Ziemia nieogarnięta, niezmierzona, a na niej my, ludzie poszukujący wciąż czegoś nowego, lepszego. Szukamy czegoś co nas wyręczy, pomoże ułatwi nam pracę. Ale na początku był strach. Czy to jest dobre? Czy sobie z tym poradzimy?
Potem wszyscy się zachłysnęliśmy nowymi technologiami i ich możliwościami. 25. kwietnia w obecności zaproszonych gości: Pani Wizytator Katarzyny Syrek; Pani Kierownik ZOSiP Krystyny Wilczek; Pani Renaty Polek – Koordynatora Laboratorium Przyszłości w Lipnicy Murowanej chcieliśmy pokazać jak technologie pomagają nam w edukacji, rozwoju, życiu codziennym. Podczas pokazu można było zobaczyć, jak wykorzystujemy matę edukacyjną w świetlicy oraz na zajęciach języka angielskiego. Razem z matą do naszej szkoły przyszły proste roboty DOC, którymi kierujemy i zdobywamy określone fanty zbierając je z planszy, a przy okazji ucząc się kodowania robota.
Roboty wyręczają nas już w wielu codziennych zajęciach. Tak naprawdę są z nami od dawna, sterują różnymi urządzeniami. Czy inteligentne maszyny mogą nas czymś zaskoczyć? Mogliśmy się przekonać oglądając zabawne przedstawienie z udziałem robota Franciszka. Scenariusz powstał w oparciu o tekst Macieja Wojcieszke “Jak bum cyk, cyk, cyk”.
Trudno jest poskładać klocki lego, a co dopiero zaprogramować robota. Z tym tematem w naszej szkole mierzą się już od kilku lat uczniowie klas 2 i 3 na zajęciach z robotyki LEGO MINDSTORMS! Dzięki kostce EV3 możemy budować inteligentniejsze, bardziej potężne roboty, które mogą być zarówno autonomiczne, jak i interaktywne. Funkcja, która sprawia, że zestaw jest jeszcze fajniejszy, to oprogramowanie, które działa jako pomost między człowiekiem a robotem. Od samego początku uczymy się budować i programować roboty od najbardziej prostego po skomplikowane, które zachęcają do stawiania własnych wyzwań, aby zostać lepszym majsterkowiczem korzystającym z systemu EV3.
Mało nam było tych robotów dlatego zaprosiliśmy Superkoderów do naszej szkoły. Śrubka po śrubce instalujemy czujniki i programujemy je. Robotyka to frajda. Obecnie sami jesteśmy Superkoderami.
Kontynuacją budowy robotów jest mikrokontroler, z którym zaprzyjaźniają się uczniowie klas 7 i 8 na zajęciach z informatyki, programując odpowiednio płytkę arduino. Nie sposób nie wspomnieć o drukarce 3D, która przez cały pokaz tworzyła zaprojektowaną jaszczurkę.
Tyle nowych nazw, możliwości, a my powoli przyzwyczajamy się do „nowego”. Dzięki Laboratorium Przyszłości otworzyliśmy się na nowe wyzwania. Laboratoria zawitały również na zajęciach fizyki i techniki. Mieliśmy okazję zobaczyć 30 doświadczeń przygotowanych na zajęciach fizyki. Wiele z nich zachwycało młodszych kolegów, którzy z zaciekawieniem przyglądali się starszym kolegom i koleżankom pokazującym doświadczenia. Prace z techniki można było zobaczyć na przygotowanej wystawie.
Ile ciekawych rzeczy dzieje się na naszej ziemi? Czy to już wszystko co odkrył człowiek? Na te pytania odpowiedzi dostajemy codziennie. Przyzwyczajamy się do zegarków, które nam mierzą kroki, sprawdzają puls. Do dronów, które obserwują nas z góry. Ale w tym wszystkim musimy pamiętać, że ziemia jest tylko jedna i nie wolno nam jej niszczyć. Dlatego uczniowie przygotowali salę sądową, na której oskarżano Żabę. Był też pokaz kapeluszy z recyklingu. Na zakończenie kto miał ochotę mógł zabrać sobie roślinkę do domu. Wszystko to można zobaczyć na zdjęciach.
W pokazie zaprezentowali się wraz z uczniami:
Weronika Marzec - mata na świetlicy
Ilona Solarz - mata na zajęciach języka angielskiego
Anna Piech - robot DOC
Beata Fortuna - przedstawienie Jak bum cyk cyk
Agata Pietrzyk - roboty Lego Mindstorms, roboty Lofi
Małgorzata Rudek - doświadczenia fizyczne i drukarka 3D
Rafał Pajor - wystawa prac z techniki
Weronika Marzec oraz Bożena Orzeł - Dzień Ziemi, podsumowanie działań
Wszystkim serdecznie dziękuję - koordynator Agata Pietrzyk
red. Agata Pietrzyk