Aktualności
ŻYCZENIA DLA UCZNIÓW KLASY 3 Z OKAZJI PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
Uczę się, ćwiczę i... Już pływam!
Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny biorą udział w małopolskim projekcie nauki i doskonalenia pływania pod nazwą „Już pływam”, współfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
W zajęciach, które odbywają się raz w tygodniu, uczestniczy 30 uczniów klas drugich. Program obejmuje 20 godzin dydaktycznych nauki pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Głównym celem jest popularyzacja nauki pływania, aktywne zagospodarowanie czasu wolnego, poprawa kondycji i ogólnej sprawności dzieci, kształtowanie bezpiecznych postaw w wodzie.
red. Aneta Radzięta
3
Z wizytą na lotnisku i w Cogiteonie
Środa, 30 kwietnia, dla uczniów klas drugich i trzeciej zaczęła się bardzo wcześnie. Już o 6 rano siedzieli w autokarze gotowi na nowe przeżycia, doświadczenia oraz przygody. Droga do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków - Balice minęła szybko. Pełni entuzjazmu weszli do Centrum Edukacji Lotniczej i z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach "Ścieżka pasażera". Na początku uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Gdy pierwsza grupa spacerowała po lotnisku oraz obserwowała na tarasie widokowym przyloty i odloty samolotów, druga grupa została w budynku CEL i odkrywała tajniki przygotowań do podróży. Na sam początek pani przewodnik zaproponowała uczniom, by chętnie brali udział w zajęciach, a ci, którzy zbiorą największą liczbę kart, będą mogli wejść do symulatora lotu i poczuć się jak pilot sterujący samolotem. Następnie wszyscy obserwując mapę kierunku lotów z krakowskiego lotniska wyszukiwali państwa, do których najczęściej latają samoloty, wskazywali też najkrótsze i najsłuższe loty. Potem uczyli się nadawać bagaż, przechodzili przez bramkę sprawdzającą pasażerów, poznali też wytyczne, co można wziąć do bagażu podręcznego, a co zapakować do bagażu nadawanego i jak go opisać. Podziwali z niedowierzaniem przedmioty, które zostały zabrane pasażerom, którzy nie dostosowali się do zasad i regulaminów. Awatar kontrolera służby celnej opowiedział im także, jakie kary grożą za przewożenie zakazanych roślin i zwierząt. Ważnym dla uczniów punktem było zajęcie miejsc w samolocie, a pani przewodnik wcieliła się w rolę stiuardessy i pokazała sposób zapinania pasów oraz bezpiecznego zachowania się podczas startu, lotu, a także lądowania. Obejrzeli instrukcję wyciągania kamizelek ratunkowych oraz masek tlenowych. Podczas spaceru na taras widokowy mogli zobaczyć makietę lotniska, a także lotnisko ułożone z klocków lego. W drodze powrotnej z andresoli w terminalu pasażerskim wstąpili do kaplicy, w której znajdują się zdjęcia św. Jana Pawła II z jego pobytu na krakowskim lotnisku. Na koniec uczniowie, którzy zgromadzili najwięcej kartek - punktów udali się z przewodnikiem do symulatora lotu i w nagrodę w kokpicie pilota mogli sterować samolotem. Wszyscy na pamiątkę otrzymali imienne karty pokładowe na lot do...Chicago :) Po tak intensywnych dwóch godzinach, udali się do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, gdzie w wyjątkowej przestrzeni do odkrywania, eksperymentowania poznawali działanie różnych przedmiotów, doświadczali interakcji ze sprzętem, który znajduje się na wielu stanowiskach. Mieli też okazję obejrzeć emocjonujący film o tym, co znajduje się na "Arrasach wawelskich" oraz usłyszeć dialogi między postaciami znajdującymi się na tych słynnych dziełach.
Pełni wrażeń wrócili do Rajbrotu.
132
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, a całość została przygotowana przez uczniów klas czwartych pod opieką swoich wychowawców.
