Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
Z palmami na lipnickim rynku
W niedzielny poranek, przedstawiciele klasy Ia i Ib wraz z Rodzicami (i pięknie przystrojonymi palmami), udali się na lipnicki rynek, by wziąć udział w organizowanym już po raz 65 Konkursie Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego. Uczniowie, mimo niesprzyjającej aury, założyli tradycyjne stroje krakowskie. Wykonane palmy przyozdobione zostały kwiatami, wykonanymi samodzielnie przez uczniów klas I podczas warsztatów, przeprowadzonych przez Rodziców. Pomimo tego, że do niedzielnego popołudnia idealnie pasowało przysłowie „W marcu jak w garncu”, dzieci z niecierpliwością oczekiwały na lipnickim rynku na ogłoszenie werdyktu. Decyzją jury palma klasy Ia zdobyła V miejsce w kategorii palm średnich. Równorzędne miejsce zajęła klasa Ib w kategorii palm niskich.
Serdecznie gratulujemy😊
red. Aneta Radzięta
6
Międzynarodowa korespondencja wśród najmłodszych
Pisanie tradycyjnych kartek staje się niestety przeszłością. Dzisiaj świąteczne kartki zastępuje sms, mms, gif, czy mail. Jednak uczniowie klasy drugiej postanowili wysłać do rówiesników mieszkających w Austrii tradycyjne życzenia świąteczne. Najpierw na zajęciach technicznych wykonali własnoręcznie kartki, pięknie i pomysłowo je ozdabiając, następnie przepisali życzenia, które przygotowali podczas lekcji języka angielskiego z panią Magdaleną Pajor.
Już wiemy, że te życzenia dotarły do uczniów szkoły podstawowej w Austrii i sprawiły dzieciom wiele radości. Czekamy na korespondencję zwrotną :)
red. S. Krawczyk
KONKURS POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
W dniu 21 marca 2024 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie była współorganizatorem etapu parkowego XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczniowie z naszej szkoły rywalizowali z drużyną ze Szkoły Podstawowej z Nowego Wiśnicza. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania dotyczące ssaków Polski oraz trzech Parków Krajobrazowych: Wiśnicko-Lipnickiego, Ciężkowicko-Rożnowskiego oraz Pasma Brzanki.
Zwycięską szkołą okazała się Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajbrocie. Z przyjemnością informujemy, że: Jagoda Gajec, Konrad Bieniek i Krzysztof Krawczyk przeszli do kolejnego IV etapu konkursu.
Na tym etapie przyznana została również nagroda indywidualna, za zdobycie największej liczby punktów, którą otrzymała Jagoda Gajec. Gratulujemy !!! 😊
red. Bożena Orzeł
1
Witaliśmy wiosnę :)
Konkurs "Piosenki i Poezji Wiosennej" nie zakończył świętowania pierwszego dnia wiosny wśród najmłodszych. W barwnym korowodzie, z Marzanną oraz wiosennymi transparentami, ubrani w kolory żółto-zielone, udaliśmy się na spacer po naszej okolicy. Mamy nadzieję, że w ten sposób szybciej przywołaliśmy wiosnę.
Czekamy z niecierpliwością!
1
KONKURS POEZJI I PIOSENKI WIOSENNEJ W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Do uczniów edukacji wczesnoszkolnej wiosna wkroczyła z przytupem. 21 marca wśród najmłodszych odbył się Konkurs Poezji i Piosenki Wiosennej. Na scenie zaprezentowało się 24 uczestników recytując wiersze albo wykonując piosenki solo lub w duecie.
W gronie Jurorów znaleźli się: p. Grażyna Bukowiec – członkini zespołu "Raj” oraz p. Rafał Pajor – nauczyciel przedmiotów artystycznych w naszej szkole. Wszyscy uczestnicy byli perfekcyjnie przygotowani i pięknie zaprezentowali się na scenie.
