• “Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”
          • “Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”

          • Może to listopadowa melancholia nasunęła Kasi Kanownik pomysł na wiersz „Kochany Dziadek”, a może nieutulona tęsknota za kimś drogim, kto odszedł niedawno? Wspomnienia przywołało zdjęcie, na którym widać otoczonego wianuszkiem wnucząt pana Bogusława. „Tak było, ale już nie ma…” - zaczyna się liryk, który zapewnił naszej szóstoklasistce pierwsze miejsce w kategorii „Wyjątkowy wiersz” w konkursie poetycko – fotograficznym organizowanym corocznie w PSP w Iwkowej. Serdecznie gratulujemy.

             

            Kochany Dziadek

            Było tak, 

            tak było, 

            ale już nie ma, 

            bo przyszła śmierć

            i zabrała 

            tę uśmiechniętą twarz 

            i marzenia.

                                                                                                                                                                   

            Teraz smutek w każdy kątek zagląda.

            Wspólne chwile wracają echem we wspomnieniach.

            Pusty fotel jak otwarta w sercu rana.

            I łza, która cicho spływa po policzku,

            kiedy jestem sama.

            Gdzie się podział kubek z napisem "Kochany Dziadek"?                                                                                          

            Poszukam... 

            Obok zdjęcia postawię.

            I to zdjęcie, i kubek 

            od zapomnienia ocalę.

             

            Katarzyna Kanownik

             

            red. B. Fortuna

        • Lubię swój zawód
          • Lubię swój zawód

          • Choroba, pobyt w szpitalu, umieranie… Te trudne tematy, choć pomijane w mediach i w codziennych rozmowach, są obecne w szkolnych lekturach. Niełatwo się o nich rozmawia, bo wywołują egzystencjalny lęk i budzą niepokój o przyszłość. Są jednak osoby, które świadomie pomagają chorym, pracują z nimi na co dzień. I wiedzą więcej. To wolontariusze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze. Co pociąga ich do takiego zawodu? Czy pomaganie innym jest łatwe? W nawiązaniu do omawianej lektury E. E. Schmitta „Oskar i pani Róża” klasa VII a wraz z wychowawczynią zaprosiła na lekcję mamę jednego z uczniów i przeprowadziła z nią wywiad. Pani Karolina Tabor jest pielęgniarką pracującą od dwóch lat na oddziale chirurgii w SP ZOZ w Brzesku.

            Uczeń: - Jacy pacjenci trafiają na oddział, w którym pani pracuje?

            KT: - Są to najczęściej osoby, które mają wcześniej zaplanowane zabiegi, więc można spokojnie przygotować ich do operacji, chwilę z nimi porozmawiać.  Zdarzają się jednak przypadki nagłe, kiedy stan pacjenta niespodziewanie się pogarsza, występuje na przykład krwawienie, i wtedy trzeba działać szybko.

            U: - Jaka jest pani rola? Czy uczestniczy pani w operacjach?

            KT: - Nie. Moim zadaniem jest przygotowanie pacjenta do zabiegu, na początku muszę pobrać krew, oznaczyć grupę krwi itd.

            U: - Czy po operacji pacjenci szybko opuszczają szpital?

            KT: - Jeśli nie ma komplikacji, zazwyczaj dość szybko wypisywani są ze szpitala. Ale trafiają do nas również pacjenci onkologiczni, którzy mają na przykład usuwany żołądek czy jelito grube, to są najtrudniejsze przypadki. Opieka nad nimi trwa około dwóch tygodni, włącza się wtedy m. in. żywienie pozajelitowe i bacznie obserwuje się stan pacjenta.

            U: - Które sytuacje są dla pani najbardziej stresujące?

