104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili uroczystą akademią w poniedziałek 14 listopada.
Program artystyczny powstał w oparciu o fragmenty „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego. Lektura klasy ósmej jest wciąż aktualna, bo pokazuje, na czym polega prawdziwa odwaga i patriotyzm. To sprzeciw wobec despotyzmu i zła. Pamięć o tych, którzy odeszli, poświęcając życie za ojczyznę. Mimo że akcja powieści rozgrywa się w czasach zaborów, uczniowie doskonale rozumieją jej przesłanie – „Do wolności trzeba dorosnąć. Wolność jest nie tylko dana, ale i zadana.” Przypominał o tym także nasz patron, Jan Paweł II.
Zaprezentowane sceny z życia gimnazjalistów końca XIX wieku (w role wcielili się uczniowie klasy 8a oraz N. Paciorek z kl. 8b) uświadomiły nam, że zmagania o odzyskanie niepodległości przyjmowały w naszej ojczyźnie różnorodne formy i nie zawsze wiązały się z walką z bronią w ręku. Często przybierały formę buntu i niezgody na narzucone ograniczenia lub działania propagandowe przedstawicieli władz.
Podniosły nastrój akademii od pierwszej chwili kształtowała muzyka. Interpretację „Roty” M. Konopnickiej na trąbce wykonał mistrzowsko K. Trojan. Piosenkę z czasów powstania warszawskiego „Biały orzeł” zaśpiewały w duecie G. Wilczek i M. Kruk z klasy 6b. Do występu przygotowała uczniów (także chór) pani D. Suder. Ilustrację muzyczną do przedstawionych scen oraz wierszy „Czarna sukienka” (w wykonaniu uczennic z klasy 8a) oraz „Elegia o… [o chłopcu polskim]” (K. Kanownik z klasy 7) stanowiła ścieżka dźwiękowa z filmu „Czas honoru”.
To była z pewnością wzruszającą lekcją polskiego i historii, a wymowna scenografia, m. in. biało – czerwone róże, niech pozostanie symbolem pamięci o przeszłości i znakiem naszych gorących patriotycznych uczuć.
red. B. Fortuna