W dniach 2 do 10 listopada klasy Ib i II realizowały projekt „Legendy polskie”. Jego celem było przede wszystkim rozbudzanie w najmłodszych zainteresowania historią i kulturą Polski, kształtowanie poczucia więzi narodowej, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej. Przez 7 kolejnych dni uczniowie poznawali bądź przypominali sobie treści najbardziej znanych polskich legend, a następnie wykonywali przygotowane do każdej z nich zadania. Za zaangażowanie uczniów naszej szkoły w ten projekt otrzymaliśmy certyfikat.
O "Legendach polskich" jeszcze raz...
Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
pokonanie pandemii koronawirusa to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań. Dlatego bardzo liczymy na Państwa aktywność w przekazywaniu rzetelnych informacji na temat walki z koronawirusem i szczepień przeciwko COVID-19.
W tym celu zachęcam do korzystania z materiałów promocyjnych kampanii #SzczepimySię. Znajdują się wśród nich spoty promocyjne, materiały graficzne, animacje oraz wypowiedzi ekspertów. Zachęcam do pobierania i szerokiego rozpowszechniania wszystkich elementów dostępnych na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-dla-mediow.
Zachęcamy również do korzystania z informacji ze strony gov.pl/szczepimysie, gdzie na bieżąco umieszczane są aktualności o przebiegu szczepień. Znajdą tam Państwo najnowsze komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.
Dziękuję za Państwa aktywność i zaangażowanie.
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Zastępca Dyrektora
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Zimowa wyprawa na biegun – dokarmiamy dzikie ptaki.
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w zimowym dokarmianiu dzikich ptaków żyjących na rajbrockich polach i w lasach. W sobotę (23 stycznia) grupa uczennic i uczniów klasy 5. wraz z nauczycielem wybrała się na krótką wycieczkę, aby wyłożyć karmę dla bażantów i sikorek. Uczestnicy mogli po wielu dniach spotkać się znowu i razem spędzić czas. Nauczyli się, jak w trudnych warunkach można rozpalić ognisko. Warto wspomnieć, że ciekawym doświadczeniem było ćwiczenie strzelania z łuku. Tak, jak poprzednio wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek i pianek.
Akcja dokarmiania została zrealizowana dzięki pomocy Koła Łowieckiego „Ryś” z Żegociny oraz pana leśniczego Waldemara Knurowskiego z Nadleśnictwa Brzesko, którzy m. in. przekazali uczniom naszej szkoły karmę dla ptaków. W organizacji ogniska bardzo nam pomogła pani Bogusława Joniec, za co serdecznie jej dziękujemy.
(MK)
Siła muzyki
„Orfeusz był królem‑śpiewakiem Tracji […]. Był młody i bardzo piękny. Śpiewał i grał na lutni tak pięknie, że wszystko, co żyło, zbierało się dokoła niego, aby słuchać jego pieśni i grania. Drzewa nachylały nad nim gałęzie, rzeki zatrzymywały się w biegu, dzikie zwierzęta kładły się u jego stóp – i wśród powszechnego milczenia on grał. Był po prostu czarodziejem i za takiego uważały go następne pokolenia…”(J. Parandowski „Orfeusz i Eurydyka”)
Nawiązaniem do jednego z najpiękniejszych mitów greckich zaczęła się w piątek 29 stycznia br. lekcja otwarta pt. „Siła muzyki”. Uczestniczyli w niej poprzez komunikator Google Meet członkowie zespołu instrumentalnego oraz chóru szkolnego prowadzonego przez p. Dorotę Golonek – Suder a także absolwentki naszej szkoły: Monika Trojan, Ewelina Wnękowicz i Gabriela Wnękowicz. Pomysł spotkania zrodził się w grudniu, gdy zamiast corocznego koncertu noworocznego przygotowywano nagrania kolęd i pastorałek. Piękne aranżacje utworów w wykonaniu obecnych i byłych już uczniów naszej szkoły poruszyły serca wielu słuchaczy, ale zabrakło możliwości podzielenia się refleksją, tak bardzo potrzebnej nam wszystkim chwili rozmowy, wyrażenia zachwytu dla piękna muzyki. Bo czy sam talent wystarczy, by poruszyć serca innych? – zapytaliśmy uczniów. Z pewnością nie – zauważyli. – Doskonała technika, talent muszą iść w parze z pasją. Trzeba kochać to, co się robi, a wtedy można zarażać innych tym, czym sam się fascynujesz – przekonywała Zuzia Fitrzyk.
