Słowami pieśni Antoniny Krzysztoń klasy piąte zainicjowały na apelu szkolnym tegoroczne obchody Dnia Ziemi. Jest to święto naszej planety, którego celem jest uczynienie świata lepszym miejscem do życia.
22 kwietnia ludzie na wszystkich kontynentach myślą i rozmawiają o problemach środowiska naturalnego. Uczestniczą w wystawach, imprezach i pokazach związanych z ochroną przyrody. Dlaczego? Bo wiele wskazuje na to, że świat zmierza w stronę ekologicznej zagłady.
Ziemia jest wciąż cudownym miejscem, chcemy się nim cieszyć, trzeba jednak o nie bardziej dbać. Jak to robić, uczył nas św. Franciszek, nazywany „biedaczyną z Asyżu”. W młodości prowadził beztroskie, awanturnicze życie. Sposobił się do rycerskiego fachu. W jednej z bitew dostał się do niewoli i wydarzenie to zapoczątkowało jego proces nawrócenia. Zerwał z dotychczasowym życiem i całkowicie poświęcił się służbie Bogu. Rozdał swój majątek ubogim i został wędrownym kaznodzieją. Żyjąc w ubóstwie, wzywał do miłości bliźniego oraz pokuty i skruchy. Z troską i wrażliwością odnosił się nie tylko do ludzi, ale i wszystkich istot żywych – do zwierząt zwracał się „bracie” i „siostro”. Kochał naturę i wychwalał jej piękno.
Święty Franciszek to doskonały patron na nasze czasy, bo takim uczynił go Jan Paweł II. Skromny, ubogi i dobroduszny zakonnik pokazuje nam, że konsumpcjonizm jest pustą postawą, że zamiast „mieć” warto „być”. Przykazania z „Dekalogu” św. Franciszka są dziś jeszcze bardziej aktualne niż kiedyś.
Święty Franciszek „Dekalog”
1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród – rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć, jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo, zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
Ekologia to problem wszystkich, a więc i nasz. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy, dlatego inicjujemy dziś w naszej szkole działania, które pozwolą nam z nadzieją myśleć o przyszłości. To także i od nas zależy, czy zadbamy o najbliższy skrawek ziemi, damy sobie i innym zieloną przestrzeń do życia.
red. B. Fortuna