Zaproszenie na Spotkanie Opłatkowe
English Advent Challenges
Uczniowie klas 7a oraz 8 a i 8b grupy mocnej zostali w grudniu zaangażowani w innowację z języka angielskiego pod tytułem „English Advent Challenges”. Innowacja ma na celu zrealizowanie tzw. challengów, które bija rekordy popularności wśród młodych ludzi. Czas realizacji innowacji wynosi jeden miesiąc. W pierwszym tygodniu grudnia uczniowie mieli za zadanie napisać list do św. Mikołaja po angielsku. Uczniowie entuzjastycznie przyjęli challenge. Swoje listy dobrowolnie ozdobili. Wspominali, że przypomniały się im beztroskie czasy dzieciństwa. Uczestnicy innowacji prosili Mikołaja o przeróżne rzeczy tj. możliwość zagrania meczu z Lewandowskim, sprzęt sportowy, płyty oraz o zdrowie i miłość w rodzinie. Dzięki realizacji tego zadania mieli okazję pobudzić swoją kreatywność oraz poćwiczyć budowanie zdań w języku angielskim. Była to świetna okazja na odkrycie co jest ważne w życiu młodego człowieka, o czym marzy, do czego dąży. Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy podjęli wyzwanie.
red. Ilona Solarz
„Na ludową nutę”-spotkanie klas młodszych z zespołem "Raj"
W ramach programu „Z kulturą mi do twarzy” zorganizowaliśmy spotkanie z członkiniami ludowego zespołu "Raj", tym samym realizując kolejne zadanie pt. „Na ludową nutę”. W trakcie wizyty zaproszonych gości uczniowie mogli poznać historię powstania zespołu, zasadę funkcjonowania, tradycje, jakie kultywuje. Mieli możliwość podziwiania strojów ludowych. Dzieci mogły także odkryć wspaniałe osobowości ludzi tworzących zespół, oglądały zdjęcia z występów, na których rozpoznawały swoje ciocie lub babcie. Wysłuchały opowiadań i ciekawych anegdot dotyczących ich pracy i występów. Artyści zaprezentowali przed najmłodszą widownią niektóre utwory ze swojego repertuaru. Nauczyli uczniów pieśni ludowej "Rajbrocka wioseczko". Okazało się, że dzieci znają więcej ludowych piosenek. Swoim śpiewem zachwyciły członkinie zespołu. Po krótkiej przerwie i poczęstunku przygotowanym przez rodziców kl. II a, panie pokazały dzieciom technikę tworzenia ozdób ludowych z bibuły i papieru.
Wszyscy cieszymy się z tego spotkania. To ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, aby kultywować nasze lokalne tradycje. Dbajmy, aby nie zanikły. Zespołowi życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy za wspólne spotkanie.
red. Barbara Golemiec
14
Mikołajkowa wycieczka do Lililandu
6 grudnia to dzień, którego dzieci wyczekują z ogromną niecierpliwością. W tym roku radość z nastania wtorkowego poranku była podwójna, bowiem prócz prezentów, znalezionych pod poduszką dzieci z edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w wycieczce do sali zabaw „Lililand”. Już w szkolnej szatni dało się słyszeć okrzyki radości i entuzjazm w podniesionych dziecięcych głosach, co chwilę dopytujących, kiedy w końcu wyruszymy!
Po niedługiej podróży w końcu dotarliśmy do celu. Ku ogromnemu zaskoczeniu opiekunów, dzieci w kompletnej ciszy wysłuchały listy wskazówek jednej z pracownic, których przestrzeganie miało zagwarantować nie tylko wyśmienitą, ale przede wszystkim bezpieczną zabawę.
I zaczęło się! – tory przeszkód, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, baseny piankowe, armatki, tyrolki, pontony – to tylko część atrakcji, z których dzieci miały okazję skorzystać. Czas spędzany na dobrej zabawie szybko minął. Na zmęczonych, spoconych ale przede wszystkim zadowolonych uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie z Mikołajem, który wręczył uczniom słodkie podarki.