Wielu uczniów ciekawiło, czym zajmują się obecnie starsze koleżanki i koledzy, jakie szkoły i uczelnie wybrali, by kontynuować naukę. Jaką rolę pełni dziś w ich życiu muzyka? Czy śpiew lub muzykowanie to sposób na zarabianie pieniędzy czy po prostu hobby?
Dziewczęta chętnie opowiadały o sobie. Monika studiuje obecnie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i przyznaje, że zdolności muzyczne, które w szkole podstawowej odkryła, z powodzeniem cały czas rozwija. Mimo ogromu zajęć i nauki znajduje czas na wspólne śpiewanie i koncertowanie z chórem zrzeszającym studentów wszystkich wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Muzyka ją uspokaja, daje jej poczucie szczęścia, wyzwala pozytywną energię. Z kolei Ewelina Wnękowicz po ukończeniu średniej szkoły muzycznej zdecydowała się na polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Marzy o kolejnym kierunku – wokalno – aktorskim. Gabriela również studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim – filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach. Siostry lubią grać i śpiewać razem, kameralnie. Samodzielnie przygotowują niezwykle oryginalne aranżacje muzyczne i chciałyby swoją pasję dalej rozwijać niezależnie od tego, jaki zawód w przyszłości wybiorą.
Liczne grono uczniów naszej szkoły od najmłodszych klas uczy się grać na rozmaitych instrumentach, ćwiczy zdolności wokalne na zajęciach chóru. Niektórzy marzą, aby wystąpić kiedyś na scenie i zaśpiewać przed publicznością. Innych zwyczajnie cieszy śpiewanie w dużym zespole. Bo muzykowanie z całą pewnością daje radość, poprawia humor, rozwija wrażliwość. Muzyka i muzykowanie sprawia, że świat, który nas otacza, staje się piękniejszy. I nawet w trudnych momentach – jak obecna izolacja – może być lekiem na ogarniający nas czasem smutek. Warto o tym pamiętać.
Dziękujemy wszystkim absolwentom szkoły za współpracę przy wspólnych projektach, dzielenie się doświadczeniami i efektami własnej pracy. Życzmy wielu sukcesów i radości w rozwijaniu swoich pasji.
Prowadzenie lekcji: D. Golonek – Suder, B. Fortuna, M. Mucha
"Zasypane pola - w śniegu cały świat..."
W ostatnich latach natura płata nam figle i słysząc słowo „zima”, kojarzymy je wprawdzie z białym puchem i mrozem, ale najczęściej są to tylko nasze wspomnienia. W tym roku jednak Pani Zima postanowiła nas zaskoczyć i podarowała nam, utrzymującą się już od jakiegoś czasu warstwę białego puchu. I choć dodatnie temperatury sprawiają, że go ubywa, to regularnie otrzymujemy świeżą dostawę. Na taką pogodę wszyscy, a szczególnie dzieci czekały bardzo długo. Korzystając z uroków tegorocznej zimy, najmłodsi uczniowie pod czujnym okiem wychowawców oddali się białemu szaleństwu. Było tradycyjne zjeżdżanie na sankach, jabłuszkach, zawody w rzucaniu śnieżkami do celu, tworzenie śnieżnych baz, próby ulepienia igloo i bałwana. I choć śnieg był sypki i trudno było z niego cokolwiek uformować, dzieci niestrudzenie podejmowały kolejne próby. Mamy nadzieję, że Pani Zima nie zapomni o nas tak szybko i da nam jeszcze okazję do szaleństw w białym puchu. Czas spędzony na świeżym powietrzu to bowiem nie tylko wspaniała zabawa, hartowanie organizmu ale przede wszystkim sposób na wspólne spędzenie czasu po tak długiej rozłące.