            KT: - Zdecydowanie obserwacje pacjenta po operacji – kontrolowanie drenów, opatrunków, sprawdzanie, czy nie następuje np. krwotok wewnętrzny. Trzy – cztery razy w miesiącu wypada dyżur w tzw. sali wzmożonego nadzoru (sala nr 10). Trafiają na nią pacjenci po rozległych zabiegach operacyjnych, w ciężkim stanie zdrowia, czasami podłączeni do respiratora wymagający całodobowej obserwacji. Pełnimy tam dyżur 12 h przed komputerem, wpisując co godzinę parametry krążeniowe pacjenta i monitorujemy jego stan zdrowia.

            U: - Czy ten zawód mogą wybierać również mężczyźni? Zna pani jakiegoś pielęgniarza?

            KT: - Na moim oddziale pracują tylko pielęgniarki, ale mam kilku kolegów pielęgniarzy. Częściej można spotkać ich na przykład na oddziałach SOR – u, bo tam potrzebne są osoby z większą siłą fizyczną. To zawód nie tylko dla kobiet.

            U: - A kiedy podjęła pani decyzję, że zostanie pielęgniarką? Jak długo i gdzie przygotowywała się pani do tego zawodu?

            KT: - Pomysł pojawił się już w gimnazjum, bardzo lubiłam uczyć się biologii, chemii. Miałam tez możliwość pracy przez krótki okres w charakterze wolontariuszki w szpitalu. Potem wybrałam liceum o profilu biologiczno – chemicznym i kształciłam się dalej, uzyskując licencjat z fizjoterapii, a potem zdecydowałam się na pielęgniarstwo. Obecnie kontynuuję studia magisterskie.

            U: -  Z którymi przedmiotami miała pani najwięcej problemów na studiach?

            KT: - Zdecydowanie najtrudniejsza była farmakologia, anatomia i chemia.

            U: - Jest coś, czego nie lubi pani robić jako pielęgniarka?

             KT: - Nie lubię zmieniać opatrunków. Oczywiście, nie unikam tego zajęcia, ale na szczęście na oddziale pracuje też od poniedziałku do piątku pani opatrunkowa, która ma w tym zakresie największe doświadczenie. 

            U: - Czy widziała pani śmierć? Jak wyglądają takie momenty w szpitalu?

            KT: - To temat trudny, zahaczający o tajemnicę. Jedni odchodzą spokojnie, we śnie. Inni bardzo cierpią, ale medycyna pomaga im w takich chwilach (podaje się np. morfinę). Miałam tez możliwość zaobserwować, że pacjent nie może odejść, bo jakby na kogoś czeka i chce z kimś porozmawiać, coś jeszcze wyjaśnić.  Dopytujemy się wtedy dyskretnie, szukamy kontaktu z rodziną albo konkretną osobą i rzeczywiście czasem po takiej rozmowie chory spokojnie umiera. Jeśli pacjent jest osamotniony, nie ma rodziny, czasem modlimy się z nim wspólnie, zapalamy świecę…

            U: - Ratowała pani bezpośrednio czyjeś życie?

            KT: - Tak, ale nie robiłam tego samodzielnie, tylko w zespole. Reanimowaliśmy osobę przez około godzinę, to duży wysiłek fizyczny, dlatego nie dalibyśmy rady zrobić tego osobno. Zmienialiśmy się co 3 minuty, aby podtrzymać funkcje życiowe pacjenta. Udało się.

            U: - Jak godzi pani życie prywatne z zawodowym? Czy można zapomnieć o tych wszystkich trudnych sytuacjach, kiedy wraca się do domu?

            KT: - Tak, to rzeczywiście nie jest łatwe. Na ogół udaje mi się zapomnieć o pracy, ale bywają dni, kiedy to jest niemożliwe, na przykład gdy umiera młoda osoba. Nawet po dwunastu godzinach pracy nie można przestać o tym myśleć. Trudne są też dyżury w święta, weekendy, kiedy chciałoby się spędzić ten czas z rodziną.

            U: - Czy jest pani zmęczona pracą? Nie boi się pani szybkiego wypalenia zawodowego?