Oto wyniki konkursu:
KATEGORIA ŚPIEW:
I miejsce – Igor Osuch, kl. 1B
II miejsce – duet: Amelia Kita, Lilianna Żak, kl. 2
III miejsce – Amelia Trojan, Hubert Kuźma, kl. 2
KATEGORIA RECYTACJA:
I miejsce – Nikola Trojan, kl. 3A
II miejsce – Dawid Bieniek, kl. 1A
III miejsce- Karol Łaźnia, kl. 1B
red. Lucyna Paruch
23
KREATYWNE WARSZTATY TWORZENIA KWIATÓW Z BIBUŁY W KLASACH PIERWSZYCH
Uczniowie klasy IA i IB bardzo starannie przygotowują się do 65. Konkursu Plam Lipnickich. Tradycyjne palmy wielkanocne są już prawie gotowe, teraz czas na ich ozdobienie.
W ostatnich dniach wychowawczynie klas pierwszych zorganizowały warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły, które przeprowadziły niezawodne Mamy. To już niemal zapomniane rękodzieło, dlatego uczniowie chętnie tworzyli piękne cuda. Według wskazówek z zapałem składali, nacinali, wiązali bibułę i tworzyli kolorowe kwiaty. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, nikt jednak się nie poddawał. Efekty pracy uczniów były zachwycające. Warsztaty z Rodzicami były czasem przepełnionym twórczością, kreatywnością, były też ciekawą formą wspierania zdolności manualnych i poczucia estetyki u najmłodszych.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pań: Katarzyny Bodurki, Justyny Biłos-Pławeckiej, Magdaleny Pietrzyk, Anny Piter, Joanny Fitrzyk i Małgorzaty Sosenka.
red. Lucyna Paruch
23
SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA PIASTÓW”
W miesiącu marcu w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Historycznego „Polska Piastów”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VI, a jego główny cel to popularyzowanie i pogłębianie wśród młodzieży wiedzy o dziejach państwa polskiego. Zmagania miały charakter dwuetapowy. W I etapie, który polegał na rozwiązaniu testu, wzięli udział wszyscy chętni uczniowie klas IV – VI. Do II etapu zakwalifikowało się po 3 uczniów z każdej klasy, którzy uzyskali najwyższe wyniki.
II etap konkursu przeprowadzony został dnia 12 marca i składał się z dwóch części. Pierwsza z nich miała formę zmagań indywidualnych i drużynowych. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu chronologii, narracji oraz analizy i interpretacji historycznej. Drugą częścią zmagań była szkolna gra , podczas której uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również nie lada sprytem i odwagą. Spotkane po drodze baśniowe postacie były bowiem przychylne tylko tym, którzy potrafili uporać się z określonymi zadaniami. Walka o „kryształowe kule” była więc zacięta. Na szczęście wszyscy z powodzeniem ukończyli grę.Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Zmagania drużynowe:
I miejsce – kl. VI a, kl. VI b
II miejsce – kl. V
III miejsce – kl. IV a, kl. IV b
Zmagania indywidualne:
I miejsce – Krystian Sytoń – kl. V
II miejsce – Adrian Sytoń - kl. VI b
III miejsce – Adam Gunia – kl. VI b, Magdalena Trojan - kl. VI b, Edwin Bąbka – kl. IV a
Zwycięzcy uhonorowani zostali dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.Organizatorzy:
Mirosław Koralewski
Anna Piech
„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz. No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”
14 marca to Dzień Liczby Pi. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto w czwartek. Z tej okazji zostały ogłoszone 2 konkursy: na najlepszy plakat oraz na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Ponadto na lekcjach matematyki uczniowie zmagali się z doświadczeniem polegającym na wyznaczaniu liczby pi, rebusami oraz łamigłówkami logicznymi.
Najlepsze plakaty wykonały uczennice klasy: Katarzyna Kanownik i Milena Sadowska (I miejsce), Gabriela Wilczek i Magdalena Trojan (II miejsce) oraz Marta Trestka (III miejsce).
Wyróżnienia otrzymują: Maja Gajec oraz Bartłomiej Bodek.