Akademia miała podniosły, patriotyczny charakter. Uczniowie przypomnieli historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, które do dziś budzi dumę i poczucie wspólnoty narodowej. Obchody były również okazją do upamiętnienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który przypada na 2 maja. Podczas uroczystości podkreślono znaczenie biało-czerwonych barw jako symbolu jedności, wolności i miłości do ojczyzny.
Szczególne miejsce w akademii poświęcono także Maryi Królowej Polski, której wspomnienie obchodzimy 3 maja. Uczniowie w swoich wystąpieniach zaakcentowali rolę Matki Bożej jako opiekunki narodu polskiego i patronki naszej ojczyzny.
W programie nie zabrakło także artystycznych akcentów. Jednym z najbardziej poruszających punktów był taniec patriotyczny z biało-czerwonymi wstążkami, przygotowany z wielkim zaangażowaniem przez czwartoklasistów. Taniec ten symbolicznie wyrażał miłość do ojczyzny oraz szacunek dla jej historii i tradycji. Akademię uświetniła także nasza uczennica Zlata Bianova z klasy IV b prezentując pokaz gimnastyki artystycznej.
Mamy nadzieję, że przypomnienie wydarzeń z przeszłości pomogło młodemu pokoleniu lepiej zrozumieć, czym jest patriotyzm i jak ważne jest pielęgnowanie narodowej tożsamości.
Red. W. Kępa
30
Majowe Święta - PAMIĘTAMY
1 maja - Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - obchodzone od 1890 roku.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej - obchodzone od 2004 roku.
3 Maja - Święto Konstytucji - kolejna rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.
Archipelag Skarbów - program profilaktyczny
W dniach 28 i 29 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w rekomendowanym programie z zakresu profilaktyki uniwersalnej Archipelag Skarbów. Realizacja obejmowała również spotkanie z rodzicami i nauczycielami. Program został przeprowadzony dzięki pozytywnej decyzji Wójta Gminy Tomasza Graomala .
6
Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”
25 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs „ORZEŁ MATEMATYCZNY”. Dwudziestu czterech uczniów z edukacji wczesnoszkolnej przystąpiło w tym dniu do matematycznych zmagań.
Celem konkursu było rozwijanie umiejętności matematycznych oraz zachęcanie uczniów do kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.
Test składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwalała każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Uczestnicy podzieleni byli na grupy wiekowe, mieli do rozwiązania zestaw zadań, który obejmował różne dziedziny matematyki.
Po skończonym konkursie prace uczniów zostały spakowane i wysłane do organizatorów. Teraz czekamy ze zniecierpliwieniem na wyniki.
red. Lucyna Paruch
Wyniki konkursów organizowanych w ramach obchodów Dnia Ziemi
Z radością informuję, że konkurs "Doniczka Przyjazna Ziemi" został rozstrzygnięty!
Wyniki konkursu:
I miejsce: Tymoteusz Paszkowski - kl.5b
II miejsce: Gabriela Wilczek - kl.8b
III miejsce: Natalia Janiczek - kl.4b
Wyróżnienie: Adam Pławecki- kl.2a
Wyniki konkursu pt. "Zielono mi ... w świecie zwierząt i roślin.":
I miejsce: Alan Fitrzyk - kl.7a
II miejsce: Krystian Czyżycki - kl.7a
III miejsce: Zofia Fitrzyk - kl.7a
Wyróżnienia: Kamil Łukasik - kl.6a, Gabriela Wilczek - kl. 8b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i gratuluję zwycięzcom!!!
Bożena Orzeł - nauczyciel biologii.
Wyniki konkursów realizowanych w ramach projektu GRAMY W ZIELONE.
Miło mi ogłosić wyniki konkursu plastyczno - literackiego organizowanego w ramach projektu
GRAMY W ZIELONE.
Z klasy IV a wpłynęły 3 komiksy, a z klasy IV b 12.
Nagrody otrzymają:
- Zosia Janiczek (I miejsce),
- Róża Dekert (II miejsce),
- Natalia Janiczek (III miejsce).
Gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom za duże zaangażowanie i zwrócenie uwagi na palące problemy naszej planety.
Wiersz Wisławy Szymborskiej zainspirował uczniów klas piątych do stworzenia ciekawych prac literacko - fotograficznych.