            KT: - Nie. Lubię swoją pracę. Cały czas się czegoś uczę, głównie od starszych koleżanek. W książkach jest teoria. Ktoś musi ci pokazać, jak wkłuć się w żyłę, jak założyć sondę, jak rozpuścić i podawać leki. W tym zawodzie liczy się nie tylko wiedza, ale nawet bardziej doświadczenie. Pomaganie innym daje naprawdę dużo satysfakcji. Nie zauważam wypalenia zawodowego u starszych pielęgniarek, raczej zmęczenie fizyczne. Często z wiekiem pojawiają się choroby współistniejące i to może utrudniać pracę w naszym zawodzie.

            U: - Jakie relacje ma pani z pacjentami? Czy potrafią okazywać wdzięczność?

            KT: - Myślę, że mam dobre relacje z chorymi. Są zazwyczaj zadowoleni z opieki, często dziękują. Bardzo rzadko zdarza się, że pacjent zażyczy sobie zmiany osoby, która ma np. pobrać krew, ma do tego prawo. Staramy się rozmawiać z pacjentami przed i po operacji, oswajać ich z trudną sytuacją, rozwiewać wątpliwości. Nie wszyscy chorzy chcą jednak rozmawiać, wtedy włącza się psycholog. Z kolei pełnej informacji na temat leczenia może udzielać tylko lekarz. 

            U: - Jakie ma pani zdanie na temat szczepień przeciw COWID – 19? Wiele osób uważa, że są one niepotrzebne.

            KT: - Pracowałam trzy miesiące na oddziale covidowym i opiekowałam się zarażonymi pacjentami. Widziałam, w jak szybkim tempie rozwija się wirus i błyskawicznie niszczy płuca. Dlatego zdecydowanie uważam, że powinniśmy się szczepić. Jeśli zaszczepiłaby się znaczna większość społeczeństwa, szybciej wrócilibyśmy do normalności. Nie jest dobrze, kiedy ktoś powtarza fałszywe przekonania na temat szczepień rozpowszechnione w Internecie. Szkodzi w ten sposób sobie i innym.

            U: - Dziękujemy za rozmowę. Życzymy dużo sił, pogody ducha i optymizmu w codziennej pracy oraz realizacji dalszych planów zawodowych.

            red. B. Fortuna

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony w dniu 20 listopada to wyjątkowy dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Uczniowie klasy 5a przygotowali okolicznościowy plakat, jak również nagrali piosenkę o Prawach Dziecka. Chcieli w ten sposób przypomnieć najważniejsze przesłanie, jakim jest troska o dzieci i ich prawa, aby mogły w pełni rozwijać swój potencjał. Czuły się bezpiecznie, mogły się śmiać i śpiewać.

            Prawa_Dziecka_klasa_5a.mp4​​​​​​​

            red. D. Golonek-Suder

          • Dziękujemy obrońcom naszych granic.

          • W związku z trudną sytuacja na granicy z Białorusią oraz w nawiązaniu do obchodów Święta Niepodległości  Szkolne Koło „Caritas” zorganizowało akcję „Dziękujemy obrońcom naszych granic”. Uczniowie przygotowali ponad 300 kolorowych kartek z życzeniami dla naszych pograniczników i żołnierzy, którzy w bardzo trudnych warunkach mierzą się z zaistniałą rzeczywistością na naszej wschodniej granicy. Uważamy, że w chwilach tak ciężkiej próby, winni jesteśmy im słowa otuchy i wsparcia. Każdy gest zwykłej ludzkiej solidarności jest w takiej sytuacji bezcenny.