W konkursie na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi uczennica klasy 7b – Natalia Bieniek poprawnie wyrecytowała 106 cyfr i zajęła I miejsce. II miejsce zajął uczeń klasy IV a Fabian Trojan, który
wyrecytował 104 cyfry, natomiast III miejsce Maciej Fąfara z klasy 7b recytując 36 cyfr.Gratulujemy zwycięzcom!
red. Barbara Kuska
7
HAPPY ST. PATRICK’S DAY
17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka.Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej.Dzień świętego Patryka jest obchodzony również poza Irlandią, także w Polsce. Z tej okazji do naszej szkoły przybył skrzat - Leprechaun, który przybliżył nam historię świętego Patryka zostawiając listy z informacjami i zagadkami do rozwiązywania. Młodych odkrywców zaintrygowały ślady małych, zielonych stópek pozostawione na szkolnej ławce. Był to początek naszych poszukiwań. Poznaliśmy historię świętego Patryka, wiemy dlaczego ważna jest trójlistna koniczyna i co może znajdować się na końcu tęczy. Pięknie wyglądaliśmy w zielonych kapeluszach Wszyscy dobrze się bawiliśmy!
red. Magdalena Pajor
4
Tenis stołowy - rozgrywki powiatowe
W dniu 14.03.2024 r. w Szkole Podstawowej w Leszczynie odbyły się powiatowe rozgrywki w tenisie stołowym dziewcząt. Uczestniczki zawodów oraz towarzyszących im opiekunów przywitał Wójt Gminy Trzciana Cezary Stawarz oraz pani Dyrektor Agnieszka Adamus. W turnieju wzięło udział 20 uczestniczek z powiatu bocheńskiego. Tradycyjnie turniej cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Mecze były rozgrywane do dwóch przegranych, co dało uczestniczkom większą szansę na dłuższe zmagania. Po zaciętej rywalizacji sportowej zostały wyłonione najlepsze zawodniczki:
I miejsce Nikola Wolsza - RzezawaII miejsce Paulina Migdał - Rzezawa
III miejsce Julia Tabor - Rajbrot
IV miejsce Sandra Nowak
V miejsce Dorota Wożniak
VI miejsce Karolina Dziedzic
Nasza uczennica Julia awansowała do dalszych rozgrywek, które odbędą się w Skawinie.
Turniej przygotował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Stanisław Tracz.
red. Krzysztof Janiczek
2
„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
W dniu 29 lutego 2024 roku o godzinie 9:00 w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej odbył się etap gminny XXIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Wzięło w nim udział sześcioro najlepszych uczniów wyłonionych z wcześniejszego – szkolnego etapu. Publiczną Szkołę Podstawową w Rajbrocie oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Lipnicy Murowanej reprezentowały drużyny składające się z trzech uczniów. Uczestnicy zmierzyli się z 25 pytaniami, z których 15 dotyczyło ssaków Polski, a kolejne 10 Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Niełatwe a czasami podchwytliwe pytania wymagały głębokiej wiedzy i przygotowania. Wyniki konkursu okazały się niezwykle zadowalające. Uczniowie z naszej szkoły zajęli wszystkie miejsca na podium:
1 miejsce – Jagoda Gajec
2 miejsce – Konrad Bieniek
3 miejsce – Krzysztof Krawczyk
Zwycięzcy otrzymali vouchery podarunkowe na zakupy w Media Expert o wartości 400zł, 300zł i 200 zł.
Nagrody główne oraz pozostałe upominki zostały ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana. Gratulujemy !!! 😊
red. Bożena Orzeł
Promocja lipnickich palm w Krakowie
Na tydzień przed uroczystością, ustanowioną na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, powszechnie znaną jako Niedziela Palmowa, przedstawiciele klas IV – VIII wraz z pracownikami GDK w Lipnicy Murowanej wyruszyli do Krakowa, by tam, w barwnym korowodzie, przy akompaniamencie kapeli ludowej zachęcić mieszkańców i turystów do udziału w organizowanym już po raz 65 Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego. Młodzież, w regionalnych strojach, ze śpiewem na ustach, przemaszerowała spod Hotelu Polskiego Pod Białym Orłem, który od lat jest partnerem wydarzenia, ulicą Floriańską, pod kościół Mariacki, gdzie odśpiewana została ukochana pieśń naszego Papieża Polaka – „Barka”. Dłuższy występ można było podziwiać pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim rynku, podczas którego wśród licznie zgromadzonych, znaleźli się i tacy, którzy zachęceni pięknym śpiewem i akompaniamentem zespołu „Kita Band”, porwali innych gapiów do tańca. Podczas przemarszu, uczniowie rozdawali przechodniom własnoręcznie wykonane tradycyjne palmy wielkanocne oraz ulotki promocyjne, przygotowane z myślą nie tylko o rodakach, ale i zagranicznych turystach. Zostały bowiem wydane w języku polskim, niemieckim i angielskim. Po zakończonym happeningu, uczestnicy mieli możliwość ogrzania się ciepłą herbatą (choć atmosfera na krakowskim rynku była naprawdę gorąca), przygotowaną w Hotelu Polskim.
