Corocznie 22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi, zaś 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Odpowiadając na apel nauczycieli przyrody, biologii oraz wychowawców, uczniowie klas IV – VIII do końca roku szkolnego zaangażowali się w zbiórkę makulatury oraz plastikowych nakrętek. Tych ostatnich uczniowie klas I – III zgromadzili duże ilości. W zbiórkę nakrętek i makulatury włączyli się też rodzice i najbliżsi uczniów. Nakrętki różnych kolorów i rozmiarów zamiast trafić na wysypisko, to fundusze z ich sprzedaży trafią na pomoc dla jednego z mieszkańców naszej miejscowości.
W tym miejscu chcemy podziękować panu Krzysztofowi Janiczkowi, który wspiera naszą akcję, segreguje nakrętki i transportuje do punktu sprzedaży. Dobro wraca.
Zebrano też ponad 900 kg makulatury, czyli uratowaliśmy wycinkę 17 drzew. Nasza szkolna biblioteka wzbogaci się o nowe woluminy, gdyż całość funduszy uzyskanych ze sprzedaży makulatury zostanie przekazana na zakup książek.
Zbierając makulaturę uchronisz niejedno drzewo, ale czy tylko? Pomyśl drogi czytelniku.
Przeciętny Polak zużywa około 50 kg papieru w ciągu roku. Niestety tylko 40% makulatury poddawane jest recyklingowi. Wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę, jakie korzyści niesie ze sobą ponowa przeróbka zużytego papieru i jak wiele drzew, energii elektrycznej i wody, można dzięki temu zaoszczędzić. Co zrobić ze zużytą makulaturą i jakie efekty zapewnia recykling?
Korzyści i efekty recyklingu.
Zużycie papieru na świecie wciąż rośnie, dlatego selektywna zbiórka i recykling makulatury jest absolutną koniecznością, a dodatkowo przynosi mnóstwo korzyści. Do najważniejszych zalicza się:
- zmniejszenie wycinki drzew - tona papieru wyprodukowanego z makulatury ratuje 17 drzew przed wycinką;
- oszczędność wody - recykling tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 26 tysięcy litrów wody;
- oszczędność prądu - tona papieru z recyklingu równa się 4200 kWh zaoszczędzonej energii;
- ograniczenie wielkości wysypisk - zmniejszenie papierowych odpadów pozwala ograniczyć szkodliwość wysypisk;
- poprawa stanu powietrza - dzięki recyklingowi zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza poprzez ograniczoną emisję dwutlenku węgla;
- oszczędność pieniędzy - produkcja papieru z makulatury jest kilkakrotnie tańsza niż produkcja
z drewna.
Wakacje to czas wypoczynku, który dzieciom i młodzieży w pełni się należy. Zatem wypoczywajcie aktywnie, twórczo i bezpiecznie. Pomimo wakacji nie zapominajcie o nadal trwającej akcji zbiórki surowców wtórnych, razem możemy więcej.
PAMIĘTAJ! ZIEMIĘ MAMY TYLKO JEDNĄ!
Koordynatorzy akcji:
Barbara Wieciech, Barbara Matlęga