6 października uczniowie klas najmłodszych wyjechali do Oratorium w Bochni na spektakl "Szalone bajeczki z Dziadunia teczki". Aktorzy w zabawny i przystępny dla dzieci sposób przedstawili wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wiersze zostały oplecione bajkową scenerią, co sprawiło, że uczniowie bardzo głośno odpowiadali na wszystkie zadawane im pytania. Włączyli się także w recytację wiersza "Rzepka", do którego zostały zaproszone osoby z widowni. Na koniec wszystkie dzieci razem z aktorami zaśpiewały piosenkę „Fantazja”.
Wyjazd na spektakl do Oratorium.
- 3
Zbieramy nakrętki!
W naszej szkole na nowo rusza akcja zbierania nakrętek. Zbiórka będzie prowadzona podobnie jak w poprzednich latach.
Wszelkich informacji udziela p.Barbara Kuska i uczeń klasy 8b Norbert Paciorek.
Spotkanie z native speakerem.
3 października naszą szkołę odwiedził Michael Carini z Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Absolwent historii, nauczyciel oraz opiekun na obozach. Celem jego podróży było poznanie obcej dla niego kultury. Dla nas była to kolejna szansa na przełamanie bariery językowej. Podczas swojego pobytu w Polsce, Michael zwiedzał zabytki, poznawał tradycyjne polskie dania oraz nocował u rodzin goszczących. W naszej okolicy Michael zwiedził zamek w Nowym Wiśniczu, kopalnię soli oraz tężnię solankową. W poniedziałek uczestniczył w zajęciach języka angielskiego. Opowiedział uczniom o Stanach Zjednoczonych ich kulturze, wyznawanych przez ludziach wartościach. Michael angażował młodzież do wspólnej zabawy przy muzyce. Nie zabrakło niespodzianek. Klasa 7a postanowiła nauczyć gościa tańca belgijskiego oraz tradycyjnych kaczuszek. Uczniowie ze śmiechem na ustach prezentowali swoje pasje. Na aplauz zasługuje klasa ósma, która sumiennie i kreatywnie opowiadała o swoich pasjach po angielsku. Uczennice przyniosły wspólnie upieczone babeczki, aby wyrazić w jaki sposób łączą przyjaźń z pasją. Uznanie należy się uczennicy, która pochwaliła się po angielsku kolekcją porcelanowych lalek. Najserdeczniejsze podziękowania dla państwa Edyty i Janusza Trojan za przyjęcie gościa na nocleg. Wizyta native speakera odbyła się dzięki współpracy naszej szkoły z polsko-amerykańską fundacją Nida.
spotkanie_z_native_speakerem1.mp4
spotkanie_z_native_speakerem_2.MP4
red. I. Solarz
„Słowem malowane” etap szkolny w klasach I – III rozstrzygnięty…
Dnia 3 października 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie odbyło się przesłuchanie zaprezentowanych przez uczniów kl. I – III utworów „Romantyzmu Polskiego – epoki wieszczów narodowych” w konkursie recytatorskim „SŁOWEM MALOWANE”. Tegoroczna tematyka konkursu była trudna dla uczniów klas młodszych, tym bardziej cieszy tak liczny udział dzieci, bo w konkursie uczestniczyło 19 uczniów. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w obecności jury: p. Katarzyny Kuźmy pracownika Gminnej Biblioteki w Rajbrocie i p. Iwony Mularz polonisty naszej szkoły.
Szanownej komisji bardzo dziękujemy za pracę.
Wyniki etapu szkolnego prezentują się następująco:
Laureaci:
Barbara Kanownik kl.III A, Nikola Trojan kl.II A, Róża Dekert kl.II B, Jan Krawczyk kl.II B, Hubert Kuźma kl. I, Liliana Żak kl. I
Ponadto Świetlicę przy Domu Kultury w Rajbrocie prezentować będą:
Edwin Bąbka kl,III A, Fabian Trojan kl. III A, Amelia Piwowarczyk kl.II A, Kacper Domas kl.II A i Amelia Trojan kl. I.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i odwagę.
Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach w dniu 12 października.
red. B. Golemiec
19
Szkolny etap konkursu recytatorskiego "Słowem malowane".