A o tym, ilu gości zawita tego roku do Lipnicy, przekonamy się już za tydzień!
Promocja_Lipnickich_Palm_w_Krakowie.mp4
red. Aneta Radzięta
13
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Jak zrobić lipnicką palmę?
Robienie palm wielkanocnych jest jedną z tradycji, które są kultywowane do dnia dzisiejszego w wielu regionach Polski. U nas nie może być inaczej, bowiem należymy do gminy, w której odbywa się znany na całą Polskę (i nie tylko) Konkurs Palm Wielkanocnych.
W dniu dzisiejszym przedstawiciele klas 4-8 uczestniczyli w warsztatach robienia palm, prowadzonych przez pracowników Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.
Zanim przystąpiliśmy do działania, zostaliśmy zapoznani z symboliką palm, historią konkursu, obejrzeliśmy nawet archiwalne filmy, przedstawiające lipnickie palmy, z których najstarszy pochodził z 1958 roku! Po tym krótkim ale jakże ekscytującym wprowadzeniu, przyszedł czas na teorię, związaną z wykonaniem palmy. Zobaczyliśmy, jak wykonuje się tradycyjne wiązania, dekoruje krok po kroku palmę oraz wykonuje kwiaty i inne ozdoby. Potem przyszedł czas na wprowadzenie teorii w życie – każdy z nas miał okazję wykonać samodzielnie swoją palmę. Nie jest to tak proste, jak niektórym się wydawało, toteż panie z GDK służyły swoją wiedzą i pomocą. Po zakończonej pracy wróciliśmy z naszymi palmami do szkoły. Ale to nie koniec naszej przygody – w najbliższą niedzielę zabieramy je do Krakowa, gdzie zostaną rozdane mieszkańcom i turystom, których spotkamy na krakowskim rynku. A wszystko w ramach promocji 65 Konkursu Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego.
Tak więc, do zobaczenia w Krakowie!
red. Aneta Radzięta
11
Warsztaty edukacyjno – profilaktyczne „Bezpieczne dzieciaki”
W dniu 12 marca naszą szkołę odwiedziła pani Ewa Zapała – pracownik wojska polskiego, metodyk z 28-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Pani Ewa poprowadziła warsztaty z klasami I-III edukacji wczesnoszkolnej na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Poruszone zostały zarówno podstawowe kwestie, jak numer alarmowy, wzywanie pomocy, rozmowa z dyspozytorem, co zrobić, gdy atakuje nas zwierzę, gdy ktoś w domu zasłabnie, ale także kwestie bezpieczeństwa w sieci, hejtu i agresji słownej wśród dzieci i młodzieży. Cała wiedza została przekazana dzieciom w sposób przyjemny, zabawowy, w formie wierszyków i zabaw ruchowych. Warsztaty wzbogaciły wiedzę naszych podopiecznych, a dzieci bardzo Panią Ewę polubiły i świetnie współpracowały. Na zakończenie uczniowie zdali egzamin z bezpieczeństwa i każdy z nich otrzymał Dyplom Mistrza Bezpieczeństwa. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawych warsztatach, ponieważ bezpieczeństwo naszych uczniów jest naszym nadrzędnym celem.
Red. Weronika Kępa
18
Regulamin Konkursu Poezji i Piosenki Wiosennej „Witaj Wiosno!”
1. Postanowienia ogólne:
Organizatorem Konkursu Poezji i Piosenki Wiosennej „Witaj Wiosno!” są wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie.
2. Cele konkursu:
- rozwijanie uzdolnień muzycznych,
- rozwijanie wiedzy na temat danej pory roku,
- przedstawianie kultury polskiej związanej z wiosną,
- wyłonienie młodych talentów,
- promowanie aktywności twórczej wśród dzieci.
3. Warunki oraz zasady udziału i przebiegu Konkursu:
- W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas 1, 2 i 3.