            Nasza akcja dostrzeżona została przez media, takie jak „Gość Niedzielny”, Radio RDN Małopolska, czy też portal „Bochnianin PL”. Skontaktował się z nami również jeden z żołnierzy pełniący służbę na polsko-białoruskiej granicy. Przekazał nam słowa podziękowania, również od swoich kolegów, którzy są nam bardzo wdzięczni za przeprowadzenie tej akcji. Potrzebowali takiego wsparcia, zwłaszcza po serii brutalnych i głęboko krzywdzących wypowiedzi, które pojawiły się w przestrzeni medialnej pod adresem polskich służb. Żołnierz relacjonuje, że wraz z Kolegami mierzy się z ogromnym lękiem, niepewnością, poczuciem fizycznego i psychicznego obciążenia. Choć wielu z Nich brało już udział w bardzo wymagających misjach pokojowych na całym świecie, to w obecnej służbie trudność dodatkową stanowi fakt, że przychodzi im troszczyć się bezpośrednio o swoją Ojczyznę, swój Dom. Jak dodaje, wsparcie i modlitwa ze strony dzieci są dla nich szczególnie ważne, bo praktycznie każdy z nich zostawił w domu swoich bliskich.

            https://www.rdn.pl/religia/to-podziekowanie-za-ich-ciezka-prace-sluzby-chroniace-granice-dostana-laurki-od-uczniow-z-rajbrotu

             

            Opiekunowie SKC

            Ks. Krzysztof Jankowski

            Mirosław Koralewski

          • Gminne Obchody Święta Niepodległości

          • Przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie uczestniczyli w Gminnych Obchodach Święta Narodowego, które miały miejsce w Lipnicy Murowanej. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych spod budynku OSP do kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w obronie naszego kraju. Następnie wszyscy udali się na rynek, tam delegacje gminnych instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym obecność Marszałka Józefa Piłsudkiego na ziemi lipnickiej.

          • ,,Czytanie łączy pokolenia” w edukacji wczesnoszkolnej

          • 19 listopada b.r. minął w edukacji wczesnoszkolnej jako Dzień Wspólnego Czytania. Akcja została zorganizowana w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. ,,Edukacja wczesnoszkolna z pomysłem”.

            Do wspólnego czytania zaprosiliśmy niektóre babcie oraz mamusie. Panie przeczytały dla wszystkich uczniów wybrane legendy, baśnie oraz bajki. Wszyscy uważnie słuchali, by w dalszej części zajęć wykonać pracę plastyczną związaną z tematem dnia. Serdecznie dziękujemy naszym gościom: p. Wandzie Trojan, p. Grażynie Goc oraz p. Renacie Kaczmarczyk, za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za poświęcony nam czas.  Na zakończenie naszego spotkania wszyscy uczniowie zostali obdarowani słodkościami, za które bardzo dziękujemy.

            red. L. Paruch

          • Obchody Święta Niepodległości w klasach pierwszych

          • Klasy pierwsze obchodziły Święto Niepodległości 12 listopada (a nie dwa dni wcześniej, jak wszystkie inne klasy, gdyż tego dnia uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni).Wzorem pozostałych uczniów naszej szkoły pierwszoklasiści uczestniczyli online w akademii uświetniającej rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Podczas zajęć plastycznych uczniowie klasy I a zajmowali się wykonywaniem godła naszego państwa, a uczniowie klasy I b starali się w formie rysunków – laurek wyrazić wdzięczność żołnierzom broniącym granic naszego kraju. Uwieńczeniem obchodów tego ważnego święta była wspólna wycieczka na cmentarz w celu złożenia przy Grobie Partyzantów hołdu wszystkim tym, którzy polegli w obronie Ojczyzny.

            red. A. Koralewska

          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W NASZEJ SZKOLE.

