„Działania realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki Pełne Dobrej Energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.
W dniach 8 maja do 12 czerwca 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy miesiąc pod hasłem „Z ekologią za pan brat”, w ramach którego podejmowaliśmy działania mające na celu podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii i zmian klimatycznych. Wszystko po to, aby naszą planetę Ziemię zachować w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń.
Nasze aktywności wpisały się w realizację ogólnopolskiego projektu ogłoszonego przez fundację PVE Dobra Energia. W jego ramach otrzymaliśmy grant w postaci zestawu 15 książek o tematyce ekologicznej, które zostały dołączone do księgozbioru szkolnej biblioteki.
W zamian byliśmy zobowiązani do zorganizowania warsztatów ekologicznych, które obejmowały kilka zajęć dla dzieci i młodzieży na podstawie pozycji książkowych, stanowiących przedmiot Grantu. W naszej bibliotece było ich cztery:
8 maja 2024 r. odbyły się zajęcia pt „Spotkania ekologiczne w bibliotece” dla uczniów klas młodszych. Rozpoczynało je głośne czytanie fragmentów książek „Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią” oraz „Możemy uratować naszą ziemię”. Przeczytane fragmenty były zalążkiem do rozmów z uczniami na temat zmian klimatycznych i konieczności troski o środowisko naturalne.
Wykorzystując książkę „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” Urszuli Kamińskiej w dniu 22.05.2024 r. zorganizowaliśmy szkolny konkurs recytatorski o tematyce ekologicznej. Przystąpiło do niego 14 uczniów z klas pierwszych i drugiej, którzy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Wykorzystując książki „Po co wieje wiatr?” – Rafała Witka, „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” – Ard Catherine oraz „Sekretne życie drzew” – Petera Wohllebena
w dniu 7. 06. 2024 r. odbyliśmy spacer – tematyczną wycieczkę do lasu wokół Kamieni Brodzińskiego położonych w obrębie Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego.
Uczniowie kl. 3b przygotowali miniaturę teatralną pt. „Koncert na łące”, którą zaprezentowali społeczności szkolnej w związku z obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniem Ochrony Środowiska. Scenariusz przedstawienia pochodził również z otrzymanej w grancie książki pt. „Gramy w zielone. Ekoteatrałki szkolne, domowe, plenerowe”.
Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty faktycznie poszerzyły wiedzę naszych uczniów i czytelników biblioteki szkolnej na tematy ekologiczne oraz zachęciły ich do sięgania po literaturę z tego zakresu. Najważniejsze, aby każdy z nas w swoich działaniach na co dzień pamiętał, że przyszłość planety jest w rękach każdego z nas.
Wykaz pozycji tytułów książkowych otrzymanych dla biblioteki jako grant:
- Miasto jutra – Joanna Jagiełło, wyd. HarperKids
- Po co wieje wiatr? – Rafał Witek, wyd. HarperKids
- Jak być eko, czyli wiersze o ekologii. – Urszula Kamińska, wyd. GREG
- Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody – Ard Catherine, wyd. Kropka
- Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie. – Krystyna Bardos, wyd. HarperKids
- Jagna i ekowyzwania. – Ewa Nowak, wyd. Czarna Owca
- Możemy uratować naszą ziemię. – Kirby Loll, wyd. HarperKids
- Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. – Ch. Steinlein, A. Becker, wyd. Babaryba
- Gramy w zielone. Ekoteatrałki. – Kalina Jerzykowska, wyd. Literatura
- Ocieplenie klimatu. – K. Scharmacher – Schreiber, S. Marian, wyd. Babaryba
- Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią. – Boguś Janiszewski, wyd. Publicat
- Palmy na biegunie północnym. - M. ter Horst, W.Panders, wyd. Nasza Księgarnia
- Sekretne życie drzew. – Peter Wohlleben, wyd. Otwarte
- Ptaki Puszczy Białowieskiej. – Adam Zbyryt, Adam Wajrak, wyd. Paśny Buriat
- Bocian. Biografia nieautoryzowana. – Adam Zbyryt, Piotr Tryjanowski, wyd. Paśny Buriat
red. Barbara Wieciech