- Uczestnicy mogą występować solo lub w duecie.
- Każdy uczestnik zgłasza jeden wiersz lub piosenkę o tematyce wiosennej, uczestnik może śpiewać piosenkę z podkładem muzycznym, najlepiej w formacie mp3 z pendrive. Podkład muzyczny powinien być instrumentalny. Może też śpiewać acapella.
- Organizator zapewnia nagłośnienie, urządzenia odtwarzające.
4. Ocena i nagrody:
- Uczestników Konkursu ocenia Jury w skład którego wchodzą wyznaczeni przez organizatora konkursu przedstawiciele. Decyzja Jury jest ostateczna.
Jurorzy oceniający wykonawców w trakcie Konkursu będą brać pod uwagę:
- dobór repertuaru (odpowiedni do wieku wykonawcy)
- stronę muzyczną (walory głosowe, muzykalność),
- interpretację utworu,
- ogólne wrażenie artystyczne (kostium, osobowość sceniczna).
W wyniku oceny, Jury przyzna I, II, III miejsce oraz wyróżnienia w dwóch kategoriach:
- recytacja wierszy
- śpiew piosenek
5. Terminy:
Zgłoszenia uczestników: do 18.03.2024r.
Konkurs odbędzie się 21.03.2024r. w budynku edukacji wczesnoszkolnej.
Koorynator konkursu: Lucyna Paruch
Wiosenny Las – projekt „Działaj z Impetem”
Edukacja wczesnoszkolna nie zwalnia tempa w realizacji zadań z projektu „Działaj z Impetem”. W miesiącu marcu mamy aż dwa bardzo interesujące zadania. Jedno z nich klasa III a już zrealizowała. Było to wykonanie na kolejny mini-konkurs pracy „Wiosenny las” z użyciem butelki PET i materiałów recyklingowych. Każdy z uczniów wykonał piękne drzewo własnego pomysłu, a następnie ułożyliśmy je w piękny wiosenny , recyklingowy, zielony las. Praca uczniów została już zamieszczona i można ją zobaczyć na stronie projektu „Działaj z Impetem”. Kolejne zadanie przed nami… tym razem będzie to bardzo ciekawy eksperyment. Uczniowie już czekają z niecierpliwością..
Red. W. Kępa
1
Pierwszy amatorski turniej tenisa stołowego już za nami :)
W niedzielę 10 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie odbył się „Amatorski turniej tenisa stołowego” dla uczniów szkoły podstawowej oraz dorosłych. W turnieju wzięło udział 26 zawodników. Mecze były rozgrywane do dwóch wygranych setów, każdy do jedenastu punktów.
Oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Szkoła podstawowa
1.Julia Tabor
2.Mikołaj Matlęga
3.Krzysztof Trojan
4.Jan Rębilas
5.Krzysztof Leśniak
6.Filip Stochel
7.Jagoda Gajec
8.Jakub Radzięta
9.Adam Gunia
10.Maciej Fafara
Dorośli
1.Krzysztof Fąfara
2.Łukasz Trojan
3.Michał Matlęga
4.Maciej Fiter
5.Przemysław Czoch
6.Piotr Fąfara
7.Michał Osuch
8.Wacław Skałka
9.Ryszard Mróz
10.Adrian Mróz
11.Filip Fąfara
12.Grzegorz Radzięta
13.Jolanta Hojda
14.Karol Kita
15.Szczepan Fiter
16.Jarek Tabor
Zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami oraz dyplomami. Turniej odbył się w przyjaznej atmosferze rywalizacji i duchu fair play.
red. Krzysztof Janiczek
7
ŚWIĘTO KOBIET I MĘŻCZYZN W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
Dnia 8 marca w klasach I-III obchodziliśmy symbolicznie Dzień Kobiet ale także nie zapomnieliśmy o Dniu Mężczyzny i w tym dniu również świętowali nasi chłopcy. Dzień ten był bardzo przyjemny dla wszystkich. W klasach Panie zaplanowały różne aktywności z tej okazji, złożyliśmy sobie życzenia, a także poczęstowaliśmy czymś słodkim aby osłodzić naukę.
"Świat bez kobiet byłby
jak ogród bez kwiatów."
Wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Kobiet!
Archiwum Aktualności
Nasze media społecznościowe