          • Dwudziesta rocznica Europejskiego Dnia Języków to wyjątkowy czas, by przypomnieć młodym ludziom, że nauka języków obcych jest bardzo ważna, a ich  znajomość znacznie ułatwia życie i pozwala znaleźć lepszą pracę.  Języków uczymy się przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią. Język to nie tylko słowa, ale też sposób myślenie i postrzegania świata.  Uczniowie z każdej klasy wykonali wspaniałe prace, które początkiem listopada udekorowały nasz korytarze stając się źródłem wiedzy o kulturze i historii danego kraju.  Poziom wykonania prac przerósł nasze oczekiwania i wybór tej najlepszej był niezwykle trudny. Ostatecznie wygrała klasa 5b. Wszystkim bardzo gratulujemy. 

             Każdy język ma swój stół z powyłamywanymi nogami, trudnymi do wypowiedzenia słowami, zdaniami. Przygotowałyśmy więc językowe łamańce. Uczniowie mogli się zmierzyć  z tym niełatwym zadaniem. Dużo było przy tym śmiechu i dobrej zabawy. Plączące język słowa ostatecznie poddawały się i każde brzmiało swym właściwym, poprawnym odcieniem. Jak uczyć się języków to śpiewająco. Chórzyści zaśpiewali "Panie Janie" w kilku językach -  wyszło im wspaniale. Wielojęzykowy kanon przypomina o tym, ze warto się uczyć i nie jest to aż takie trudne.

            Również młodsze dzieci włączyły się i wykonały prace plastyczne związane z nauką języków obcych.

            Uczniowie klasy 1b poznawali flagi różnych krajów europejskich, utrwalili nazwy kolorów po angielsku oraz słuchali piosenki "Hello in different languages". Dzięki tej piosence można było dowiedzieć się, jak powiedzieć "cześć" w kilku językach. Najwięcej radości sprawiły uczniom kolorowanki, przedstawiające najważniejsze atrakcje i symbole związane z omawianymi krajami.

            Ponieważ nie mogliśmy się spotkać wspólnie na sali gimnastycznej, dlatego też w nieco skromniejszy sposób dokonaliśmy podsumowania tego wydarzenia i obdarowaliśmy słodkościami wszystkich zaangażowanych. Dziękujemy i zachęcamy do codziennej zabawy z językami (nie)obcymi!

                                                                                                                                     Nauczyciele języków obcych

          • Już po grzybobraniu

          • Tydzień temu uczniowie klasy szóstej podsumowali projekt edukacyjny pt. „Grzybobranie” realizowany od września do końca października bieżącego roku pod okiem nauczycieli: B. Fortuny, D. Golonek – Suder i B. Matlęgi.

            Inspiracją był fragment "Pana Tadeusza" pt. „Grzybobranie”. Epopeję A. Mickiewicza, a zwłaszcza poetyckie opisy ojczystej przyrody, trudno analizować w ławce, dlatego zachętą do uważnej lektury miały być kreatywne działania w terenie: wyprawy do lasu, fotografowanie rozmaitych grzybów i wymyślanie oryginalnych porównań. Szóstoklasiści samodzielnie szukali informacji na temat grzybów jadalnych i niejadalnych, tworzyli lapbooki, poradniki dla grzybiarzy oraz quizy sprawdzające zdobytą wiedzę. Świetnie bawili się, nagrywając piosenkę „Rudy, rudy rydz” oraz odcinek kulinarnego programu. Podczas prezentacji najpierw pokazano scenki ilustrujące symbiozę wybranych drzew i grzybów leśnych a potem dyskutowano nad tym, czy z grzyboholizmu trzeba się leczyć. Zdecydowanie przeważyły argumenty, że takie uzależnienie na pewno nikomu nie zaszkodzi.

