Tydzień Zdrowia. W ramach realizacji programu profilaktycznego zostało zorganizowane spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni. Najmłodsi rozmawiali o tym, jak dać o higienę osobistą, czym jest piramida zdrowego żywienia i jak jej założenia realizować i wykorzystywać podczas przygotowywania posiłków. Starsi uczniowie  natomiast rozmawiali z prowadzącą spotkanie o tym, jakie sa uzależnienia, jak ich unikać oraz na czym polega prowadzenia zdrowego stylu życia.

• 3 MAJA ŚWIĘTOWANY GMINNIE

• 3 maja przedstawiciele naszej społeczności szkolnej, czyli uczniowie należący do pocztu sztandarowego oraz pani wicedyrektor Małgorzata Rudek, uczestniczyli w Mszy Świętej w Lipnicy Muowanej, podczas której modlili się za poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy AK, Żołnierzy Wyklętych oraz strażaków.

• Majowe świętowanie

• „Święta miłości kochanej Ojczyzny

Czują cię tylko umysły poczciwe

Dla ciebie zjadłe smakują trucizny

Dla ciebie peta, więzy niezelżywe”

Oto fragment jednego z tekstów, które wybrzmiały dzisiaj na sali gimnastycznej naszej szkoły. Nauczyciele oraz młodzież  zebrali się w tym miejscu, aby uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Ustawy Zasadniczej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Akademia została przygotowana przez uczniów klas czwartych pod kierunkiem pań: Ilony Solarz i Iwony Mularz. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się, w jakich okolicznościach doszło do uchwalenia konstytucji, kogo uznajemy za jej twórców. Nie zabrakło szlachty, mieszczan oraz samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który złożył uroczystą przysięgę. Występy małych artystów zostały wzbogacone śpiewem pieśni okolicznościowych w wykonaniu solistów oraz chóru przy akompaniamencie  pani Doroty Golonek - Suder, która zadbała o oprawę muzyczną dzisiejszej uroczystości. Młodzi wykonawcy dostojnie zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Układ taneczny został przygotowany pod kierunkiem pani Jolanty Hojdy. To doskonała lekcja historii oraz nauka szacunku wobec przeszłości naszego kraju i symboli narodowych.

red. Iwona Mularz

A_nasza_flaga.MP4

Na_warszawskim_rynku.MP4

Witaj_Majowa_Jutrzenko.MP4

• Kolejne porządki w Rajbrocie

• Przed tygodniem obchodziliśmy Dzień Ziemi, a w poniedziałkowe przedpołudnie 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami porządkowali place i drogi położone w centrum Rajbrotu. Sprzątanie Małej Ojczyzny to już tradycja, gdyż czynimy to od lat. Tym razem nasze działania wpisały się w akcję ogłoszoną przez samorząd województwa pod  hasłem „Posprzątaj z nami Małopolskę”.

red. Barbara Wieciech