Od kilku lat pod powyższym hasłem Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej organizuje konkurs recytatorski. Jest on adresowany do uczniów z terenu naszej gminy . Każda edycja odnosi się do innej tematyki. Motywem przewodnim tegorocznych rywalizacji są teksty romantycznych poetów.. Każda z placówek oświatowych oraz kulturalnych może zakwalifikować do gminnego etapu sześciu najlepszych recytatorów z każdej grupy wiekowej. Aby wyłonić najlepszych, w miniony poniedziałek (03 .10) przeprowadzono w naszej szkole eliminacje konkursowe. Kilkunastu uczniów z klas IV- VIII próbowało swych sił w trudnej sztuce recytacji. Nie zabrakło tekstów A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida. Mieliśmy okazję posłuchać fragmentów „Pana Tadeusza”, pięknych ballad czy wzruszyć się innymi lirykami naszych poetów. Komisja konkursowa zwracała uwagę na trafny dobór repertuaru, poprawność recytacji, stopień opanowania tekstu oraz głosową interpretację. W młodszej grupie wiekowej Jury postanowiło przyznać kolejne lokaty i zakwalifikować do finału następujących uczniów:
Miejsce I- Blanka Paciorek kl.4
Miejsce II-Michał Cholewa kl.6
Miejsce III-Martyna Fitrzyk kl.5 oraz Jakub Radzięta kl.5
Wyróżnienia: Natalia Bieniek kl.6, Krzysztof Krawczyk kl.6
W starszej grupie szkołę reprezentować będą:
Miejsce I-Samuel Dekert kl.8
Miejsce II- Norbert Paciorek kl.8 oraz Kacper Tabor kl.8
Miejsce III-Katarzyna Kanownik kl.7
Wyróżnienie: Piotr Fąfara kl.8
Wszystkim finalistom gratulujemy oraz życzymy sukcesów w dalszej rywalizacji!
red. I. Mularz
Doceniona KROPKA
Kreatywne zabawy językowe związane z KROPKĄ okazały się świetną receptą na szarość i nudę w deszczowe dni. Galeria „W kropki” była nie tylko okazją do ciekawej zabawy, ale wyzwoliła wyobraźnię uczniów, uwalniając ją z codziennych schematów. Z radością ogłaszamy wyniki konkursu literackiego na najciekawszy wiersz lub utwór prozatorski, którego bohaterką jest KROPKA:
LAUREACI:
Gabriela Wilczek
Magdalena Trojan
Jakub Radzięta
WYRÓŻNIENIA:
Zofia Fitrzyk i Natalia Pietrzyk
Wiktoria Fiter
Oliwia Smorońska i Marta Trestka
Wojciech Bąbka
Dominika Dominik
Michał Cholewa
Katarzyna Kanownik
Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu pomysłowości oraz poczucia humoru i zapraszamy do zabawnej lektury. Oby KROPKA została z nami jak najdłużej😊
Beata Fortuna
Prace literackie uczniów:
Kropka_Jakub.docx
2
Podziękowanie dla firmy pana Grzegorza Fitra
Dzień Chłopaka.
Wrzesień już od kilku lat kończy się bardzo miłym wydarzeniem - są nim obchody Dnia Chłopaka. Także dzisiaj pod adresem chłopców z naszej szkoły, zarówno tych starszych jak i tych młodszych, popłynęły serdeczne życzenia. Wśród życzeń i prezentów, kierowanych dziś do męskiej części naszej społeczności, na szczególną uwagę zasługują specjalnie wybrane i dedykowane zdjęcia przygotowane przez uczennice klasy 8a dla swoich kolegów. Natomiast dziewczynki z klasy pierwszej dla swoich kolegów przygotowały krótkie przedstawienie, następnie zaśpiewały sto lat i wręczyły personalizowane prezenciki
Drodzy Chłopcy!
W imieniu Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkich dziewczyn z naszej szkoły jeszcze raz:
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!!
6
Głośno czytamy :)
29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony w rocznicę urodzin znanej autorki publikacji dla dzieci i młodzieży - Janiny Porazińskiej. Z okazji takiego święta do najmłodzszych uczniów naszej szkoły przyszła pani Barbara Wieciech - bibliotekarz szkoły, która czytając przygody Cudaczka Wyśmiewaczka zachęcała, aby korzystać z biblioteki szkolnej i czytać książki. Pierwszaki z uwagą słuchali opowieści o bohaterach, odpowiadali na pytania, a potem całą gromadą ruszyli do biblioteki, aby pożyczyć książkę, którą przeczytają wspólnie z rodzicami lub dziadkami.
„Od ziarenka do bochenka czyli jak powstaje chleb?”
Korzystając z pięknej, jesiennej pogody, uczniowie klas trzecich wybrali się z wizytą do rodzinnej piekarni państwa Zelek, by na własne oczy zobaczyć, jak powstaje chleb. Wprawdzie temat, związany z wypiekiem tego codziennego przysmaku był przez nas szeroko omówiony na poprzednich lekcjach, jednak nie od dziś wiadomo, że wiedza zdobyta przez doświadczenie jest o wiele cenniejsza niż ta, przyswojona z podręcznika.