24
Zimowo...
Minęły ferie. Za szybko?? Pewnie dla niektórych tak.
Od 18 stycznia znów zajęliśmy miejsca przy biurku, przynajmniej uczniowie klas starszych, przed ekranami komputerów, by uczestniczyć w zdalnym nauczaniu. Ile to jeszcze potrwa? Niejeden z nas zadaje sobie takie pytanie...
Nikt tego nie wie.
Jedno jest pewne, że zawitała biała pora roku, zima. Niektórzy powiedzą: no i co z tego, jak nie można na narty pojechać, poślizgać sie na lodowisku...
A jednak warto dostrzec uroki tego czasu.
Spróbuj po lekcjach zdalnych poodychać zimowym powietrzem, przeprostować kości, poruszać się. Wybierz się na spacer. Zobacz, jak pięknie Rajbrot wygląda, gdy na polach, łąkach, w lesie, na dachach domów leży śnieg.
Spróbuj zachwycić się białymi płatkami śniegu lecącymi z nieba. Orhan Pamuk napisał, że "Każdy z nas ma swój płatek śniegu...". A więc wyjdź z domu i znajdź swój płatek. :))
My już byłyśmy na spacerze. I to niejeden raz... Zobacz zdjęcia, jakie udało nam się zrobić, by zachęcić Ciebie do spacerów po naszej pięknej okolicy.
13Autorki: Natalia Mika, Roksana Rodzińska, Weronika Sikora.
Dzień Babci i Dziadka
Styczeń to miesiąc, w którym zawsze gościliśmy w murach szkoły nasze kochane Babcie i Dziadków. Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się w tym roku, uniemożliwiła nam zaproszenie tych jakże ważnych osób w życiu najmłodszych do szkoły. Chcąc wyrazić wdzięczność, uczniowie klas 1-3 przygotowali laurki i krótkie wystąpienia oraz życzenia.
Droga Babciu, Drogi Dziadku!
Z okazji Waszego Święta
życzymy Wam szczęścia, zdrowia, zadowolenia!
Dziękujemy za każde przejawy troski, cierpliwości, za ciepło, miłość i opiekę.
Wasze Wnuczęta.
Dzien_Babci_i_Dziadka_1.mp4
Informacja Ministra Edukacji i Nauki
Szanowni Państwo,
od 18 stycznia br. przywracamy zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Aby umożliwić uczniom i nauczycielom bezpieczny powrót do szkół, przygotowaliśmy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym odpowiednie wytyczne. Opierają się one w dużej mierze na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r.
W wytycznych znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Wytyczne załączam do wiadomości. Znajdą je Państwo także na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3.
Szczegółowe regulacje dotyczące powrotu uczniów do szkół będą ujęte w rozporządzeniu, które już wkrótce Państwu przekażemy.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki
Organizacja zajęć w szkole
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły.
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
- Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:
- godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
- korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
- korzystania ze stołówki szkolnej,
- zajęć na boisku.
- Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy udostępnić uczniom co drugi boks, przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby kontakt dzieci z różnych klas był jak najmniejszy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
- Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytycznedla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen - pkt 1 stomatologia, są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.
- Dyrektor szkoły aktualizuje i upowszechnia wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.
- Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni- Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
- Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.
- Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.
Gastronomia
- Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
- W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
- Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
- Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
- Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
- Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
* ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
Załączniki – instrukcje
- mycia rąk
https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/ - dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/ - prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/ - prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/ - wykaz produktów biobójczych
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
Najmłodsi uczniowie wracają na zajęcia stacjonarne.
18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I-III wracają do szkoły na zajęcia stacjonarne, które będą obywać się w reżimie sanitarnym, zgodnym z zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych oraz wskazań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wytyczne znajdą Państwo na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3. Klasy 1a, 1b oraz 2 będą miały zajęcia w Domu Parafialnym, natomiast klasa 3a i 3b w Budynku Głównym – odpowiednio w salach 24 oraz 20. Wszyscy uczniowie lekcje mają od godziny 8:00, czyli przyjeżdżają na ranną zmianę. Autobus szkolny kursuje zgodnie z rozkładem 7:35 Nadole, 7:45 Nagorze. Odwóz uczniów po skończonych zajęciach 11:35, 12:25, 13:15. Na stronie internetowej szkoły oraz w dzienniku elektronicznym znajduje się nowy podział godzin, który został zmodyfikowany zgodnie z wytycznymi MEN.