Wśród gwaru rozmów, okrzyków radości i dyskusji na temat wrażeń, wróciliśmy do domu. Kolejna niezapomniana przygoda za nami, bowiem dobrą zabawę gwarantują nie tylko zaplanowane atrakcje, ale również nasi koledzy i koleżanki. Z niecierpliwością czekamy na następne wyjazdy, dające nam możliwość spędzenia ze sobą czasu poza murami szkoły 😊
red. Aneta Radzięta
Indywidualne zdjęcia uczniów z Mikołajem można znaleźć tutaj:
https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1f0qAwUN-dLcjTFHw6VtREbvJbQCnLtR5
Przypominamy, że w powyższy link mogą otorzyć i zdjęcia zobaczyć tylko osoby zalogowane w domenie z rozszerzeniem @szkolarajbrot.edu.pl
42
Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej
Dnia 6 grudnia 2022 roku o godzinie 13:00 na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie odbył się kolejny Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. Celem rozgrywek jest propagowanie gry w piłkę siatkową wśród dzieci oraz dorosłych. Ideą turnieju również jest krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad fair play. W rozgrywkach udział wzięły trzy drużyny: rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Wszystkim towarzyszyły wielkie sportowe emocje, a każda z drużyn miała swoich kibiców.
Po ciężkich zmaganiach pierwsze miejsce wywalczyła drużyna rodziców. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy puchar, który wręczyła Pani Dyrektor.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.
red. Krzysztof Janiczek
3
Projekt z zajęciami wyrównawczymi, kształtującymi i rozwijającymi
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II przystąpiła do realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych” – Grant 3.
Celem projektu jest „Zniwelowanie u uczniów skutków pandemii COVID-19 poprzez wielowymiarowe wsparcie szkół i placówek oświatowych w zakresie udzielenia pomocy edukacyjnej i psychologicznej uczniom”.
Prowadzący zajęcia specjaliści podejmą działania uzupełniające u uczniów braki edukacyjne w realizacji podstawy programowej oraz działania z zakresu rozwijania kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych i działania psychologiczne wspomagające uczniów w nadrabianiu braków edukacyjnych.
Od 1 stycznia 2023 r. do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023 prowadzone będą:
- zajęcia z edukacji matematycznej, polonistycznej, zajęcia z języka obcego, z nauk przyrodniczo-geograficznych,
- zajęcia z języka polskiego „Słowne szermierki”,
- zajęcia z zakresu innowacyjności /koło artystyczne „Kreatywny junior”; ATAM – angielski teatr amatorski’,
- zajęcia doskonalące umiejętności skutecznego uczenia się,
- zajęcia doskonalące umiejętności społeczne i emocjonalne,
- zajęcia kształtujące świadomość ryzyka wynikającego z czynników uzależniających,
- zajęcia wychowawcze „Grupie łatwiej”,
- systematycznie będą organizowane „Wspólne spotkanie z książką”.
Zajęcia są adresowane do ucznia przeciętnego, zdolnego i słabego. Objęci nimi zostaną uczniowie ze wszystkich zespołów klasowych z I i II etapu kształcenia.;
Dzięki dodatkowym spotkaniom ze specjalistami uczniowie uzyskają szansę na zniwelowanie lub ograniczenie zachowań związanych z lękiem czy strachem przed kontaktem z rówieśnikami, do których przyczyniła się pandemia Cowid-19. Ponadto będą mieli możliwość wyrównania braków edukacyjnych w realizacji podstawy programowej oraz rozwijania swoich zainteresowań.
Rekrutacja uczniów do projektu odbędzie się na podstawie diagnozy lub opinii wychowawcy, opinii nauczyciela prowadzącego daną formę zajęć. Szczegółowe informacje dostępne są u koordynatora projektu /dyrektora szkoły/ oraz wychowawców, nauczycieli i specjalistów realizujących poszczególne zajęcia.
red. Anita Kucia - Dyrektor PSP w Rajbrocie
Niecodzienna lekcja historii z Grupą Artystyczną „Rekonstrukto”
Dnia 7 grudnia naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprezentowała zebranym uczniom pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 39 – czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, polski mundur wojskowy, bezpieczne repliki broni. W przedstawieniu aktywny udział wzięła zgromadzona publiczność, która zapoznała się z techniką wojskową, łącznością i zaopatrzeniem. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy. Największą atrakcją dla młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów. Ta żywa i interesująca lekcja historii z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
red. Anna Piech
3
Jesteśmy laureatem konkursu CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”!
