• 3 MAJA ŚWIĘTOWANY GMINNIE
          • 3 MAJA ŚWIĘTOWANY GMINNIE

          • 3 maja przedstawiciele naszej społeczności szkolnej, czyli uczniowie należący do pocztu sztandarowego oraz pani wicedyrektor Małgorzata Rudek, uczestniczyli w Mszy Świętej w Lipnicy Muowanej, podczas której modlili się za poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy AK, Żołnierzy Wyklętych oraz strażaków. 

        • Majowe świętowanie
          • Majowe świętowanie

          • „Święta miłości kochanej Ojczyzny

            Czują cię tylko umysły poczciwe

            Dla ciebie zjadłe smakują trucizny

            Dla ciebie peta, więzy niezelżywe”

            Oto fragment jednego z tekstów, które wybrzmiały dzisiaj na sali gimnastycznej naszej szkoły. Nauczyciele oraz młodzież  zebrali się w tym miejscu, aby uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Ustawy Zasadniczej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Akademia została przygotowana przez uczniów klas czwartych pod kierunkiem pań: Ilony Solarz i Iwony Mularz. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się, w jakich okolicznościach doszło do uchwalenia konstytucji, kogo uznajemy za jej twórców. Nie zabrakło szlachty, mieszczan oraz samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który złożył uroczystą przysięgę. Występy małych artystów zostały wzbogacone śpiewem pieśni okolicznościowych w wykonaniu solistów oraz chóru przy akompaniamencie  pani Doroty Golonek - Suder, która zadbała o oprawę muzyczną dzisiejszej uroczystości. Młodzi wykonawcy dostojnie zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Układ taneczny został przygotowany pod kierunkiem pani Jolanty Hojdy. To doskonała lekcja historii oraz nauka szacunku wobec przeszłości naszego kraju i symboli narodowych.

            red. Iwona Mularz

            A_nasza_flaga.MP4

            Na_warszawskim_rynku.MP4

            Witaj_Majowa_Jutrzenko.MP4

        • Kolejne porządki w Rajbrocie
          • Kolejne porządki w Rajbrocie

          • Przed tygodniem obchodziliśmy Dzień Ziemi, a w poniedziałkowe przedpołudnie 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami porządkowali place i drogi położone w centrum Rajbrotu. Sprzątanie Małej Ojczyzny to już tradycja, gdyż czynimy to od lat. Tym razem nasze działania wpisały się w akcję ogłoszoną przez samorząd województwa pod  hasłem „Posprzątaj z nami Małopolskę”.

            red. Barbara Wieciech

        • Gminne zawody w piłkę nożną
          • Gminne zawody w piłkę nożną

          • W miniony piątek na boisku "Orlik" w Rajbrocie odbyły się mecze piłki nożnej chłopców ze szkół w Lipnicy Murowanej oraz Rajbrotu. Jako pierwsi do rozgrywek przystąpili uczniowe grupy młodszej. Był to mecz pełen emocji, musiała być dogrywka, która nie wyłoniła zwycięskiej drużyny. Dopiero rzuty karne zakończyły się  wynikiem 5:3 dla uczniów z Rajbrotu. Skład zwycięskiej drużyny: Krzysztof Leśniak, Kamil Łukasik, Wiktor Trojan, Filip Leśniak, Filip Stochel, Filip Trojan, Adrian Sytoń, Adam Gunia.

            Natomiast mecz uczniów w grupie starszej był o wiele spokojniejszy. Prym na boisku od początku wiedli zawodnicy z Lipnicy Murowanej wygrywając wynikiem 6:0.

