• BIEG NA ORIENTACJE - PODSUMOWANIE
          • BIEG NA ORIENTACJE - PODSUMOWANIE

          • Innowacja „Bieg na orientację’’ jest odpowiedzią na coraz mniejszą aktywność fizyczną dzieci, niechęć do podejmowania trudu, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego. Innowacja pedagogiczna z Biegu na Orientację realizowana była od kwietnia 2019 r. do czerwca 2021r. Równocześnie z innowacją braliśmy udział w programach:

            • ,,Przygoda dzieci i młodzieży z Orientacją Sportową’’ ( 2019 r.)
            • ,,Przygoda ze sportem – upowszechnianie sportu dzieci imłodzieży w dziedzinie Orientacji Sportowej’’ (2020 r.).

            Oba programy realizowane były przez Polski Związek OrientacjiSportowej na podstawie umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki w ramach wspierania przedsięwzięć w zakresie upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Wymagany wkład własny, został pozyskany przez Uczniowski Klub Orlik dotowany przez Urząd Gminy Lipnica Murowana. Zarówno realizacja innowacji jak również programów, była utrudniona ze względu na naukę zdalną. Trudno w takiej formie uczyć biegu na orientację. Jednak większość zadań udało nam się zrealizować. Treningi odbywały się: w sali gimnastycznej domu parafialnego i jego otoczeniu, sali gimnastycznej budynku głównego oraz na Orliku. Najchętniej jednak dzieci trenowały w lesie Rakowiec. Odbywały się również treningi z zaprzyjaźnionym Uczniowskim Klubem Patria Młynne. Zrealizowana  innowacja miała na celu szerzenie idei biegu na orientację, zachęcała i motywowała uczniów do aktywnego wypoczynku, ruchu na świeżym powietrzu i uprawiania. Kształtowała pozytywne cechy charakteru, pozwalała zdobyć umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

            Najważniejszym celem działań było zmobilizowanie dzieci do udziału w zawodach i imprezach sportowych. Uczestniczyliśmy w zawodach organizowanych przez Podkarpacki Związek Biegu na Orientację w Przeworsku oraz w trzydniowych  Międzynarodowych Zawodach Limanowa Cup. Cel udało nam się osiągnąć również dzięki zaangażowaniu rodziców: zachęcili dzieci do podjęcia trudu trenowania, dowozili je na treningi i zawody.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Sylwii Fiter i Państwa Sylwii i Wiesława Trojanów.

            ​​​​​​​red. B. Golemiec

          • XVIII edycja zawodów Limanowa Cup za nami.

          • W dniach 26, 27 i 28 czerwca 2021roku przeprowadzono XVIII edycję zawodów Limanowa Cup z Biegu na Orientację, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z Uczniowskiego Klubu Orlik. Są to zawody rangi międzynarodowej, jednak w tym roku ze względu na pandemię miały zasięg ogólnopolski. Zmagania zawodników w kolejnych dniach obejmowały tereny w pobliżu naszego miejsca zamieszkania: Małego Wiśnicza, Nowego Wiśnicza i Pogwizdowa. Dla młodych zawodników naszej szkoły to dopiero drugie zawody. Tym bardziej cieszy zaangażowanie dzieci, jak również wysokie lokaty.

             

            Wyniki w kategorii K10N:

            • Martyna Fitrzyk - miejsce I
            • Julia Tabor - miejsce IV
            • Katarzyna Łacna - miejsce V

             

            Wyniki w kategorii M10N

            • Adrian Sytoń - miejsce I
            • Filip Trojan - miejsce III
            • Adam Gunia - miejsce V

            Serdecznie gratulujemy zawodnikom pięknych wyników.

            Mamy nadzieję, że zawody się podobały i uczniowie chętnie będą uczestniczyć w kolejnych w przyszłym roku szkolnym.

             

            Dziękujemy Państwu Sylwii i Wiesławowi Trojanom za dowożenie dzieci na zawody.

            red. B. Golemiec

          • Zbiórka makulatury i nakrętek zakończona.

          • Corocznie 22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi, zaś  5 czerwca  Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Odpowiadając na apel nauczycieli przyrody, biologii oraz wychowawców, uczniowie klas IV – VIII do końca roku szkolnego zaangażowali się w zbiórkę makulatury oraz plastikowych nakrętek. Tych ostatnich uczniowie klas I – III zgromadzili duże ilości. W zbiórkę nakrętek i makulatury włączyli się też rodzice i najbliżsi uczniów. Nakrętki różnych kolorów i rozmiarów zamiast trafić na wysypisko, to fundusze z ich sprzedaży trafią na pomoc dla jednego z mieszkańców naszej miejscowości.