Uczniowie, dzięki uprzejmości właścicieli piekarni oraz pracowników, mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają maszyny, wykorzystywane podczas wypieku: ogromne misy na ciasto, wózki, piece, a także mieszalniki do ciasta, które zrobiły na trzecioklasistach największe wrażenie. Poznaliśmy cały proces technologiczny a także uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele pytań.
Pod koniec wizyty, ku uciesze fanów słodkości, mogliśmy zobaczyć, jak wygląda ciastkarnia, znajdująca się w tym samym budynku. Tam na uczniów czekała kolejna niespodzianka – o pracy w cukierni opowiedziała nam, dobrze wszystkim znana pani Asia, na widok której, spora część uczniów wydała okrzyki radości 😊
Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał słodką niespodziankę, dzięki której łatwiej było nam pokonać dystans, dzielący nas od szkoły.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę właścicieli piekarni – Państwa Marii i Janowi oraz Pani Agnieszce.
red. A. Radzięta
15
Noc Bibliotek w naszej szkole.
Drodzy czytelnicy to już 8 Ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem "To się musi powieść". Po raz ósmy pokazujemy moc literatury. Październik jest Miesiącem Bibliotek, dlatego szczególnie zachęcamy do spotkania się z nami 1.10.2022 r. o godz. 20.00 na meet. Czeka na Was wiele atrakcji, które będą odbywały się online i w bibliotece szkolnej, a zakończymy je rozdaniem nagród 31.10.2022. Przyłącz się do nas i baw się razem z nami. W poniedziałek biblioteka zaprasza na salę gimnastyczną wszystkich uczniów do obejrzenia filmu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Oglądajcie uważnie, aby później poprawnie rozwiązać zagadkę.
red. A.Pietrzyk
Europejski Dzień Języków-świętuj razem z nami.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od 2001r. Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej, która stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi nacjami.
Obchody tego święta odbędą się w naszej szkole 27 października. W ramach obchodów klasy będą brały udział w :
*łamańcach językowych,
*poznają aplikacje tajnego agenta,
* wezmą udział w ankiecie oraz zabawach językowych. Ten dzień umilą nam piosenki obcojęzyczne.
Uwaga konkurs językowy!
W związku z Dniem Języków Obcych ogłaszamy konkurs na przepis w języku angielskim. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisać w języku angielskim przepis na danie lub deser podając składniki oraz sposób wykonania. Praca powinna być wykonana w formacie A5 i opatrzona zdjęciami lub rysunkami. Do przepisów można dołączyć filmik z przygotowań. Prace należy składać do dnia 19 października. Wasze przepisy pomogą stworzyć naszą szkolną kulinarną książkę w języku angielskim.
Do dzieła!!!
Na uczestników czekają nagrody!!!
Rozstrzygnięcie konkursu w dniu 27 października.
red. I. Solarz
Degustacja "herbat świata".
We wtorek 27 września odwiedziły nas absolwentki z projektu "Kosmiczne przybliżenie - czyli świat wokół nas". Projekt jest realizowany przez starszą młodzież z Rajbrotu. Dziewczęta zaproponowały degustację herbat z całego świata. Nie zabrakło slodkich ciasteczek do herbaty.
red. Ks. K. Jankowski
Realizacja programu Debata
W dniu 26 września 2022 r. przeprowadzono dla młodzieży uczącej się w klasach V i VI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie realizację programu profilaktyki uniwersalnej Debata. W realizacji programu Debata wzięło udział 24 uczniów z klas piątych i 26 klas szóstych.
Program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Krzysztofa Wojcieszka. Adresowany głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.
Główne cele programu Debata to:
- zmniejszenie tendencji do zachowań alkoholowych generowanych przez młodzież;
- promowanie postaw trzeźwości i kształtowanie umiejętności zdrowego stylu życia młodzieży;
- animowanie i wzmacnianie środowisk abstynenckich w szkole;
- kształtowanie wśród młodzieży prawidłowych przekonań normatywnych dotyczących środków psychoaktywnych;
- uświadamianie natychmiastowych i odroczonych konsekwencji używania środków psychoaktywnych;
- kształtowanie trzeźwych obyczajów poprzez ukazywanie atrakcyjnego aspektu zdrowego stylu życia.