            Zbieranie grzybów jest długą i piękną, lokalną tradycją, warto ją pielęgnować, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy ciągle gdzieś pędzimy, zamiast czerpać radość ze spokojnego obcowania z naturą. W działania uczniów, częściowo wykonywane w grupach, aktywnie włączyli się bliscy, chętnie dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zdobyte umiejętności, zwłaszcza w zakresie praktycznego zastosowania technik komputerowych, szóstoklasiści z pewnością wykorzystają w przyszłości.     

            https://view.genial.ly/61488f64bc64f80ddaadcb27/presentation-grzybobranie-podsumowanie

            https://view.genial.ly/6145ad89ae7dec0dd432c1ce/presentation-nature-presentation

            https://www.mentimeter.com/s/83ba04e9fe155e6adbee5ae28f592305/2caaf45007c7

            https://www.mentimeter.com/s/038a740834df6757d2b72474a2ca1ee5/3ffb22f3616e/edit

             

            red. B. Fortuna

          • Harmonogram spotkań z rodzicami 17 listopada 2021 r.

          • Spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II odbędą się według następującego harmonogramu:

            • Uczniów klas I-III PSP 

            Kl. I a -  p. B. Golemiec – godz. 16.30, sala nr 1;

            Kl. I b – p. A. Koralewska  – godz. 16.00, sala nr 2;

            Kl. II a  – p. L. Paruch  - godz. 15.30, sala nr 3;

            Kl. II b – p. A. Radzięta – godz. 15.30, sala nr 9;

            Kl. III  – p. A. Nizioł – godz.17.00, sala nr 10 budynek główny szkoły.

            • Uczniowie klasy IV – VIII  PSP w  głównym budynku szkoły:

            Kl. IV a – p. B. Wieciech  – godz.16.00, sala nr 4;

            Kl. IV b -  p. A. Pietrzyk  – godz. 15.30, sala nr 16;

             Kl. V a -  p. M. Bodek – zebarnie odbędzie się w późniejszym terminie;

             Kl. V b -  p. B. Kuska – godz. 15.30, sala nr 15;

            Kl. VI  -  p. M.Koralewski – godz. 17.00, sala nr 17;

            Kl. VII  a -  p. B. Fortuna – godz. 16.00, sala nr 24;

            Kl. VII b -  p. I. Mularz  – godz. 16.00, sala nr 13;

            Kl. VIII  a -  p. S. Biernat-Krawczyk – godz. 15.30, sala nr 20;

            Kl. VIII  b -  p. A. Piech – godz. 16.00, sala nr 22.

          • Warsztaty zdobienia bombek choinkowych w klasie IIA

          • Klasa II A postanowiła solidnie przygotować się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. 12 listopada b.r. pod okiem Pani Małgorzaty Golemiec uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania bombek choinkowych. Zajęcia okazały się niezwykle ciekawe, interesujące i rozwijające wyobraźnię. Powstały różne ciekawe wzory namalowane farbami i utrwalone brokatem. Każdy uczeń otrzymał na własność dużą bombkę choinkową. Będzie mógł nią ozdobić swoje drzewko.

            Serdecznie dziękujemy p. Golemiec za poświęcony czas i pomoc w pracy.

            red. L. Paruch

          • Wycieczka klas pierwszych do Kopalni Soli w Bochni.

          •   10 listopada 2021roku uczniowie klas pierwszych – niektórzy po raz pierwszy, mimo zamieszkiwania w  pobliżu Bochni - byli na  wycieczce w kopalni soli.

              Pobyt w podziemiach pozwolił im  przeżyć wspaniałą przygodę, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i korzystnie wpłynął na ich zdrowie. Dzieci, wędrując ciemnymi korytarzami najstarszej w Polsce kopalni, poznały historię wydobywania soli, trudną pracę górników, legendy związane z historią regionu. Z uwagą słuchały opowieści przewodnika, ale największą radość sprawił im przejazd górniczą kolejką(Kubuś) oraz efekty specjalne przenoszące  w czasie do trzynastego wieku.

