Skąd się wzięła nazwa Rajbrot? Kiedy powstał zabytkowy kościół w naszej miejscowości? Czym zajmowali się dawniej mieszkańcy naszej wsi? Na te i inne pytania poszukali odpowiedzi uczniowie klas czwartych z naszej szkoły, którzy wzięli udział w projekcie przedmiotowym „Moja mała Ojczyzna – tradycje i przeszłość Rajbrotu”.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia była polonistka – pani Beata Fortuna. W działania związane z projektem włączyła się również druga nauczycielka j. polskiego-pani Iwona Mularz. Uczniowie, podzieleni na grupy tematyczne, przez kilka tygodni poszukiwali informacji, rozmawiali ze starszymi mieszkańcami Rajbrotu, przeprowadzali wywiady oraz tworzyli mapy, plakaty i lapbooki.
Podsumowanie projektu przedmiotowego miało miejsce 7 grudnia w obecności pani dyrektor-Anity Kuci oraz pani Doroty Golonek- Suder-nauczyciela muzyki. Prezentacja efektów pracy rozpoczęła się od grupy badaczy- historyków. Przedstawili oni powstanie naszej miejscowości, ważne wydarzenia i postacie z dziejów Rajbrotu. Nie zabrakło także osobistych wspomnień i rodzinnych pamiątek przyniesionych m.in. przez ucznia klasy 4a- Edwina Bąbkę. W następnej kolejności wystąpiły dziewczynki ubrane w stroje regionalne, które przedstawiły przepisy na tradycyjne rajbrockie potrawy. Na stole zagościła „trzęsionka” czyli żurek na serwatce podawany w zapiekanym chlebie z jajkiem i kiełbasą, babka wielkanocna, kompot z suszonych owoców czy wyśmienity dżem truskawkowy. Mieliśmy okazję zobaczyć słomiane koszyczki, w których wyrasta ciasto, sito do przesiewania mąki czy łopaty, na których chleb wkładany jest do pieca. Uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście mogli spróbować znakomitego wiejskiego chleba upieczonego samodzielnie przez uczennicę klasy 4b-Madzię Łacną. W ciekawy sposób o zawodzie pszczelarza opowiedział Karol Fielek, który zaczerpnął informacji o tym zajęciu od wujka, zajmującego się od kilku lat prowadzeniem pasieki. Nie zabrakło także prezentacji dotyczącej tradycji związanych z dożynkami i żniwami. Na koniec zaprezentowała się grupa ”przyrodników” opowiadając o okazach fauny i flory, które można napotkać w Rajbrocie. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji, by swą wiedzę na temat roślin i zwierząt sprawdzić podczas krótkiego quizu.
Była to bez wątpienia ciekawa i cenna lekcja lokalnego patriotyzmu. Dzieci w podsumowaniu doszły do wniosku, że miejscowe tradycje i obrzędy są tym, co decyduje o wyjątkowości naszej małej Ojczyzny. W tym miejscu pragniemy złożyć podziękowania rodzicom, którzy pomogli uczniom w zdobyciu potrzebnych informacji, zadbali o piękne stroje oraz dostarczyli potrzebne rekwizyty czy przygotowali regionalne potrawy.
red. Iwona Mularz