Pomysł na ferie
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń na Nowy Rok: zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności w 2021 r.
Początek nowego roku to równocześnie rozpoczęcie ferii zimowych. W tym roku szkolnym odbędą się one dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący, dlatego przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodzin.
Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin
Akcja „Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacje na ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych.
Uprzejmie proszę o przekazanie tej informacji nauczycielom, uczniom i rodzicom.
Łączę wyrazy szacunku
Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN
„Zaśpiewajmy kolędę…”
Gdyby nie pandemia, już przygotowywalibyśmy się do kolejnego Rajbrockiego Wieczoru Kolęd. Niestety nie możemy się spotkać jak co roku na wspólnej biesiadzie kolędowej. Jednakże zachęcamy wszystkich do wirtualnej łączności z naszymi uczniami i absolwentami oraz do wspólnego kolędowania słuchając ich nagrań. Dzięki inicjatywie pani Doroty Golonek-Suder powstał online „Koncert Kolęd”, do którego link znajduje się poniżej. Klikając w niego znajdziemy wykonania wielu kolęd, które wprowadza nas w atmosferę tej środowiskowej uroczystości, która odbywała się przez ostatnich dwadzieścia lat.
W koncercie udział wzięli uczniowie, a także absolwenci naszej szkoły, za co wyrażamy im ogromną wdzięczność. Jest nam miło, że chcą w takich chwilach być wraz ze społecznością szkolną, do której jeszcze tak niedawno należeli. A są to:
Absolwenci:
- Aleksandra Bąbka: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy śliczna Panna”, „Lulajże, Jezuniu”, „Cicha noc”, „Mario, czy Ty wiesz”.
- Aleksandra Mulka: „Cicha noc”, „Mędrcy świata”, „Wśród nocnej ciszy”, „Jezusa narodzonego”, „Jezu malusieńki”.
- Monika Trojan: „Gdy śliczna Panna”.
- Joanna Suder: „Uciekali”, „Pastorałka od serca do ucha”.
- Ewelina i Gabriela Wnękowicz: „Ta święta noc”, „Cicha noc”.
- Dawid Łukasik wraz z bratem Jakubem: „Jezusa narodzonego” oraz gościnnie pan Tomasz Nalepka w utworze „Nie w Betlejem”.
Uczniowie:
- Jagoda i Ireneusz Dekert: „Wśród nocnej ciszy”
- Zuzanna Fitrzyk: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Mędrcy świata” z siostra Martyną „Skrzypi wóz”.
- Mikołaj Tworzydło: „Lulajże, Jezuniu”.
Wszystkim dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu i gratulujemy talentów!
https://drive.google.com/drive/u/3/folders/1aMnzGUQQ03sqeDYzEJaN_jvtrG6kFxkM
Życzenia popłynęły do DPS w Bochni
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2021 obdaruje Was zdrowiem i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
życzą Uczniowie kl. III a PSP
"Umiem pływać" - projekt zakończony.
W dniu 29.09.2020 rozpoczął się projekt gminny pt.” Umiem pływać”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas II i III. Zajęcia odbywały się na basenie w Bochni raz w tygodniu po 1,5 godziny. Cały projekt trwał10 tygodni i zakończył się 01.12.2020. Dzieci nie tylko uczyły się pływać, ale także pokonywały swój strach przed skokiem na głęboką wodę. W nagrodę zjeżdżały ze zjeżdżalni. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali dyplom od swojego instruktora a także słodką niespodziankę.
basenfilm2.mp4
5
Bądź bezpieczny w czasie świąt i we ferie.
Wirtualne wigilie najmłodszych uczniów.
Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas radości. W tym wyjątkowych dniach czujemy szczególną więź z naszymi najbliższymi. Wigilie, organizowane w ubiegłych latach pokazały, że w tym magicznym czasie nawet w szkole czujemy się jak jedna wielka rodzina. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną tradycyjnie organizowało się uroczyste spotkania klasowe - na szkolnych korytarzach unosiły się cudowne zapachy potraw, uczniowie prezentowali się w odświętnych strojach, łamali opłatkiem i składali życzenia. Nie brakowało nawet łez - tych związanych z pojawiającym się wzruszeniem, przedwczesną tęsknotą za przyjaciółmi ze szkoły, łez radości i szczęścia w związku z przerwą świąteczną, ale przede wszystkim łez, związanych z panującą wokół atmosferą życzliwości.
Ten rok - jakże różny od poprzednich pod wieloma względami, różnił się także sposobem w jaki spędziliśmy ostatni wspólny dzień kończącego się roku kalendarzowego. 22 grudnia najmłodsi uczniowie obchodzili klasowe wigilie. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd, jasełek, gry na instrumentach, quziów, życzeń, zagadek i filmów, przybiżajacych tematykę świąt. Pomimo odległości każdy uczeń został również obdarowany (póki co wirtualnie) własnoręcznie przygotowanym przez szkolnego kolegę prezentem. Każdy bowiem przygotował ozdobę świąteczną, którą wręczy po powrocie do szkoły wylosowanemu przez siebie uczniowi. Był nawet wspólny poczęstunek - wspólny bo zjedzony przed ekranem "w towarzystwie" kolegów z klasy (choć tym razem każdy jadł coś innego). Nie zabrakło również tradycyjnego, choć w innej formie spotkania z Panią Dyrektor, z którą połączyliśmy się online. Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Niby wszystko normalnie, a jednak opłatek wirtualny, noi brak możliwości uściskania bliskich nam osób. Pozostaje nam liczyć na to, że życzenia się spełnią i mieć nadzieję, że to jedyna taka przedziwna klasowa wigilia a już niebawem wrócimy do normalności czego chyba każdy z nas sobie życzy :)
4
Przedświąteczne spotkanie...inne niż dotychczas.
Tradycją w naszej szkole było to, że w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia odbywały się wigilie klasowe, a potem cała społecznośc gromadziła się na sali gimnastycznej, gdzie uczestniczyliśmy w Opłatkowym Spotkaniu z najstarszymi i samotnymi mieszkańcami Rajbrotu. Niestety czas pandemii, obostrzenia, zdalne nauczanie...
Dlatego wtorkowe spotkanie było inne niż zwykle. 22 grudnia Pani Dyrekor, nauczyciele i uczniowie połączyli się w fomie online na platfomie GSuite. Pani dyrektor Anita Kucia złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej uczniowie obejrzeli przedstawienie, które przygotowane zostało przez pania Dorotę Suder wraz z uczniami. Was też zachęcamy do tego, abyście obejrzeli przedstawienie świąteczne, a także przygotowaną online baśń "Dziewczynka z zapałkami".
Tradycje_Swiat_Bozego_Narodzenia.mp4
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1UdV0JgMX9Lwp4-m4d573kMacN523haXs
Dziewczynka_z_zapalkami.mp4
https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1dXCBjyYikgnWViMNopo5m7muKQHyr9iq
Życzenia od uczniów.
Z racji trwającej pandemii i obostrzeń, uczniowie nie mogli spotkać się tradycyjnie i złożyć sobie wzajemnie oraz nauczycielom życzeń świątecznych, wykorzystana do tego została droga mailowa. Zapraszamy Was do przeczytania życzeń, które znajdują się w poniższych plikach. Pierwszy to miłe słowa oraz kartki świąteczne przesłane przez klasę 1 a wraz z wychowawcą, natomiast w drugim linku życzenia w imieniu całej społeczności uczniowskiej przesłała uczennica klasy 8b Zuzanna Fitrzyk.
Zyczenia_1a.pdf
https://view.genial.ly/5fe113ea6157fe0d6918fcfe/social-action-kartka-swiateczna
Zapraszamy do zimowego dokarmiania dzikiego ptactwa.