Oto zwycięzcy konkursu "Cud, tylko się rozejrzec: wszechobecny świat":
- I miejsce Rita Trojan (Vb);
- II miejsce ex aequo grupa chłopców z Va i grupa chłopców z Vb;
- III miejsce ex aequo dwie grupy dziewcząt z Va.
- Wyróżnienia: Natalia Tekiela (Vb); Tymek Paszkowski (Vb).
Gratuluję! Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wrażliwością i pomysłowością w opisywaniu nieoczywistych cudów natury!
red. Beata Fortuna
Konkurs plastyczny "Mój mały świat - moja rodzina"
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Zachęcam do udziału w konkursie plastycznym. Chętni uczniowie, którzy wykonają pracę proszeni są o przyniesienie jej do szkoły, do wychowawcy.
Wojewoda Małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego do udziału w Konkursie plastycznym: „Mój mały świat – moja rodzina.”
Konkurs ma na celu świętowanie dnia rodziny, pokazanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez upowszechnianie dziecięcej twórczości, propagowanie właściwych wzorców, zachowań, pokazanie aktywności i tradycji rodzinnych oraz pokazanie jak wspólnie w gronie rodziny spędzamy czas.
Do konkursu prace plastyczne mogą być zgłoszone w trzech kategoriach wiekowych:
a) I kategoria, dzieci z klas 1-3;
b) II kategoria dzieci z klas 4-6;
c) III kategoria dzieci z klas 7-8;
Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do 23 maja 2025 r. do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na adres: ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków, Kancelaria Urzędu - pok. 26 z dopiskiem Udział w Konkursie „Mój mały świat – moja rodzina.”
Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewodę Małopolskiego i Partnerów Konkursu.
Lista zwycięzców Konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej https://muw.pl/default.aspx?page=konkurs_plastyczny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie terminie do 30 maja 2025 r.
Regulamin wraz z załącznikami dotyczącymi udziału w konkursie a także plakat przesyłam w załączeniu.
Informacje o konkursie można uzyskać na naszej stronie internetowej: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=konkurs_plastyczny , w Biurze Wojewody, tel. 12 39 21 119, 12 39 21 111.
Debata uczniowska
W piątek 25 kwietnia br. w naszej szkole na sali gimnastycznej odbyła się debata uczniowska na temat: Czy potrzebny nam Zielony Ład? Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu szkolnego z okazji obchodów Dnia Ziemi.
Uczestnicy zmierzyli się z ważnym i aktualnym zagadnieniem dotyczącym ochrony środowiska, transformacji energetycznej i przyszłości gospodarki europejskiej. Strona popierająca Zielony Ład (uczniowie klasy 8a) argumentowała, że jest to konieczna odpowiedź na zmiany klimatyczne, szansa na rozwój nowych technologii oraz sposób na poprawę jakości życia obywateli. Podkreślano, że działania proekologiczne są inwestycją w przyszłość kolejnych pokoleń oraz wzmacniają niezależność energetyczną Europy. Strona przeciwna (uczniowie klasy 8b) wskazywała na wysokie koszty transformacji, ryzyko związane z obciążeniem gospodarstw rolnych oraz obawę przed negatywnym wpływem zmian na gospodarki krajów rozwijających się. Uczniowie zwracali uwagę na trudności związane z wprowadzeniem tak szerokich reform i potencjalne skutki społeczne. Po dynamicznej i merytorycznej dyskusji, decyzją publiczności, zwycięstwo w debacie odniosła strona przeciwników Zielonego Ładu. Nauczyciele pogratulowali obu drużynom wysokiego poziomu przygotowania, kultury dyskusji oraz umiejętności prezentowania swoich racji.
Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom zaangażowanym w organizację debaty. Takie wydarzenia rozwijają nie tylko wiedzę, ale także umiejętności argumentacji, krytycznego myślenia i współpracy – niezbędne w życiu publicznym i obywatelskim.