            Skład drużyny: Mikołaj Matlęga, Adrian Domas, Patryk Hus, Igor Plewa, Jakub Surma, Filip Szpil, Bartosz Nowicki, Krzysztof Trojan.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszych etapach rozgrywek.

            red. Jolanta Hojda 

        • Wycieczka klas siódmych
          • Wycieczka klas siódmych

          • W środę, 24 kwietnia, uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Krosna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin zamku “Kamieniec” z XIV wieku, znajdującego się na skalistej górze w pobliżu miejscowości Odrzykoń w Podzamczu. Dzięki przewodnikowi uczestnicy poznali historię zamku. Potem wybraliśmy się do pijalni czekolady, gdzie można było degustować i kupić wytworzone tam produkty. Kolejnym punktem wyjazdu było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Niewiarygodne, ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi uczniowie. Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w tak nowoczesny i atrakcyjny sposób. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum uczniowie znaleźli się przy piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogliśmy obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Na naszych oczach powstała piękna róża. Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję stworzyć własną pracę malowaną na szkle. Uczniowie nanosili przygotowane wcześniej wzory zwierząt, roślin lub postaci na szkło, a następnie powstałe kontury wypełnili farbami. W ten sposób powstały przepiękne szklane obrazy. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Później uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.

            red. Krzysztof Janiczek

        • Dzień Ziemi w edukacji wczesnoszkolnej
          • Dzień Ziemi w edukacji wczesnoszkolnej

          • W dniu 22 kwietnia w edukacji wczesnoszkolnej odbył się Dzień Ziemi.

            W tym szczególnym dniu uczniowie klasy III a przygotowali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”, które w zabawny sposób przestawiło uczniom problemy Naszej Matki Ziemi.  Królewna Śmieszka mieszkała w pięknym, zielonym kraju, jednak gdy jej ojciec sprowadził do domu straszną królową, wszystko się zmieniło. Środowisko zostało zanieczyszczone, drzewa powycinane, a do zamku zakradł się paskudny potwór zwany Smogiem. Na szczęście Królewna Śmieszka spotkała na swojej drodze Ekoludki, które wszystko przywróciły do porządku i w królestwie znów zapanował ład i porządek.

            Kolejnym punktem uroczystości był Ekologiczny Pokaz Mody. Uczniowie klasy III b przygotowali wspaniałe stroje z odpadków oraz materiałów recyklingowych. W rytm muzyki i oklasków wspaniale je zaprezentowali.  

            Na zakończenie spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu ekologicznego „Ekoludek”. W konkurs włączyła się każda klasa przygotowując jednego Ekoludka z materiałów recyklingowych jako reprezentanta klasy. Komisja konkursowa była pod wrażeniem pomysłów i kreatywności uczniów.

            Serdecznie gratulujemy klasie II, która zajęła I miejsce.

            A wszystkim uczniom dziękujemy za mile spędzony czas, który na pewno przypomniał nam, jak ważna jest dla nas Ziemia i w jaki sposób o nią dbać.

            Red. W. Kępa

        • Spotkania wywiadowcze
          • Spotkania wywiadowcze

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców uczniów klas 1-8 na spotkanie wywiadowcze, które odbędzie się 25 kwietnia /czwartek/ 2024 roku o godzinie 16:00. Zebranie rozpocznie się na sali gimnastycznej z Dyrektorem szkoły, a następnie w salach lekcyjnych z wychowawcami.

          • Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe

          • 09.04.2024r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Trzcianie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Do zawodów zakwalifikowali się najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wyłonieni wcześniej w eliminacjach gminnych.

            W eliminacjach powiatowych w 2024 roku  Gminę Lipnica Murowana reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Róża Dekert, Jan Krawczyk – PSP Rajbrot oraz w grupie starszej Krzysztof Krawczyk.

            Podczas eliminacji uczniowie najpierw rozwiązywali test pisemny, a następnie wybrano finalistów, którzy odpowiadali przed jury na wylosowane pytania z zakresu wiedzy pożarniczej. Do finału awansowało po 4 osoby, które w testach pisemnych osiągnęły najlepszy wynik z poszczególnych grup wiekowych.

            W oczekiwaniu na wyniki pozostali uczniowie mieli okazję zaznajomić się z wozami bojowymi jakimi dysponuje straż pożarna w Trzcianie.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, a laureaci dodatkowo nagrody.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie!

            red. Rafał Pajor

        • Wybrzmiało angielskie trele...
          • Wybrzmiało angielskie trele...

