W nocy 23/24 lutego 2022 r., kiedy mrok jeszcze otulał zarówno Polskę jak i Ukrainę, zaledwie kilkaset kilometrów od Rajbrotu spokój mieszkańców został brutalnie zburzony dźwiękiem rakiet i pocisków wysyłanych w kierunku ukraińskich miast. Niepodległa Ukraina została zaatakowana przez Rosję.
W wyniku zaistniałego tragicznego stanu wojny, który ogarnął Ukrainę, każdego dnia musimy mierzyć się z falą dramatycznych doniesień. Informacje o wojnie docierają także do dzieci, a one odczuwają to samo, co dorośli: bezradność, smutek, szok, strach, złość, rozpacz, współczucie, zagubienie i inne emocje, które mogą towarzyszyć tej sytuacji. Dorośli w ciągu życia najczęściej wypracowali już strategie radzenia sobie z lękiem i kryzysowymi wydarzeniami. Dzieci potrzebują wsparcia, żeby zrozumieć i oswoić swoje myśli i uczucia oraz opanować sztukę radzenia sobie z nimi.
Obecna sytuacja wymaga od rodziców, nauczycieli i innych osób sprawujących opiekę nad dziećmi podejmowania rozmów na bardzo trudne tematy, rozmów adekwatnych do wieku dzieci i ich wiedzy. Niejasne, niesprawdzone informacje z mediów mogą prowadzić do niepewności i dezinformacji, a w konsekwencji – do nasilania się strachu o siebie i bliskie osoby. Bardzo ważne jest znalezienie przestrzeni do rozmowy o tym, co się dzieje w Ukrainie, o tym, co to dla nas oznacza i do jakich konsekwencji może prowadzić.
W celu realizacji powyższych celów w naszej szkole zorganizowane zostały trzy spotkania z uczniami z podziałem na kategorie wiekowe, czyli oddzielnie dla klas 1-3, 4-6 i 7-8, które poprowadził Ksiądz Krzysztof Jankowski w dniach 3 i 4 marca 2022 r. Uczniowie mieli wiele bardzo ciekawych przemyśleń. Nie brakowało pytań, na które wspólnie poszukiwano odpowiedzi.
red. ks. K. Jankowski