Filip Szpil, Igor Plewa (kl. 8a)
Zebrania z rodzicami
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na zebrania wywiadowcze, które odbędą się:
klasy 1 - 3 w dniu 28 kwietnia /PONIEDZIAŁEK/
klasy 4 - 8 w dniu 29 kwietnia /WTOREK/.
Wychowawcy zapraszają Rodziców na zebrania do sal lekcyjnych według poniższego harmonogramu.
Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych
Z ŻYCZENIAMI U PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
Z okazji Świąt Wielkanocnych
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Samorząd Uczniowski
pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia
pełnych nadziei i spokoju Świąt, radości z każdego nowego dnia, wytchnienia od codziennych obowiązków,
oraz dużo zdrowia i rodzinnego ciepła.
Niech te Święta będą czasem refleksji, odnowy i wzmacniania tego, co najważniejsze – miłości, przyjaźni i wzajemnego wsparcia.
Wesołego Alleluja!
1
Gramy w zielone
Projekt ekologiczny organizowany w ramach obchodów Dnia Ziemi /klasy IV – VIII PSP Rajbrot/
Czas trwania projektu: 15.04.2025 - 25.04.2025
Cele:
- rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody
- kształcenie odpowiedzialności za środowisko naturalne
- zapoznanie ze skutkami niewłaściwego gospodarowania człowieka na Ziemi
- propagowanie działań proekologicznych wśród uczniów
- pobudzanie ciekawości i poszerzanie zainteresowań naukowych
- zachęcanie do kreatywności i rozwijania talentów artystycznych
Uwaga: szczegółowe zasady konkursów i akcji podają uczniom nauczyciele koordynatorzy.
Podsumowanie działań i wręczenie nagród: 29.04.2025
Gdzie się podziałeś św. Franciszku?
Słowami pieśni Antoniny Krzysztoń klasy piąte zainicjowały na apelu szkolnym tegoroczne obchody Dnia Ziemi. Jest to święto naszej planety, którego celem jest uczynienie świata lepszym miejscem do życia.
22 kwietnia ludzie na wszystkich kontynentach myślą i rozmawiają o problemach środowiska naturalnego. Uczestniczą w wystawach, imprezach i pokazach związanych z ochroną przyrody. Dlaczego? Bo wiele wskazuje na to, że świat zmierza w stronę ekologicznej zagłady.
Ziemia jest wciąż cudownym miejscem, chcemy się nim cieszyć, trzeba jednak o nie bardziej dbać. Jak to robić, uczył nas św. Franciszek, nazywany „biedaczyną z Asyżu”. W młodości prowadził beztroskie, awanturnicze życie. Sposobił się do rycerskiego fachu. W jednej z bitew dostał się do niewoli i wydarzenie to zapoczątkowało jego proces nawrócenia. Zerwał z dotychczasowym życiem i całkowicie poświęcił się służbie Bogu. Rozdał swój majątek ubogim i został wędrownym kaznodzieją. Żyjąc w ubóstwie, wzywał do miłości bliźniego oraz pokuty i skruchy. Z troską i wrażliwością odnosił się nie tylko do ludzi, ale i wszystkich istot żywych – do zwierząt zwracał się „bracie” i „siostro”. Kochał naturę i wychwalał jej piękno.
Święty Franciszek to doskonały patron na nasze czasy, bo takim uczynił go Jan Paweł II. Skromny, ubogi i dobroduszny zakonnik pokazuje nam, że konsumpcjonizm jest pustą postawą, że zamiast „mieć” warto „być”. Przykazania z „Dekalogu” św. Franciszka są dziś jeszcze bardziej aktualne niż kiedyś.
Święty Franciszek „Dekalog”
1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią.
3. Tobie została powierzona Ziemia jak ogród – rządź nią z mądrością.
4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona.
5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości.
6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku: aby życie napełniało się życiem.
7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć, jakie są prawa istnienia.
8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenie Boga Najwyższego.
9. Kiedy ścinasz drzewo, zostaw choć jeden pęd, aby jego życie nie zostało przerwane.
10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.