          • 10 kwietnia po raz kolejny odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Sing a song”. Na zaproszenie do udziału odpowiedziały szkoły podstawowe z Bochni, Muchówki, Bytomska, Żegociny, Nowego Wiśnicza i Starego Wiśnicza oraz Rajbrotu. Łącznie gościliśmy 25 uczestników drugiego etapu kształcenia. Uczniowie reprezentowali różnorodny repertuar, ukazując swoje talenty wokalne i językowe. Konkurs był okazją do zacieśnienia kontaktów między szkołami. Uczestnicy wspólnie tańczyli i bawili się w oczekiwaniu na werdykt jury. Poziom uczestników był bardzo wysoki i trudno było przyznać miejsca na podium. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:

            1 miejsce-Gabriela Wilczek-SP Rajbrot

            2 miejsce-Patrycja Jaworska-SP Bytomsko

            3 miejsce-Lena Golemiec-SP-Muchówka

            Wyróżnienia:

            Natalia Bieniek i Konrad Bieniek-SP Rajbrot

            Weronika Zachariasz-SP Muchówka

            Milena Styrna-SP Stary Wiśnicz

            Dziękuję uczestnikom za odwagę, a opiekunom za ich przygotowanie.

            Serdeczne podziękowania składam członkom jury pani Dorocie Suder oraz Weronice Kępie, pani Magdalenie Pajor za dekorację oraz pani Agnieszce Kanownik za pomoc w organizacji.

            Szczególne słowa wdzięczności należą się uczennicom Magdalenie Trojan, Julii Sikorze oraz Katarzynie Kanownik za prowadzenie konkursu i opiekę nad gośćmi.

            red. Ilona Solarz

        • O półfinałach wojewódzkich w tenisie stołowym
          • O półfinałach wojewódzkich w tenisie stołowym

          • W środę 10 kwietnia odbyły się półfinały wojewódzkie w tenisie stołowym dziewcząt. Naszą szkołę godnie reprezentowała Julia Tabor, uczennica klasy szóstej. Zawody odbyły się w hali widowiskowo-sportowej w Skawinie. Do turnieju przystąpiło 22 zawodniczki z powiatów: bocheńskiego, wielickiego, proszowickiego oraz krakowskiego. Mecze rozgrywane były do trzech wygranych setów. Po długich zmaganiach nasza zawodniczka uplasowała się na 13 miejscu. Gratulujemy Julce udziału w sportowych zmaganiach.

            red. Krzysztof Janiczek

        • Eliminacje Gminne   Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej: “Młodzież Zapobiega Pożarom”
          • Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej: “Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • W dniu 26 marca 2024 roku w Gminie Lipnica Murowana odbyły się  Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – pod hasłem: “Młodzież Zapobiega Pożarom”

            Rywalizacje otworzył wójt gminy Tomasz Gromala. Podziękował za przygotowanie i organizacje  eliminacji gminnych a opiekunom ze Szkół  za przygotowanie młodzieży do  tych eliminacji.

            Eliminacje gminne były przeprowadzone według obowiązującego Regulaminu OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom” z 2022 roku.

            Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwało jury w składzie:

            Tomasz Przybyłko – Przewodniczący

            Krystyna Łukasik – Sekretarz

            Robert Trojanowski – Członek

            Jan Sysło – Członek

            W  Eliminacjach gminnych udział wzięło ogółem 12  uczestników ze Szkół Podstawowych tj. z Lipnicy Murowanej oraz z Rajbrotu.

            Młodzież zgodnie z regulaminem rywalizowała  w II grupach:

            I grupa wiekowa – uczniowie klasy I-IV

            II grupa wiekowa – uczniowie klasy V-VII

            Turniej składał się z dwóch części – eliminacji pisemnych tj. testu pisemnego składającego się z 40 pytań  jednokrotnego wyboru oraz finału ustnego.

            Do finału zakwalifikowało się po 5 uczestników z każdej grupy wiekowej, którzy uzyskali  najwyższą liczbę punktów z eliminacji pisemnych.