Z niecierpliwością czekamy na nagrody, które zostaną nam przesłane pocztą. Cieszymy się, że kolejny raz znaleźliśmy się na codeweekowej mapie działań związanych z kodowaniem i programowaniem.
red. Agata Pietrzyk
Gala Laureatów konkursu plastycznego
W niedzielę 4 grudnia w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Kartka na Boże Narodzenie”, który został zorganizowany dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Zadaniem konkursowym było własnoręczne wykonanie kartki świątecznej o tematyce Bożego Narodzenia z uwzględnieniem akcentów związanych z Gminą Lipnica Murowana. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, pobudzanie aktywności twórczej oraz pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza pisanie kartek, które w dzisiejszych czasach zostały zastąpione wysyłaniem życzeń przez komunikatory społecznościowe, czy SMS.
Z naszej szkoły laureatami zostali:
-
Trojan Magdalena (uczeń, klasa: 5b),
-
Fąfara Maciej (uczeń, klasa: 6b),
-
Gajec Jagoda (uczeń, klasa: 7a),
-
Radzięta Jakub (uczeń, klasa: 5a),
-
Olchawa Aleksandra (uczeń, klasa: 1a)
-
Mulka Ksawery (uczeń, klasa: 2a)
-
Trojan Rita (uczeń, klasa: 3b)
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Warto nadmienić, że wręczenie nagród poprzedzone było obejrzeniem kilku bajek przygotowanych przez dzieci uczęszczające na świetlice wiejskie w naszej gminie. Dzieci z Rajbrotu, nasi uczniowie, pod kierunkiem pani Barbary Radzięty - Krawczyk przygotowali i przedstawili bajkę pt. "Mikołajkowa przemiana".
Autor zdjęć: Paweł Heród i rodzice uczniów PSP.
4-
„Młodsi pomagają starszym”
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „ Z kulturą mi do twarzy”, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej zrealizowali kolejne zadanie o nazwie : „Młodsi pomagają starszym”. W klasach odbyły się liczne pogadanki i rozmowy kierowane. Uczniowie obejrzeli krótkie filmiki oraz stworzyli mapę myśli na podany temat. Wykonali także plakaty w grupach. Najbliższe dni będą też okazją do wcielenia w życie poznanych prawideł. Wielkimi krokami zbliżają się bowiem Święta. Wielu uczniów pomaga swoim starszym sąsiadom, osobom samotnym z rodziny lub otoczenia. Można zrobić zakupy, wyprowadzić psa, pomóc w porządkach. Można też zwyczajnie porozmawiać, wyjść na spacer, uśmiechnąć się i wysłuchać.
Pamiętajmy o pomocy starszym ludziom przez cały rok. Dobro zawsze powraca.