              Zwiedzanie kopalni odbywało się z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych, a mimo to pierwszaki wróciły z wycieczki do domu radosne i zadowolone.

            red. B. Golemiec

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 10 listopda w naszej szkole odbyła się online akademia upamiętaniająca dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość. Montaż słowno - muzyczny wraz z animacją ukazującą drogę odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości przygotowali uczniowie klas czwatych wraz ze swoimi wychowawcami p. A. Pietrzyk i B. Wieciech, a p. D. Golonek-Suder czuwała nad oprawa muzyczną przygotowując chór. Na początku spotkania online zabrała głos pani dyrektor Anita Kucia. Wszyscy uczniowie o godzinie 11.11 odśpiewali hymn włączając się w ogólnonarodowe przedsięwzięcie "Szkoła do hymnu".

            Historia naszego kraju okupiona była krwią i blizną. Losy dziejowe nie oszczędzały nas. Heroiczne zmagania naszych przodków na zawsze zostaną w pamięci, bo sprawiły, że dzisiaj – tutaj możemy stać wolni, niepodlegli. Chwała wszystkim tym, którzy walczyli w imię Ojczyzny, którzy uczyli nas patriotyzmu. Oni z pewnością dedykowaliby nam, potomnym słowa:

            Nie wstydź się mówić – serce

            Dla nich to nadmiar patosu

            Nie wstydź się mówić – Polska

            Jeśli to sens twego losu.

             

        • Akcja "Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego" zakończona.
          • Akcja "Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego" zakończona.

          • W tym roku w naszej szkole zebrano rekordową liczbę – prawie 600 lampek. Większą część odebrała od nas p. Anna Leśniewska – redaktor Polskiego Radia Rzeszów, która przekazała je do Lwowa. Pozostałe znicze zostanąźniejszym terminie przetransportowane na Kresy przez tarnowskich działaczy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Tam będą zapalone na polskich cmentarzach w Wigilię Bożego Narodzenia. 

            Tegoroczny sukces Szkolnego Koła CARITAS zawdzięczamy ciężkiej pracy koordynatorów naszej akcji: Igorowi i Norbertowi z klasy VIIb. Ich zaangażowanie i pomysłowość bez wątpienia zasługują na szczególną pochwałę i wyróżnienie. Serdeczne podziękowania należą się również wszystkim uczniom, którzy wsparli nasze działania przekazując białe i czerwone znicze.

            Część zebranych zniczy pragniemy w tym roku przeznaczyć na uhonorowanie naszych bohaterów – partyzantów, którzy zginęli w Rajbrocie na Mulowcu w listopadzie 1944 r. W tym celu delegacje uczniów z naszej Szkoły zapaliły lampki na grobie partyzantów na cmentarzu na Fielkowie,, a także pod pomnikiem na Mulowcu.

            "Światełko pamięci" zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian. 

            Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie, został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach. 

            Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany, ponownie otwarto go w 2005 r. 

            Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

            Źródło: TVP Reszów

            red. M. Koralewski

          • Tym, o mogiłach których nikt nie pamięta...

          • Początek listopada to okres, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Niestety na każdym cmentarzu  znajduje się wiele opuszczonych nagrobków, o których nikt już nie pamięta. Korzystając z akcji zapoczątkowanej przez księdza katechetę, polegającej na zbiórce zużytych, ale wciąż nadających się do ponownego użycia zniczy, klasa II B zaopatrzona we wkłady oraz własne znicze, udała się na cmentarz parafialny na „Górkach”, by zapalić światełko na zaniedbanych i zapomnianych mogiłach. Dzięki takim akcjom dzieci nie tylko oddają cześć zmarłym, ale również uczą się szacunku do tradycji. Co więcej, zachowanie uczniów świadczy o tym, że i w dziecięcych umysłach pojawia się chwila refleksji i zadumy.

            red. A. Radzięta

        • 1 listopada - pamiętamy o zmarłych.
          • 1 listopada - pamiętamy o zmarłych.

          • "Święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu wolni." /2 Mach 12,46/

            Uczniowie naszej szkoły nie zapominają o wieloletniej nauczycielce pracującej i żyjącej w Rajbrocie pani Antoninie Prorokowej, której imię nosiło Publiczne Gimnazjum. Z racji uroczystości Wszystkich Świętych posprzątali nagrobek, złożyli kwiaty i zapalili znicz. 