            W wyniku rozgrywek finałowych (po ocenie odpowiedzi ustnych) w pierwszej grupie wiekowej:

            I miejsce zajęła  Róża Dekert– PSP Rajbrot – 14 pkt,

            II miejsce:  Jan Krawczyk– PSP Rajbrot – 12  pkt

            a IV miejsce: Fabian Trojan – PSP Rajbrot– 9 pkt

            W drugiej grupie wiekowej III miejsce zajął  Krzysztof Krawczyk– PSP Rajbrot – 10 pkt, IV miejsce : Marcel Fitrzyk – PSP Rajbrot –  6 pkt i V miejsce: Krzysztof Trojan– PSP Rajbrot – 4 pkt.

            W eliminacjach powiatowych w 2024 roku  Gminę Lipnica Murowana reprezentować będą z naszej szkoły uczniowie: Róża Dekert, Jan Krawczyk – PSP Rajbrot oraz w grupie starszej Krzysztof Krawczyk.

        • Spotkanie z żywym słowem
          • Spotkanie z żywym słowem

          • W miniony poniedziałek w naszej szkole pojawili się niezwykli goście. Byli to aktorzy scen krakowskich - panowie Jacek Lecznar i Wojciech Habela. Zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Epika, liryka i dramat”. Opowiedziana historia o spotkaniu aktora z pracownikiem obsługi technicznej teatru, stała się pretekstem do „przemycenia” w ciekawy sposób wiedzy dotyczącej rodzajów i gatunków literackich. Artyści wykorzystali fragmenty tekstów należących do kanonu polskiej literatury m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemstę” oraz „Treny” Jana Kochanowskiego. Pod koniec przedstawienia na środek zostali zaproszeni uczniowie do odegrania krótkiej scenki oraz podzielenia się swą wiedzą o rodzajach literackich i ich cechach. Dziewczynkom z klasy szóstej udało się bezbłędnie rozwiązać zadanie. Można zatem wyciągnąć wniosek, że wiedza przekazana w niecodzienny, atrakcyjny sposób jest łatwiejsza do przyswojenia i szybciej można ją zapamiętać. Była to bez wątpienia niecodzienna lekcja języka polskiego, a zdobyte informacje przydadzą się wielokrotnie na szkolnych zajęciach.

            red. Iwona Mularz

        • GIGA LAURKA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW
          • GIGA LAURKA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW

          • Edukacja wczesnoszkolna dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Giga laurka dla strażników lasów”. Akcja ta skierowana jest do dzieci, aby uwrażliwić ich na problem pożarów lasów, podpalenia, a także zaniedbania. Dzięki tej akcji przybliżone zostają dzieciom postaci Strażaka i Leśniczego. Na stronie akcji możemy przeczytać:

            „Czy wiecie, że w 2022 roku w naszym kraju było ponad 6900 pożarów lasów, co stanowi wzrost o 3704 przypadki w porównaniu z rokiem 2021? Spłonęły 2853 hektary lasów, czyli o 1959 hektarów więcej niż w poprzednim roku. Głównymi przyczynami tych pożarów były podpalenia oraz zaniedbania, stanowiące 68,8% wszystkich przypadków (4815 pożarów).

            Dlaczego o większości z nich nie słyszeliście?

            Ponieważ nasi Strażnicy Lasów, czyli STRAŻACY i LEŚNICY czuwają, by się one nie rozprzestrzeniały.”

            W ostatnich dniach poszczególne klasy wykonały więc laurki dla naszych bohaterów, którzy nam z odwagą służą. Laurki zostały sfotografowane i wysłane drogą elektroniczną. Ze wszystkich nadesłanych laurek zostanie utworzona jedna giga laurka, która w dniu 29 maja czyli w Święto Strażnika Lasów zostanie przekazana naszym wiernym druhom!