Uczniowie naszej szkoły nie zapominają o zimowej pomocy dla dzikich ptaków żyjących na rajbrockich polach i w lasach. W sobotę (19 grudnia) grupa uczennic z klasy 5. wraz z nauczycielem wybrała się na krótką wycieczkę, aby poznać miejsca na polach i obrzeżach lasu, w których podczas zimy wysypuje się ziarno dla bażantów. Tam, w specjalnie przygotowanych karmnikach (podsypach), umieściły nieco ziarna, aby powoli przyzwyczajać dzikie ptactwo do korzystania z tych urządzeń. Ponadto dziewczynki na gałęziach drzew przymocowały kostki słoniny i specjalne zasobniki z przysmakami dla sikorek i dzięciołów. Podczas pracy dowiedziały się sporo na temat trybu życia i zwyczajów dzikiego ptactwa żyjącego w naszej okolicy, a także o tym, jak ważną rolę odgrywają ludzie, którzy w zimowych miesiącach zajmują się dokarmianiem żyjących obok nas dzikich zwierząt. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz słodkich pianek.
Dziewczęta obiecały, że gdy spadnie śnieg nie zapomną o uzupełnianiu karmy w „ptasich stołówkach”. Będą także namawiać swoje koleżanki i kolegów, aby razem z nimi zadbali o zwierzęta zimą. Ziarno dla ptaków i specjalne zasobniki z przysmakami dla sikorek można otrzymać od p. Mirosława Koralewskiego, który na pewno chętnie pomoże młodym przyjaciołom przyrody w dokarmianiu dzikiego ptactwa.
Akcja dokarmiania została zrealizowana dzięki pomocy Koła Łowieckiego „Ryś” z Żegociny oraz pana leśniczego Waldemara Knurowskiego z Nadleśnictwa Brzesko. W czasie tej akcji uczniom naszej szkoły została przekazana karma dla ptaków, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
(MK)
Podziękowanie za udział w konkursie
"Nauka to potęgi klucz"
Szanowni Państwo,
w imieniu Fundacji EFC chciałem podziękować za dotychczasową współpracę między Państwa
szkołą a Fundacją. W załączniku przesyłam list gratulacyjny od prezeski Fundacji z prośbą
o przekazanie go Pani Dyrektor.
Dzięki wsparciu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie, Państwa
tegoroczna absolwentka otrzymała stypendium Fundacji EFC i Fundacji Rodziny Staraków.
Uczestnictwo w naszym Programie Stypendialnym Horyzonty daje jej możliwość
kontynuowania nauki w V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. To sukces nie tylko
Andżeliki, ale również kadry nauczycielskiej Państwa szkoły.
W tym roku szkolnym, 15 lutego, rozpoczynamy rekrutację do kolejnej edycji programu
Horyzonty. Będziemy wdzięczni za przekazanie informacji uczniom klas 8, ich wychowawcom
i rodzicom.
Nasze stypendium pokrywa koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia, wycieczek szkolnych
oraz biletów komunikacji miejskiej przez cały okres nauki w szkole średniej. Dla
stypendystów organizujemy i finansujemy wyjazdy na wakacje i ferie, jak również naukę
języków obcych i koszty egzaminów certyfikujących. Zapewniamy opiekę
wykwalifikowanych koordynatorów i indywidualne wsparcie w rozwoju zainteresowań.
Przygotowana informacja o programie, jak również grafika informująca o rekrutacji - do
przekazania osobom zainteresowanym oraz umieszczenia na stronie szkoły - znajdują się w
załączniku. Wierzymy, że wspólnie możemy dotrzeć z informacją o programie Horyzonty do
młodych ludzi, którzy dzięki naszemu wsparciu będą mogli dalej rozwijać swój potencjał.
Na koniec chciałbym z okazji zbliżających się Świąt życzyć radości z bycia z bliskimi i wiele
nadziei w nadchodzącym roku.
Z wyrazami szacunku
Łukasz Krzemiński
List_Gratulacyjny_EFC_Rajbrot.pdf
Archiwum Aktualności
Nasze media społecznościowe