Ekologia to problem wszystkich, a więc i nasz. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy, dlatego inicjujemy dziś w naszej szkole działania, które pozwolą nam z nadzieją myśleć o przyszłości. To także i od nas zależy, czy zadbamy o najbliższy skrawek ziemi, damy sobie i innym zieloną przestrzeń do życia.
red. B. Fortuna
3
Noc w Szkole dla „Gramy Dla 6” – wspólna zabawa i wielkie serca!
W nocy z 11 na 12 kwietnia nasza szkoła zamieniła się w wyjątkowe miejsce – pełne śmiechu, sportowych emocji, wspólnej integracji i przede wszystkim – dobra! Wszystko to w ramach akcji charytatywnej „Gramy Dla 6”, której celem było wsparcie potrzebujących.W programie nocy w szkole nie zabrakło atrakcji – odbył się emocjonujący turniej siatkówki, wspólne oglądanie filmów, gry planszowe, a także liczne zabawy ruchowe i integracyjne, które zbliżyły do siebie uczniów i nauczycieli.Szczególne podziękowania kierujemy do Pizzerii Ambrosia z Nowego Wiśnicza, która zasponsorowała pyszne pizze dla wszystkich uczestników wydarzenia – uczniów i opiekunów. Dzięki Wam ta noc była jeszcze smaczniejsza!Dziękujemy wszystkim za obecność, energię i dobre serce. Takie chwile budują wspólnotę i pokazują, że razem możemy naprawdę wiele!
red. Magdalena Święch
11
Grand Prix w 66. Konkursie Lipnickich Palm
Niedziela Palmowa w tym 2025 roku przypadła na dzień 13 kwietnia. Tradycją już jest, że na ten dzień klasy pierwsze naszej szkoły przygotowują palmy.
W tym roku aura nam sprzyjała. W piękny, słoneczny niedzielny poranek na lipnickim rynku zameldowali się w strojach krakowskich uczniowie i ich rodzice. I tym razem w konkursie brały udział dwie piękne palmy, nad którymi trwały prace już od kilku tygodni.
W 66. Konkursie Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego imienia Józefa Piotrowskiego w kategorii palm niskich uczniowie klasy I A zdobyli nagrodę GRAND PRIX, a uczniowie klasy I B IV miejsce.
Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym Rodzicom za wkład pracy i poświęcony czas.
Barbara Golemiec i Anna Piech
20
Już jest AED!!! Podziękowania za wielkie serca!
Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę na zakup defibrylatora AED dla naszej szkoły.
Dzięki Waszej hojności i zaangażowaniu udało się osiągnąć cel, który może uratować czyjeś życie. Wasza pomoc to nie tylko sprzęt — to wyraz troski o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i całej społeczności Rajbrotu. Nasza szkoła staje się miejscem jeszcze bardziej odpowiedzialnym i przygotowanym na niespodziewane sytuacje.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za każdą wpłatę, dobre słowo i okazane serce.
Z wyrazami wdzięczności
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie
Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie.
red. Krzysztof Janiczek - koordynator zbiórki.
Smyczkowanie na śniadanie
Wtorkowy poranek w naszej szkole, 8 kwietnia, był muzyczny, a na twarzach wszystkich zagościł uśmiech,. To wszystko za sprawą dwóch muzyków, którzy zagrali dla nas niezapomniany koncert smyczkowy. Wirtuozi zabrali nas w podróż muzyczną po różnych krajach europejskich przez to, że prezentowali nam najbardziej charakterystyczne utwory - melodie dla danego kraju. Na początku wiolonczelista opowiedział o budowie instrumentów smyczkowych. Dużo emocji wzbudził też konkurs, w którym uczniowie mieli za zadanie odgadnąć tytuły utworów granych przez muzyków. Dla uczniów młodszych grano fragmenty melodii z bajek, a dla starszych z popularnych filmów i seriali. Każdy, kto odgadł tytuł utworu otrzymywał od prowadzących nagrodę. Na koniec, prowadzący wybrał ucznia, który stał się dyrygentem szkolnego chóru i pod jego batutą wszyscy uczniowie rytmicznie klaskali.
12
Archiwum Aktualności
Nasze media społecznościowe