Wiosna to czas odnawiania się przyrody i początek nowego życia.
6 maja 2022 r. odpowiadając na apel organizatorów akcji, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego podjęliśmy wyzwanie przyłączając się do akcji.
Celem akcji było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców Małopolski, ich odpowiedzialności za środowisko naturalne, kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej, zwrócenie uwagi na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych, odpowiedzialności za stan środowiska, przeniesienie postaw na praktykę codzienną, oraz propagowanie aktywnej edukacji ekologicznej prowadzonej w terenie, na świeżym powietrzu.
Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko zbiórka śmieci, ale głównie zmiana nawyków w codziennym życiu (segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami).
W tym dniu uczniowie klas I–VIII zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji ekologicznej usuwając śmieci w centrum wsi, a także wzdłuż dróg z Rajbrotu prowadzących do Muchówki, Wojakowej, Lipnicy Murowanej, Bytomska. Niewątpliwie największym wyzwaniem było porządkowanie drogi w lesie w „Rakowcu”.
Z przykrością musimy stwierdzić, że większość zebranych odpadów (a było ich nie mało!), to śmieci porzucone przez kierowców i pseudo turystów odwiedzających ten piękny zakątek naszej „Małej Ojczyzny”
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były imponujące. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Coraz więcej mieszkańców naszej miejscowości zyskuje wiedzę, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych. Pozostawiony w zaroślach plastik, czy resztki organiczne nie tylko przeszkadzają w udanym wypoczynku, ale stanowią również realne zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt, zaś szklana butelka łatwo może stać się przyczyną pożaru. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwu, że nie żyjemy w próżni i każde nasze zachowanie ma wymierne skutki dla środowiska.
Dołączyliśmy więc do zmian na lepsze, dbając o lokalną przyrodę i otoczenie wokół nas.
A jak nam poszło, oceńcie sami….
Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.
Red. Barbara Matlęga - nauczyciel biologii.