            W tym miejscu chcemy podziękować panu Krzysztofowi Janiczkowi, który wspiera naszą akcję, segreguje nakrętki i transportuje do punktu sprzedaży. Dobro wraca.

             Zebrano też ponad 900 kg makulatury, czyli uratowaliśmy wycinkę 17 drzew. Nasza szkolna biblioteka wzbogaci się o nowe woluminy, gdyż całość funduszy uzyskanych ze sprzedaży makulatury zostanie przekazana na zakup książek.

            Zbierając makulaturę uchronisz niejedno drzewo, ale czy tylko? Pomyśl drogi czytelniku.

            Przeciętny Polak zużywa około 50 kg papieru w ciągu roku. Niestety tylko 40% makulatury poddawane jest recyklingowi. Wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę, jakie korzyści niesie ze sobą ponowa przeróbka zużytego papieru i jak wiele drzew, energii elektrycznej i wody, można dzięki temu zaoszczędzić. Co zrobić ze zużytą makulaturą i jakie efekty zapewnia recykling?

            Korzyści i efekty recyklingu.

            Zużycie papieru na świecie wciąż rośnie, dlatego selektywna zbiórka i recykling makulatury jest absolutną koniecznością, a dodatkowo przynosi mnóstwo korzyści. Do najważniejszych zalicza się:

            • zmniejszenie wycinki drzew - tona papieru wyprodukowanego z makulatury ratuje 17 drzew przed wycinką;
            • oszczędność wody - recykling tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 26 tysięcy litrów wody;
            • oszczędność prądu - tona papieru z recyklingu równa się 4200 kWh zaoszczędzonej energii;
            • ograniczenie wielkości wysypisk - zmniejszenie papierowych odpadów pozwala ograniczyć szkodliwość wysypisk;
            • poprawa stanu powietrza - dzięki recyklingowi zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza poprzez ograniczoną emisję dwutlenku węgla;
            • oszczędność pieniędzy - produkcja papieru z makulatury jest kilkakrotnie tańsza niż produkcja
              z drewna.

            Wakacje to czas wypoczynku, który dzieciom i młodzieży w pełni się należy. Zatem wypoczywajcie aktywnie, twórczo i bezpiecznie. Pomimo wakacji nie zapominajcie o nadal trwającej akcji zbiórki surowców wtórnych, razem możemy więcej.

            PAMIĘTAJ! ZIEMIĘ MAMY TYLKO JEDNĄ!

             

            Koordynatorzy akcji:

            Barbara Wieciech, Barbara Matlęga

             

          • Z wyrazami wdzięczności...

          • 25 czerwca Dyrekcja i Pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Rada Rodziców podziękowali za współpracę wieloletniemu nauczycielowi Pani Małgorzacie Mendel, która z naszą szkołą związana jest od 1989 roku. Przez 32 lata pracy z wieloma pokoleniami najmłodszych rajbroczan, wpisała się w historię szkoły. Uczyła stawiać pierwsze litery w liniaturach, cyfry w krateczkach, czytać literując, sylabizując, a potem płynnie na czas, ale nie tylko. Prowadząc przez 23 lata SKO wskazywała najmłodszym, jak gromadzić środki pieniężne na koncie i być oszczędnym, czyli uczyła takiej małej ekonomii. Dzisiaj cała społeczność dziękuje za lata pracy i oddanie. 

            Życzymy odpoczynku, niegasnącego uśmiechu na twarzy i pogody ducha.

            Podczas tej samej uroczystości podziękowano także Pani Annie Bałut, która związna ze szkołą była od 2003 roku i zawsze stała na straży czystości, pielęgnowała kwiaty w salach i wspierała nauczycieli w procesie wychowania uczniów. Pani Annie również życzymy chwil odpoczynku od coddzienności pracy zawodowej i wielu sukcesów w życiu rodzinnym. 

            Grono pracowników szkoły opuści także ks. Paweł Zawiślan, który został powołany do pracy w innej placówce. Dziękując za współpracę, życzymy Księdzu sukcesów w nowej placówce oraz wielu łask od Chrystusa, Najwyższego Kapłana.

      • Kontakty

    • Galeria zdjęć

        brak danych