Z relacji prowadzącego wynika, że "Młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie brała aktywny udział w zajęciach, chętnie zgłaszając się do proponowanych zadań, przede wszystkim do scenek. Mieli wiele ciekawych pomysłów oraz przemyśleń związanych z tematyką zajęć. Chętnie rozmawiali o swoich obserwacjach spożywania alkoholu przez innych i wynikającymi z tego stratami, jakie ponoszą osoby pijące. Z uwagą słuchali „świadka trzeźwości” – osobę dorosłą, która dobrowolnie nie pije alkoholu, jest abstynentem i dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z taką postawą."
red. M. Krakowska
po(SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT)
W poniedziałek, 16 września 2022 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Wraz z opiekunami udali się w teren, by uprzątnąć zalegające wzdłuż dróg i placów śmieci.
Akcja ma na celu uwrażliwianie na piękno przyrody, a także edukuje proekolicznie.
16
Szkoły pełne talentów - wesprzyj naszą szkołę :)
Nasza szkoła bierze udział w akcji ,,SZKOŁY pełne TALENTÓW" organizowanej przez Lidl. Jeśli chcesz nas wesprzeć, to zrób zakupy w Lidlu i odbierz Talenciaka dla szkoły. Za każde wydane 50 zł (w tym 1 warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka. Zebrane Talenciaki przekaż na naszą szkołę w formie fizycznej (wrzuć do skrzynki, która znajduje się na terenie szkoły) lub elektronicznej (skanując kod QR smartfonem).
Pomóż nam zdobyć nagrody dla szkoły!
Szczegóły akcji na: https://szkoly.lidl.pl/VoucherDonation/index
Konkurs
"Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz".
Maya Angelou
15 września 2022 r.
Dzień Kropki
Zapraszamy wszystkich
UCZNIÓW i NAUCZYCIELI
do zwiedzania GALERII „W kropki” (sala 20),
a potem do udziału w konkursie kreatywnego pisania.
Ułóżcie zabawny wiersz, aforyzm lub fraszkę o kropce. Jeśli macie więcej wyobraźni, napiszcie opowiadanie, baśń lub mit o kropce, która długo szukała swojego przeznaczenia.
Prace przyjmujemy do 20 września br. i - jeśli spełnią formalne kryteria - nagradzamy piątkami i szóstkami.
polonistki
B. Fortuna, I. Mularz
Kropki, kropeczki i KROPY
Uczniowie klas najmłodszych również włączyli się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Nie tylko założyli na siebie ubrania w kropki, ale także wykonali kropki i kropeczki, które przykleili na swoje bluzki, spódniczki oraz spodenki. Ponadto powstał kropkowany plakat. A sami uczniowie...ułożyli się w trzy wielkie klasowe kropki na podłodze w sali rekreacyjnej, przy czym była świetna zabawa. Na zajęciach wymyślano rymowanki o kropeczkach, szukano przedmiotów z kropkami w szkole, a także słuchno piosenki o kropce.
1
Dzień KROPKI
15 września nasza szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Kropki - święcie kreatywności, odkrywania talentów i wiary we własne siły. Wszystko zaczęło się od amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Petera H. Reynolds’a, który w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele zaprosili wszystkich Uczniów do wspólnej zabawy pod hasłem: BĄDŹ KRATYWNĄ KROPKĄ! Uczniowie przygotowali stroje, które podkreśliły ich osobowość oraz swoją obecność w kropkowej rodzinie zaznaczyli na szkolnym plakacie. Nagrodzono także 4 uczniów, którzy wykazali się największą kreatywnością w przygotowaniu stroju: Kacpra Mędrka, Natalię Pietrzyk, Jakuba Radziętę i Dawida Słowikowskiego.
ks. K. Jankowski
5
Prawa i obowiązki rodzica w świetle prawa...
W dniu 13.09.2022 roku podczas ogólnego spotkania informacyjnego organizowanego na terenie szkoły miała miejsce prelekcja dla rodziców i nauczycieli: "Prawa i obowiązki rodzica-wychowawcy w świetle obowiązujących aktów prawnych". Skierowana była do wszystkich chętnych rodziców i nauczycieli chcących pogłębić swoje kompetencje wychowawcze.
Zakres tematyczny :
- rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci
- formy i przejawy przemocy wewnątrzrodzinnej
- czynniki ryzyka występowania przemocy wobec dzieci
- przemoc a prawo: obowiązujące akty prawne
- jak rozpoznać przemoc: zaniedbywanie, przemoc emocjonalna, seksualna, ekonomiczna
- co dzieciom utrudnia ujawnienie przemocy
- co pomaga dzieciom w ujawnieniu przemocy
- obszary podejmowania interwencji w przypadku dziecka doznającego przemocy w rodzinie: interwencja prawna, cywilna, psychologiczna.
red. M. Krakowska
Archiwum Aktualności
Nasze media społecznościowe