W naszym kalendarzu świąt nietypowych istnieje taki dzień jak 4 marca nazwany Dniem gramatyki. Z tej okazji klasa III a wraz z wychowawcą podjęła wyzwanie uczestnictwa w „Tygodniu Gramatyki z Edukreatywne”, który rozpoczął się właśnie 4 marca. W tym dniu podjęliśmy szereg działań, aby utrwalić już poznane części mowy, powtórzyć ich kategoryzowanie, wyszukiwanie w zdaniach, dopasowywanie, a także przygotować świetne pomoce na zajęcia.
Dzień zaczęliśmy od podróży samolotem. Już na wejściu do klasy uczniowie otrzymali bilet do Krainy Gramatyki, na którym każdy miał swoje unikalne hasło. W klasie czekały na nich przygotowane miejsca w samolocie rozdzielone na grupy (części mowy): czasownik, przymiotnik, rzeczownik, liczebnik. Każdy miał dopasować swoje hasło do poszczególnej grupy i zająć odpowiednie miejsce. Zadanie to bardzo spodobało się uczniom!
Po zajęciu miejsc skorygowaliśmy ewentualne błędy i wyruszyliśmy w dalszą podróż….
W dalszym etapie czekało na nas wyzwanie. Powtórzyliśmy wspólnie to, co już wiemy o częściach mowy, a następnie ozdobiliśmy nasze zeszyty gramatycznymi wklejkami, aby wszystko było uporządkowane w jednym miejscu. Stworzyliśmy również grę gramatyczną „Ja mam, kto ma?”. Każdy z uczniów tworzył kartę, na której zapisywał wyraz i zadawał pytanie gramatyczne dla innych uczniów np. „Ja mam czasownik w czasie teraźniejszym, kto ma rzeczownik w rodzaju męskim?”. Było to nie lada wyzwanie, z którym uczniowie sobie świetnie poradzili.
Na koniec dnia wykonaliśmy naszą klasową Gramatyczną Apteczkę Pierwszej Pomocy, do której spakowaliśmy nasze pomoce dydaktyczne. Apteczka będzie ustawiona w widocznym miejscu w klasie tak, aby uczniowie w każdej chwili mogli zajrzeć, gdyby wystąpił jakiś problem, a także podczas przerw, aby mogli zagrać w mini-gry.
W kolejnych etapach Tygodnia Gramatyki stworzymy również inne pomoce dydaktyczne – mini gry do ćwiczeń gramatycznych, do których na pewno z radością będziemy wracać w trakcie zajęć. Będą to: gra gramatyczna 5 sekund; karty gramatyczne, a także paszporty gramatyczne i gramatyczna kostka. Wszystko po to, by jak najlepiej zapamiętać części mowy, nauczyć się ich bezbłędnie rozpoznawać, a przy okazji bawić się nauką!
Red. Weronika Kępa