red. Lucyna Paruch
1
Poetyckie wyróżnienia
W środę - 30 listopada - w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwkowej siedemnasty już raz zorganizowano Konkurs Poetycko – Fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…” Uczniowie z kilku powiatów nadesłali na adres organizatora własne teksty poetyckie, które należało uzupełnić samodzielnie wykonaną fotografią. Obie prace miały stanowić całość. Fotografię należało potraktować, jako interpretację tekstu poetyckiego. Do pierwszego etapu zgłoszono kilkadziesiąt prac. Ich oceny dokonała komisja konkursowa reprezentowana m.in. przez znanego fotografa Adama Bujaka oraz Ryszarda Ostrowskiego. Jury do grona laureatów i wyróżnionych zakwalifikowało dwudziestu pięciu finalistów. W tym gronie znalazły się trzy uczennice naszej szkoły: Katarzyna Kanownik oraz Jagoda Gajec z klasy VII, a także Maja Gajec - uczennica klasy IV. Jurorom i zgromadzonej publiczności zaprezentowały wyróżnione utwory. Kasia oraz Maja otrzymały podwójne wyróżnienie w kategorii „Wyjątkowy wiersz” oraz „Interesująca fotografia”, Jagoda natomiast wyróżnienie w pierwszej kategorii. Oprócz tomiku wierszy z poprzednich edycji konkursu, nagrodzono laureatki zestawem słuchawek oraz nagrodami książkowymi i pamiątkowym dyplomem. To duży sukces naszych uczennic. Starsze dziewczynki zostały kolejny raz laureatkami konkursu. Gratulacje należą się także Mai, która zadebiutowała tekstem poetyckim i zdecydowała się zaprezentować swą pracę szerszemu gronu odbiorców.
Gratulujemy laureatkom i życzymy sukcesów w podobnych konkursowych rywalizacjach.
red. Iwona Mularz
5
Kodowanie po angielsku
Nauka kodowania poprzez zabawę, która wykorzystuje język angielski, to doskonały sposób poznania języka programowania. Wspólne zabawy uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Jest to szansa dla uczniów na rozwinięcie kompetencji, które przydadzą się w każdym zawodzie. Takie umiejętności jak współpraca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów, przewidywania, czy logicznego myślenia możemy trenować razem z dziećmi podczas zabaw w kodowanie. W klasach pierwszej i drugiej podjęliśmy się pierwszych prób kodowania na zajęciach z języka angielskiego. Za pomocą kolorowych kubeczków powtarzaliśmy angielskie nazwy kolorów i cyfr. Następnie za pomocą patyczków z gwiazdkami szukaliśmy dzieciom domu powtarzając słownictwo z działu. Do pracy posłużyła nam specjalna mata do kodowania. Uczniowie chętnie brali udział w lekcji, a poszukiwanie nowych rozwiązań było dla nich przyjemnością.
red. Ilona Solarz
"A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna..."
Kolejny krok w stronę programowania
Kolejny miesiąc z zestawem Arduino za nami. Każdy z nas już wie, co kryje w sobie zestaw Arduino i do czego służy dana część. Przyszła kolej na oprogramowanie, z którego będziemy korzystać. Do wgrywania szkiców na płytkę Arduino nie wystarczy zasilanie jej za pośrednictwem złącza USB. Aby ładować szkice, należy zainstalować oprogramowanie Arduino na swoim komputerze. To kolejne zadanie, z którym będziemy mierzyć się przez najbliższe tygodnie.
red. A. Pietrzyk
Majsterkowicz w akcji.
Och co to był za miesiąc. Skręcanie, rozkręcanie. Śrubka po śrubce zgodnie ze schematem budowaliśmy pierwszego robota. Jeśli ktoś się pomylił i zrobił nie tak jak na schemacie, musiał poprawiać. Nic tu szybkość nie pomogła, tylko dokładność pozwoliła dotrzeć do końca. Wiemy już dużo o zmysłach robota i naszych. Teraz czeka nas trudne zadanie, bo będziemy programować nasz pojazd.
red. A. Pietrzyk
Programowanie druku 3D.
- 5
Architekci i ich dzieła.
Wśród naszych uczniów być może kryją się przyszli architekci krajobrazu. Kto wie? Makiety, które wykonali, pokazują, że potencjał jest ogromny. Nie brakuje pomysłowości i precyzji. Uczniowie niezwykle chętnie korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” tworząc swoje wizje.
red. Rafał Pajor
Dmuchawce, latawce, wiatr….
Każde dziecko z radością patrzy jak po niebie płyną latawce trzymane na sznurkach. Można je kupić w niemal każdym sklepie z zabawkami. Ile jednak radości przynosi fakt, że ten latawiec wyszedł spod własnych rąk wiedzą ci, którzy sami je zrobili w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.
red. Rafał Pajor
1
Archiwum Aktualności
Nasze media społecznościowe