            Cieszymy się, że chociaż w ten sposób mogliśmy wyrazić im swoją wdzięczność!

            red. W. Kępa

        • W świecie Pana Kleksa
          • W świecie Pana Kleksa

          • W dniu 4 kwietnia klasy 4a i 4b odwiedziły interaktywne centrum edukacyjne dla całej rodziny "Bajka Pana Kleksa" w Katowicach. Uczniowie balansowali pomiędzy fantazją a nauką, odkrywając świat na bliski dla nich sposób. Zwiedziliśmy Ostatni Rezerwat Przyrody, Krainę Szpaka Mateusza, Kuchnię Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Królestwo Abecji, Planetę Fantazji oraz Złomowisko Robotów. Przewodnikiem po Bajce Pana Kleksa był głos samego Piotra Fronczewskiego. Na każdym etapie naszych odwiedzin dzieci aktywnie uczestniczyły w zorganizowanych aktywnościach. Nagrodą za poprawne wykonanie zadań były oczywiście piegi Pana Kleksa. W części drugiej - warsztatowej - uczestniczyliśmy w zamianie kolorów oraz produkcji baniek mydlanych.

            Dzieci były zachwycone pobytem u Pana Kleksa i stwierdziły, że wspomnienia z wycieczki pozostaną na długo w ich pamięci.

            red. Ilona Solarz

        • Z palmami na lipnickim rynku
          • Z palmami na lipnickim rynku

          • W niedzielny poranek, przedstawiciele klasy Ia i Ib wraz z Rodzicami (i pięknie przystrojonymi palmami), udali się na lipnicki rynek, by wziąć udział w organizowanym już po raz 65 Konkursie Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego. Uczniowie, mimo niesprzyjającej aury, założyli tradycyjne stroje krakowskie. Wykonane palmy przyozdobione zostały kwiatami, wykonanymi samodzielnie przez uczniów klas I podczas warsztatów, przeprowadzonych przez Rodziców. Pomimo tego, że do niedzielnego popołudnia idealnie pasowało przysłowie „W marcu jak w garncu”, dzieci z niecierpliwością oczekiwały na lipnickim rynku na ogłoszenie werdyktu. Decyzją jury palma klasy Ia zdobyła V miejsce w kategorii palm średnich. Równorzędne miejsce zajęła klasa Ib w kategorii palm niskich.

            Serdecznie gratulujemy😊

            red. Aneta Radzięta

        • Międzynarodowa korespondencja wśród najmłodszych
          • Międzynarodowa korespondencja wśród najmłodszych

          • Pisanie tradycyjnych kartek staje się niestety przeszłością. Dzisiaj świąteczne kartki zastępuje sms, mms, gif, czy mail. Jednak uczniowie klasy drugiej postanowili wysłać do rówiesników mieszkających w Austrii tradycyjne życzenia świąteczne. Najpierw na zajęciach technicznych wykonali własnoręcznie kartki, pięknie i pomysłowo je ozdabiając, następnie przepisali życzenia, które przygotowali podczas lekcji języka angielskiego z panią Magdaleną Pajor.

            Już wiemy, że te życzenia dotarły do uczniów szkoły podstawowej w Austrii i sprawiły dzieciom wiele radości. Czekamy na korespondencję zwrotną :)

            red. S. Krawczyk

             

          • KONKURS POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI

          •  

            W dniu 21 marca 2024 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie była współorganizatorem etapu parkowego XXIII edycji Ogólnopolskiego  Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Uczniowie z naszej szkoły rywalizowali z drużyną ze Szkoły Podstawowej z Nowego Wiśnicza. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania dotyczące ssaków Polski oraz trzech Parków Krajobrazowych: Wiśnicko-Lipnickiego, Ciężkowicko-Rożnowskiego oraz Pasma Brzanki.

            Zwycięską szkołą okazała się  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajbrocie. Z przyjemnością informujemy, że: Jagoda Gajec, Konrad Bieniek i Krzysztof Krawczyk przeszli do kolejnego IV etapu konkursu.

            Na tym etapie przyznana została również nagroda indywidualna, za zdobycie największej liczby punktów, którą otrzymała Jagoda Gajec. Gratulujemy !!! 😊

            red. Bożena Orzeł

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

      brak danych