W tym roku w naszej szkole zebrano rekordową liczbę – prawie 600 lampek. Większą część odebrała od nas p. Anna Leśniewska – redaktor Polskiego Radia Rzeszów, która przekazała je do Lwowa. Pozostałe znicze zostaną późniejszym terminie przetransportowane na Kresy przez tarnowskich działaczy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Tam będą zapalone na polskich cmentarzach w Wigilię Bożego Narodzenia.
Tegoroczny sukces Szkolnego Koła CARITAS zawdzięczamy ciężkiej pracy koordynatorów naszej akcji: Igorowi i Norbertowi z klasy VIIb. Ich zaangażowanie i pomysłowość bez wątpienia zasługują na szczególną pochwałę i wyróżnienie. Serdeczne podziękowania należą się również wszystkim uczniom, którzy wsparli nasze działania przekazując białe i czerwone znicze.
Część zebranych zniczy pragniemy w tym roku przeznaczyć na uhonorowanie naszych bohaterów – partyzantów, którzy zginęli w Rajbrocie na Mulowcu w listopadzie 1944 r. W tym celu delegacje uczniów z naszej Szkoły zapaliły lampki na grobie partyzantów na cmentarzu na Fielkowie,, a także pod pomnikiem na Mulowcu.
"Światełko pamięci" zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian.
Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie, został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.
Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany, ponownie otwarto go w 2005 r.
Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.
Źródło: TVP Reszów
red. M. Koralewski