            Kultywując pamięć o tych, którzy służyli rajbroczanom, odwiedzili także grób ks. Kanonika Ludwika Musiała, który przez wiele lat był proboszczem tutejszej parafii.

            W tym okresie zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli nie mogliśmy zpaomniec o naszym Patronie Szkoły. Uczniowie klas najmłodszych zapalili znicz przy Sercu Jana Pawła II.

          • “SŁOWEM MALOWANE” - konkurs recytatorski rozstrzygnięty.

          •  Dnia 29 września odbyły się przesłuchania do X edycji konkursu “Słowem malowane”. 

            W etapie szkolnym wzięło udział trzynastu uczniów z klas 4-6 oraz pięć osób z klas starszych. Do gminnego etapu zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów. W dniu 7 października udaliśmy się do świetlicy wiejskiej w Rajbrocie, gdzie po raz kolejny zaprezentowaliśmy swoje umiejętności w recytowaniu. Każdy z nas chciał pokazać się z jak najlepszej strony, lecz stres dawał się nam we znaki. Na wyniki rywalizacji czekaliśmy aż 17 dni. Gminny Konkurs Recytatorski “Słowem malowane” odbył się 24 października w Gminnym Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Laureaci po raz trzeci zaprezentowali swoje baśnie, bajki lub legendy. Na finał przybył pan wójt Tomasz Gromala, rodzice laureatów i inni zaproszeni goście. Organizatorzy przygotowali różne konkursy o bajkach polskich pisarzy. Nadszedł moment, na który wszyscy czekali. Zaproszono wszystkich laureatów na scenę i ogłoszono wyniki.

            W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce zajęła Martyna Fitrzyk (kl. 4b) (legenda ”O stópce królowej Jadwigi”), trzecie natomiast Jakub Radzięta (kl.4a) (“Bajka o królu Dardanelu”). 

            Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymała Katarzyna Kanownik (kl.6) (legenda “Kazimierz Wielkim Kumem”).

            W kategorii klas starszych na drugim miejscu uplasował się Samuel Dekert (kl.7a) (ballada”PaniTwardowska).  Na wyróżnienie zasłużył Norbert Paciorek z klasy 7b recytując legendę “Jak powstały Karpaty”. Po ogłoszeniu wyników wykonano pamiątkowe zdjęcie. Na koniec z okazji X edycji konkursu nie mogło zabraknąć tortu. Zaszczyt zdmuchnięcia świeczek przypadł panu wójtowi, który o pomoc poprosił trzy najlepsze uczestniczki, czyli laureatki pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych.

            Zachęcamy do corocznego udziału w tak wspaniałym konkursie. Każdy z nas kształtuje nie tylko swe umiejętności sceniczne, ale poznajemy wiele nowych ciekawostek z dziedziny literatury. 

            red. Katarzyna Kanownik, Jagoda Gajec - uczennice klasy 6 Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie.  

            Galerię zdjęć z wieczoru poetyckiego można obejrzeć na: http://www.kulturalipnica.pl/2-aktualnosci/984-wieczor-poetycki-bajki-basnie-legendy

          • Wyjście uczniów klas drugich na cmentarz do Rakowca

          • 29 października, w piękne, słoneczne przedpołudnie uczniowie klasy II A i II B wraz z wychowawcami wybrali się na cmentarz żołnierski położony w Rakowcu. Nie zniechęciła nikogo duża odległość do pokonania. Przed dniem Wszystkich Świętych najmłodsi uczniowie mieli okazję nawiedzić cmentarz, pomodlić się, zapalić znicze i poszerzyć swoją wiedzę na temat historii Polski. Dla wielu uczniów był to pierwszy pobyt w tym miejscu.

            red. L. Paruch

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych